Brązowy katar u dziecka. Co oznacza?

brązowy katar u dziecka

Spis treści

Każdy rodzic z pewnością zna uczucie niepokoju, gdy ich dziecko zaczyna wykazywać objawy choroby. Jednym z tych objawów jest brązowy katar. Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy z tego, co ten nietypowy kolor wydzieliny oznacza dla zdrowia dziecka. Warto zrozumieć, co może być przyczyną brązowego kataru u dziecka i jak należy zareagować.

Brązowy katar – co to jest?

Brązowy katar jest stanem, w którym wydzielina nosowa dziecka ma ciemnobrązowy lub rdzawy kolor. Kolor ten zwykle wywołany jest przez krew, która się pojawiła w nosie. Najczęściej nie powinno się mieć żadnych powodów do zdenerwowania, ponieważ w wielu przypadkach krew w katarze występuje z błahych przyczyn takich jak podrażnienie śluzówki związane z infekcją, suchością w nosie czy zanieczyszczeniem powietrza.

Brązowy katar u dziecka może także oznaczać, że zbyt często i nader intensywnie usuwa się wydzielinę z nosa. Dochodzi wówczas do podrażnienia naczynek krwionośnych, które w efekcie pękają i zaczynają krwawić. Podobna sytuacja może mieć miejsce w momencie, w którym do noska maluszka wsadzi się zbyt głęboko aspirator kataru, którego zadaniem jest odciągnięcie wydzieliny.

Jakie są przyczyny brązowego kataru?

Najczęściej brązowy katar może pojawiać się z kilku powodów:

  • zanieczyszczenia powietrza – wdychanie zanieczyszczonego powietrza może drażnić błonę śluzową nosa i prowadzić do wydzielania się brązowej wydzieliny.
  • popękane naczynia krwionośne – wówczas z nosa wydziela się krew, która zmieszana razem z katarem daje ciemnobrązowy odcień.
  • infekcje wirusowe –  takie jak przeziębienie czy grypa, mogą powodować brązowy katar u dziecka. Wirusy te mogą doprowadzić do zapalenia błony śluzowej nosa, która następnie ulega uszkodzeniu, prowadząc tym samym do produkcji brązowej wydzieliny.
  • reakcje alergiczne – alergie również mogą powodować podrażnienie błony śluzowej nosa i prowadzić do wydzielania się brązowej wydzieliny.

Brązowy katar jest często widoczny u dzieci w wieku niemowlęcym i małych dzieci, ale tak naprawdę może wystąpić u osób w każdym wieku.

brązowy katar u dziecka-przyczyny

Leczenie brązowego kataru u dziecka. Wszystko, co musisz wiedzieć

Skoro już wiesz, jakie mogą być przyczyny występowania brązowego kataru u dziecka, przyszła pora dowiedzieć się, co zrobić, aby poprawić samopoczucie maluszka. Choć leczenie brązowego kataru zależy od jego przyczyny, to przygotowane przez nas wskazówki pomogą Ci zadbać o zdrowie dziecka.

Nawilżenie śluzówki nosa

Brązowy katar często występuje poprzez suchość w nosie, dlatego warto zadbać o jego odpowiednie nawilżenie. W tym przypadku dobrym pomysłem będzie użycie soli fizjologicznej bądź też wody morskiej. Innym opcją jest także nawilżająca maść do nosa z probiotykiem, która wspomaga utrzymanie odpowiedniej wilgotności błon śluzowych nosa oraz skóry wokół nosa.

Nawilżenie powietrza

Wilgotne powietrze może łagodzić podrażnienia błony śluzowej nosa, zmniejszając uczucie suchości i dyskomfortu. Dobrym rozwiązaniem będzie tutaj nawilżacz powietrza lub wykorzystanie domowego sposobu, jakim jest para wodna z miski z gorącą wodą.

Odpoczynek

Zadbaj o to, aby dziecko mogło w spokoju odpocząć. Przede wszystkim zapewnij mu wygodne i komfortowe miejsce do spania, najlepiej w miejscu, w którym znajduje się nawilżacz powietrza. Do tego nie zapomnij o ustawieniu odpowiedniej temperatury, dzięki której nie będzie maluszkowi ani za ciepło, ani za zimno.

Brązowy katar u dziecka. Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Choć brązowy katar u dziecka może być zazwyczaj wynikiem nieszkodliwych czynników, istnieją sytuacje, w których warto skonsultować się z lekarzem:

  • jeśli katar utrzymuje się przez dłuższy czas, nawet po zastosowaniu domowych metod leczenia.
  • jeśli dziecko ma inne objawy, takie jak gorączka, ból gardła, kaszel lub trudności z oddychaniem.
  • jeśli katarowi towarzyszy intensywny ból głowy bądź ucha.
  • gdy zauważasz zmiany w zachowaniu dziecka.

Podsumowanie

Każdy rodzic zna niepokój, kiedy ich dziecko wykazuje objawy choroby, a brązowy katar może wywołać dodatkowe zaniepokojenie. Ten nietypowy kolor wydzieliny może mieć różne przyczyny, od drobnych podrażnień śluzówki nosa po infekcje wirusowe czy reakcje alergiczne. Choć należy pamiętać, że brązowy katar u dziecka zazwyczaj nie jest powodem do paniki.

Dodatkowo leczenie brązowego kataru zależy od jego przyczyny, ale istnieją ogólne wskazówki, które mogą pomóc poprawić samopoczucie dziecka. Nawilżenie śluzówki nosa i powietrza oraz zapewnienie odpoczynku może łagodzić objawy. Jednakże, jeśli katar utrzymuje się przez dłuższy czas, towarzyszą mu inne objawy lub zachowanie dziecka ulega zmianie, warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze problemy zdrowotne.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *