Czy katar może spowodować problemy ze słuchem u dziecka?

niedosłuch u dziecka po katarze

Spis treści

Katar u dzieci, choć często uznawany za niewielką i niepozorną dolegliwość, może prowadzić do poważniejszych problemów, w tym problemów ze słuchem. Dlatego tak ważna jest ciągła edukacja i dbanie o to, aby wszystkie niepokojące objawy konsultować z lekarzem. Poniżej przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym opowiem o wszystkim, co każda Mama powinna wiedzieć na temat możliwego niedosłuchu u dziecka po katarze. Jak często występuje? Czy jest powodem do zmartwień?

Jak katar wpływa na uszy?

Przy katarze może dojść do zatkania trąbek słuchowych (inaczej trąbek Eustachiusza): to krótki kanał, który łączy nos z gardłem. Gdy te przewody są zablokowane, gromadzi się w nich wydzielina, co może prowadzić do stanu zapalnego ucha środkowego. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie noska dziecka, i to nie tylko nawilżanie, ale przede wszystkim odciąganie nadmiaru wydzieliny, by nie doprowadzić do przyblokowania trąbek słuchowych i namnażania się w nich bakterii.

Mówiąc najprościej: katar może przełożyć się na problemy ze słuchem przez zatkanie trąbek słuchowych lub zapalenie ucha. Więcej na ten temat przeczytasz np. w naszym wpisie Fakty i mity o katarze.

Objawy i konsekwencje bólu ucha

Objawy wskazujące na problemy ze słuchem po katarze to m.in.:

  • wrażenie stłumionych dźwięków,
  • mniejsza reakcja dziecka na dźwięki,
  • ogólny dyskomfort,
  • ból ucha.

U dzieci, szczególnie młodszych, które nie mogą jeszcze wprost pokazać, że coś je boli czy że odczuwają dyskomfort, problem objawia się płaczem, rozdrażnieniem, a także trudnościami w jedzeniu (przede wszystkim obniżony apetyt – ze względu na problemy z przełykaniem).

niedosłuch u dziecka po katarze - jak zapobiegać?

Jak często katar prowadzi do niedosłuchu?

Niedosłuch u dziecka po katarze może wystąpić, jeśli infekcje górnych dróg oddechowych często nawracają lub przeradzają się w zapalenie ucha środkowego. Największym czynnikiem ryzyka jest gromadzenie się płynu w uchu środkowym, a w konsekwencji: przejściowe pogorszenie słuchu. Jednak częste infekcje oraz nieleczony stan zapalny mogą prowadzić do trwałego niedosłuchu, a w skrajnych przypadkach nawet do jego utraty.

Nie jest to oczywiście problem, który wystąpi przy każdym katarze, ale należy mieć na uwadze, że nieleczony katar może skończyć się trudnymi powikłaniami – szczególnie u dzieci o obniżonej odporności czy u niemowląt, których narządy słuchu wciąż intensywnie się rozwijają.

Niedosłuch u dziecka po katarze. Jak zapobiegać problemom?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, aby nie dopuścić do niedosłuchu u dziecka po katarze, najważniejsze jest zapobieganie. Ale jeśli już zauważasz niepokojące objawy, nie zapominaj o konieczności konsultacji z lekarzem pediatrą! My możemy poradzić, aby przede wszystkim zadbać o takie aspekty jak:

Higiena nosa

Regularne oczyszczanie nosa dziecka z wydzieliny, np. przy użyciu aspiratora, pomaga zapobiegać zaleganiu wydzieliny. Świetną opcją jest też stosowanie soli morskiej lub soli fizjologicznej do poprawy nawilżenia noska i utrzymania śluzówki nosa w dobrej kondycji.

Wskazówka: Na start dobrym pomysłem jest ZESTAW Katarek Standard+Katarek sól fizjologiczna. To zestaw, który pozwoli Ci stosować metodę 3 kroków, czyli: rozrzedzanie, odciąganie, nawilżanie.

Produkt Katarek to wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Nawilżanie powietrza

Utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgotności w domu za pomocą nawilżaczy powietrza lub mokrych ręczników na kaloryferach może również pomóc w poprawie stanu dziecięcego noska i ułatwić usuwanie wydzieliny.

Inhalacje

Kolejny krok, który polecamy, to inhalacje z soli fizjologicznej. Jeśli masz pewność co do odpowiednich olejków eterycznych, możesz je również stosować u swojego malucha, ale sól fizjologiczna to najbezpieczniejsze i najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Takie inhalacje pomagają obkurczyć błonę śluzową nosa i zmniejszyć obrzęk.

Co, jeśli niedosłuch u dziecka po katarze już się pojawił?

Jeśli dziecko ma przedłużający się katar (ponad dwa tygodnie), zatkane uszy lub wykazuje objawy bólu ucha, konieczna jest wizyta u laryngologa. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić leki przeciwzapalne lub, w trudniejszych przypadkach, drenaż uszu.

Pamiętaj, że nieleczony katar może powodować szereg powikłań, w tym niedosłuch u dziecka: działaj odpowiedzialnie.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *