Najczęściej zadawane pytania dotyczące niemowląt - część 1

Termin porodu coraz bliżej, a Ty chciałabyś być jak najlepiej przygotowana na powitanie maluszka. Wszystkie położne wskazują, że jest kilka pytań, które zadają prawie wszystkie mamy. Postanowiliśmy je zebrać i trochę Ci pomóc. Nie na każde odpowiadamy wprost, bo są tematy, w których sama będziesz musiała podjąć decyzję, a rozwiązanie nie zawsze jest jedno.

Jak często kąpać niemowlaka? Czy rytuał codziennej kąpieli jest dla niego dobry? 

Kąpiel niemowlaka to bardzo częsty temat, poczynając od tego jaką wanienkę kupić, poprzez najlepsze kosmetyki, a kończąc właśnie na częstotliwości. 

W części szpitali po porodzie będzie on myty codziennie, chociaż są już placówki, które pytają mamy jak często myć niemowlę i czy w ogóle to robić. Co Ty powinnaś to praktykować po powrocie do domu? Kąpiel niemowlaka traktowana jest nie tylko jako zabieg pielęgnacyjny, ale również swoisty rytuał, który pomaga w budowaniu więzi i uspokaja maluszka przed snem. Jak wskazuje jednak coraz więcej pediatrów, skóra maluszka przy codziennych kąpielach może ulegać podrażnieniom, dlatego tak małemu dziecku wystarczy kąpiel 3 razy w tygodniu. Jeśli chodzi o budowanie więzi, to kąpiel co drugi dzień można zastąpić wieczornym masażem ciała dziecka, który również będzie dawał poczucie bliskości. Przy czym należy pamiętać o codziennej toalecie miejsc intymnych, która jest bardzo ważna, ze względu na to, że niemowlę całe dni spędza w pieluszce. Sama wobec tego musisz obserwując skórę swojego dziecka zdecydować czy kąpać je codziennie, czy jednak zmniejszyć ilość takich zabiegów. 

 

Jak ubierać niemowlę na spacer?

Na ten temat powstało już wiele tekstów, niektórych wręcz filozoficznych 🙂 Nie ma też chyba tematu, który częściej doprowadzałby do kłótni pomiędzy rodzicami, albo pomiędzy mamą a babcią. Co my możemy dorzucić od siebie? Przede wszystkim zachowajcie umiar, nie bez powodu większość pediatrów mówi, że gorsze jest przegrzanie malucha niż wyziębienie. Pomimo tego Polki (tak, podobno my jesteśmy w tym mistrzyniami) nadal ubierają dzieci za ciepło. Jest jedna prosta zasada, której najlepiej się trzymać – dziecku zakładamy jedną warstwę więcej niż sobie. A jak to w praktyce ma wyglądać? Musisz sama ubrać się stosownie do danej pogody, tak żeby nie było Ci ani za ciepło ani za zimno, żeby móc odpowiednio dopasować dziecku jedną warstwę więcej. Co ważne, jest to zasada, która dotyczy chłodnych bądź całkiem zimnych dni. W trakcie upałów, kiedy same macie na sobie cienką koszulkę bez rękawów, nie zakładacie oczywiście maluszkowi drugiego kaftanika. Dodatkowa warstwa powinna być też podobna do tej podstawowej. Jeśli więc wy jesteście w podkoszulku i bluzie, to maluszkowi dołóżcie dodatkową bluzę albo cienką kurtkę. 

Tematem dość kontrowersyjnym jest też czapka. Ile mam i pediatrów tyle opinii, dlatego też opierajcie się na tych, które pochodzą ze źródła, któremu ufacie. Oczywiście mówimy tu o czapce w ciepłe dni, bo w te zimne temat nie podlega dyskusji. Ze swojej strony możemy powiedzieć tylko jedno. “Przewianie głowy”, które powoduje zapalenie uszu to mit. Możecie nam wierzyć, że zapalenie ucha bierze się z kataru, nie z przewianych uszu. Po części można się zgodzić, że zapalenie ucha może być konsekwencją popularnego “przewiania”. Występuje ono zazwyczaj u dzieci, które się przegrzały z powodu za ciepłego ubrania, spociły, a następnie temperatura spadła, co doprowadziło do tego, że były mniej odporne na zimno. Wtedy może się pojawić katar, który faktycznie w konsekwencji prowadzi do zapalenia uszu. Dlatego tak ważne jest rozsądne ubieranie dziecka i odciąganie kataru, jak tylko się pojawi.  

 

Jak ubierać dziecko do snu

W tym temacie zacząć trzeba od zupełnie innego problemu, a mianowicie przegrzewania pokoju, w którym śpi maleństwo. Zasada jest prosta. Optymalna temperatura do snu to 18-22 stopnie C. To, że maluch ma katar, na zewnątrz jest zimno czy pada śnieg, to nie oznacza, że w domu powinniście grzać tak, że temperatura przekracza 25 stopni C. 

Kolejna zasada jest taka sama, jak w przypadku ubierania dziecka na spacer. Powinno mieć jedną warstwę więcej niż osoba dorosła. Dlaczego również do snu dziecko powinno być ubrane cieplej? Bo noworodek powinien spać bez przykrycia, wyjątkiem są tylko śpiworki nocne. Brak jakichkolwiek kołderek, poduszek, kocyków, to jedno z zaleceń Amerykańskiej Akademii Pediatrii, które ma zapobiegać śmierci łóżeczkowej. Dlatego lepiej ubierz maluszka cieplej, ale niczym go nie przykrywaj. Chyba że maluch nie ma problemu ze śpiworkiem, który dla części niemowląt jest niewygodny, bo krępuje mu ruchy. Czapeczka jest wskazana tylko u wcześniaków, które mają problemy z termoregulacją i faktycznie za duża ilość ciepła może im przez główkę w czasie snu uciekać. 

 

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *