Jak przygotować codzienną kąpiel noworodka?

kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka to jedna z podstawowych, codziennych czynności pielęgnacyjnych. Często zdarza się, że młode mamy przygotowując pierwszą samodzielną kąpiel noworodka bywają porządnie zestresowane, a w ich głowach pojawia się mnóstwo pytań o to, czy sobie poradzą, czy nie zrobią krzywdy maluchowi? Ważne w takim momencie jest zachowanie spokoju! Wszystko jest kwestią wprawy, a mama, nawet niedoświadczona, najlepiej zatroszczy się o pielęgnację swojego dziecka.

Przed przystąpieniem do kąpania nowrodka, naszykuj sobie wszystko to, co będzie Ci potrzebne w trakcie. Oszczędzisz sobie stresu i poczujesz, że masz kontrolę nad sytuacją.

Co do kąpieli noworodka? Niezbędne akcesoria

Przygotowując się do mycia noworodka, zaopatrz się w:

 • niemowlęcą wanienkę lub wiaderko (chyba, że korzystasz z umywalki)
 • przewijak,
 • rożek kąpielowy bądź dwa ręczniki,
 • gaziki i bawełniane waciki,
 • miseczkę na wodę do mycia twarzy,
 • termometr do sprawdzania temperatury wody w wanience,
 • myjkę z bawełny.

Kosmetyki potrzebne do kąpieli noworodka

Podstawowymi kosmetykami do kąpieli noworodka są:

 • dziecięcy płyn do mycia ciała (najlepiej w butelce z pompką, będzie ci łatwiej go nabierać),
 • sól fizjologiczną do przemywania oczu,
 • oliwka,
 • ewentualnie środek pielęgnacyjny z oktenidyną do smarowania kikuta pępowinowego.

Warto mieć pod ręką także to, co będzie potrzebne bezpośrednio po zakończeniu kąpieli, a więc:

 • czystą pieluszkę,
 • ubranko,
 • szczotkę do włosów dla dziecka (z miękkim włosiem).

Wszystkie rzeczy, które będą potrzebne, aby przygotować kąpiel noworodka, warto kupić już w trakcie kompletowania wyprawki. 

Temperatura wody do kąpieli noworodka i właściwa ilość wody

Jeśli zastanawiasz się, ile wody do wanienki dla noworodka należy nalać, warto pamiętać, że podczas pierwszych kąpieli wystarczy zaledwie 5 centymetrów wody. Na początku jednak umieść w wanience tetrową pieluszkę albo ręczniczek – za ich pomocą ograniczysz ryzyko nadmiernego ślizgania się dziecka w wanience.

Temperatura wody dla noworodka na pewno nie powinna przekraczać 37 st. C. Istotna jest także temperatura powietrza w pokoju. Powinno być w nim dość ciepło, od 22 do 24 st. C. Takie warunki sprawią, że niemowlę znów poczuje się trochę tak, jak brzuchu mamy, bezpiecznie.

Odpowiednia pora kąpania

Tak naprawdę każda, jednak warto aby była ona stała – maluchy lubią rutynę, gdyż czują się wtedy bezpiecznie. Najlepiej znaleźć taki moment w ciągu dnia, gdy maluszek jest przed karmieniem, ale nie odczuwa jeszcze na tyle silnego głodu, by z tego powodu marudzić. Przed kąpielą spróbujmy wprowadzić dziecko w dobry nastrój. Spokojne niemowlę będzie czerpało większą radość z kontaktu z wodą, a maluchowi kąpanemu wieczorem pozwoli to wyciszyć się przed snem.

Jak kąpać noworodka w wanience?

Odpowiednie przytrzymywanie i jednoczesne mycie noworodka wydaje się niemożliwe do wykonania? Spokojnie! Właściwa technika pozwoli nam pogodzić obie czynności.

Lewym przedramieniem i częściowo dłonią podpieramy plecy oraz główkę dziecka. Palec wskazujący oraz kciuk tej samej ręki powinny obejmować jego lewe ramię. Podczas wkładania dziecka do wanienki dolne części jego ciała podpieramy prawą dłonią. Gdy szkrab jest już w środku, uwalniamy prawą rękę i możemy nią swobodnie namydlać i opłukiwać wodą ciało maluszka. Pamiętaj, że główka dziecka powinna znajdować się cały czas powyżej linii wody.

I co, chyba nie było aż tak strasznie, prawda? Teraz już możesz owinąć niemowlę ręcznikiem i delikatnie je osuszyć!

Sprawdź także, jak chronić niemowlę przed katarem 🙂 

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *