Katar u dziecka latem. Jakie mogą być przyczyny?

katar u dziecka w lecie

Spis treści

Katar u dziecka latem to częsty problem, który może niepokoić rodziców. Letnie miesiące, mimo tego, że kojarzą się z odpoczynkiem i zabawą, mogą przynieść różne zdrowotne wyzwania dla najmłodszych. Czym wyróżnia się katar występujący u dziecka latem, co może być jego przyczyną i jak go leczyć? Sprawdź najważniejsze informacje.

Katar u dziecka w lecie. Poznaj najczęstsze przyczyny

Pojawiający się katar u dziecka latem może dawać nieco inne objawy niż ten, z którym mamy do czynienia w innych porach roku – przede wszystkim ma łagodniejszy przebieg. Charakteryzuje się również bardziej wodnistą, przezroczystą wydzieliną i zwykle trwa nieco krócej. Zobacz, jakie są najczęstsze przyczyny kataru u dziecka w lecie, aby móc odpowiednio wcześnie reagować i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Alergie

Letnie miesiące to okres, kiedy pylenie wielu roślin osiąga szczyt, co może prowadzić do sezonowych alergii nie tylko u dorosłych, ale również u dzieci. Pyłki traw, drzew czy chwastów mogą wywoływać alergiczny nieżyt nosa, co objawia się nie tylko katarem, ale też innymi symptomami, takimi jak kichanie, swędzenie nosa i oczu.

Zmienne warunki atmosferyczne

Zmiany temperatur, silne wiatry czy nagłe burze mogą wpływać na nasilenie kataru. Nagłe wychłodzenie organizmu, spowodowane długim przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach, także może przyczynić się do rozwoju objawów.

Częstsze kontakty z patogenami

Lato to czas wakacji, kiedy dzieci spędzają więcej czasu na zewnątrz, korzystając z pięknej pogody. Mają też dużo styczności z rówieśnikami, na przykład podczas wspólnych gier i zabaw. To zwiększa ryzyko zakażeń wirusowych, które są częstą przyczyną kataru.

katar u dziecka latem

Kąpiele w basenie, w jeziorze i morzu

Chlorowana woda w basenach jest w stanie mocno podrażnić śluzówkę nosa, co również może przyczynić się do występowania kataru latem u dzieci. Z kolei wielogodzinne pływanie i beztroskie zabawy na otwartych kąpieliskach mogą skutkować wyziębieniem, a w konsekwencji infekcją i katarem.

Zwiększona ekspozycja na alergeny zwierzęce

W okresie letnim, podczas różnych wyjazdów i wycieczek za miasto, dzieci mają kontakt z większą liczbą zwierząt, odwiedzając na przykład rodzinę czy znajomych. Jest to równoznaczne z podwyższonym ryzykiem ekspozycji na alergeny – sierść psów i kotów. W przypadku dzieci uczulonych kontakt z nimi może prowadzić do reakcji alergicznej w postaci kataru i innymi objawów, takich jak kichanie czy zaczerwienienie oczu.

Dieta i nawodnienie

Nieodpowiednia dieta lub niewystarczające nawodnienie podczas letnich miesięcy mogą osłabić odporność dziecka i spowodować, że będzie bardziej podatne na infekcje, w tym na wirusy powodujące katar. Letnie upały zwiększają potrzebę odpowiedniego nawadniania, co przekłada się na utrzymanie prawidłowego funkcjonowania błon śluzowych.

Jak leczyć katar u dziecka latem?

Zastanawiasz się, jak pomóc Twojemu maluchowi i możliwie jak najszybciej wyleczyć katar? Zobacz, jak złagodzić objawy i zadbać o komfort dziecka w czasie infekcji.

  • W pierwszej kolejności zidentyfikuj przyczynę – czy katar jest wynikiem alergii, infekcji wirusowej czy innych czynników (np. podrażnienie od chlorowanej wody);
  • Ogranicz kontakt z alergenami (jeśli alergie są przyczyną) – zamykaj okna w domu w dni o wysokim stężeniu pyłków.i unikaj miejsc, gdzie alergeny są obecne w dużych ilościach;
  • Wypróbuj naszą metodę 3 kroków, rekomendowaną przez wielu lekarzy. Polega ona na rozrzedzeniu wydzieliny przy pomocy soli fizjologicznej, odciąganiu jej (używając do tego jednego z aspiratorów Katarek), a następnie nawilżeniu śluzówki nosa;
  • Zapewnij dziecku odpowiednią ilość płynów – jest to niezwykle ważne, aby utrzymać dobre nawodnienie i wesprzeć naturalne mechanizmy obronne organizmu;
  • Korzystaj z nawilżaczy powietrza – dzięki temu utrzymasz optymalną wilgotność w pomieszczeniach, szczególnie mocno ogrzewanych lub klimatyzowanych, co może pomóc złagodzić objawy kataru.

Stosowanie się do powyższych wskazówek sprawi, że dolegliwości związane z letnim katarem będą mniej uciążliwe dla dziecka, a Ty będziesz w stanie zapewnić mu większy komfort podczas ciepłych miesięcy. Pamiętaj, w przypadku podejrzenia infekcji wirusowej lub gdy objawy kataru są nasilone, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem pediatrą, który może zalecić bardziej zaawansowane leczenie.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *