Co na wodnisty katar u dziecka?

wodnisty katar - jak się pozbyć?

Spis treści

Twój maluch ma problem z katarem? Wodnisty, nieprzyjemny, cieknący katar potrafi być zmorą dzieci i rodziców. Zastanawiasz się, co warto stosować w takiej sytuacji? Podpowiadamy!

Katar wodnisty a gęsty. Jakie są różnice?

Wodnisty katar u dziecka może być spowodowany różnymi czynnikami, wśród których najczęściej wymieniamy wirusy i alergeny. Dlatego bywa objawem zarówno łagodnej infekcji wirusowej, jak i reakcji alergicznej. Jak pomóc maluchowi w radzeniu sobie z tą nieprzyjemnością?

Zacznijmy od tego, że katar może przybierać różne formy, które różnią się głównie konsystencją i charakterem wydzieliny – bardzo ważne jest to, aby je w porę rozróżnić.

Wodnisty katar. Jak się pozbyć problemu? Najpierw go poznaj!

Katar wodnisty:

 • Charakteryzuje się wydzieliną, która jest przejrzysta lub lekko mętna i płynna.
 • Jest często spowodowany przez wirusy lub alergeny.
 • Może towarzyszyć mu kichanie oraz uczucie łzawienia oczu.
 • Zazwyczaj towarzyszą mu mniej uporczywe objawy niż w przypadku kataru gęstego, choć nie jest to reguła. 
 • Katar rzadki łatwiej oczyścić ustnym aspiratorem dla malucha, np. Katarek Travel 2w1. Łączy on w sobie 2 funkcje – aspiratora ustnego i do odkurzacza, jest kompaktowy i można zabrać go w podróż, jak również mieć w domu, by cieszyć się czystym, drożnym noskiem malucha.

Z kolei katar gęsty:

 • Najczęściej jest spowodowany przez bakterie, szczególnie gdy dochodzi do wtórnej infekcji po przebytym zapaleniu dróg oddechowych.
 • Objawy mogą być bardziej nasilone: niejednokrotnie katarowi towarzyszą bóle głowy, ból zatok oraz gorączka.
 • Wydzielina jest gęstsza i bardziej lepka, czasami może mieć żółtawą lub zielonkawą barwę.
 • Katar ten często trwa dłużej niż katar wodnisty (wyjątek: gdy powodem kataru wodnistego jest alergia wziewna, np. na pyłki, których wysokie stężenie utrzymuje się kilka miesięcy).
 • Trudniej jest oczyścić nos z kataru gęstego – przyda Ci się tu sprawdzony aspirator, na przykład Katarek PLUS, który dzięki podłączeniu do odkurzacza ma skuteczną i równocześnie bezpieczną dla dziecka moc ssącą.

co na wodnisty katar u dziecka?

Co na wodnisty katar u dziecka? Poradnik od A do Z

Żeby działać skutecznie, musisz zrozumieć, dlaczego maluch zmaga się z katarem. Czy to alergia układu oddechowego? A może wyzwanie ze strony układu odpornościowego?

Przyczyny kataru wodnistego

Wodnisty katar u dzieci może mieć różnorodne źródła, najczęściej są to wirusy lub alergeny. Jest to rodzaj kataru, który zazwyczaj nie jest zbyt groźny, ale może być uciążliwy dla dziecka.

Objawy kataru wodnistego

W przypadku rzadkiego, wodnistego kataru mogą wystąpić ból gardła, gorączka (w przypadku infekcji), kichanie (przy reakcji alergicznej) oraz inne typowe objawy infekcji.

Jak się go pozbyć?

Przede wszystkim polecamy udrażnianie nosa aspiratorem kataru. Działa on na zasadzie wytwarzania podciśnienia, co pozwala na delikatne wciągnięcie wydzieliny z nosa, ułatwiając oddychanie dziecku. To proces bezbolesny i często łagodniejszy i bardziej higieniczny niż próba oczyszczenia nosa za pomocą chusteczek czy gruszki.

Możemy też wymienić kilka domowych sposobów, które mogą przynieść ulgę maluchowi. Przede wszystkim warto korzystać z soli fizjologicznej do płukania nosa, zapewnić dziecku dostęp do świeżego powietrza (np. wietrząc pomieszczenie, zabierając malucha na spacer) i regularnie udrożniać nos.

Przyda Ci się tu Metoda 3 kroków – szczególnie u niemowląt. Jeśli jednak objawy utrzymują się, warto skonsultować się z lekarzem – zwłaszcza jeśli podejrzewasz, że u malucha może występować alergia.

W aptekach dostępne są również leki bez recepty, takie jak krople na katar, spraye z wodą morską i tabletki, które mogą przynieść ulgę w przypadku kataru wodnistego, ale zanim je zastosujesz, i tak zalecamy skonsultować się z lekarzem. Z kolei w przypadku podejrzenia alergii konieczne może być zastosowanie leków odczulających, które są dostępne tylko na receptę lub w formie zastrzyków.

Wodnisty katar – jak się pozbyć tego problemu u maluchów? Podsumujmy:

Jak widzisz, katar wodnisty u dziecka może być uciążliwym objawem, ale nie ma rzeczy, z którymi nie poradzi sobie sprytny rodzic, prawda? Zatem jeśli chcesz wiedzieć, co na wodnisty katar u dziecka najlepiej stosować, zapamiętaj:

 • z domowych sposobów doraźnie można stosować sól fizjologiczną;
 • udrożnianie nosa, np. z pomocą aspiratora, to dobry sposób na przyniesienie ulgi dziecku;
 • jeśli planujesz stosować leki, najpierw skonsultuj się z zaufanym pediatrą.

Pamiętaj: W przypadku braku poprawy lub występowania dodatkowych objawów koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Dzięki odpowiedniemu podejściu i opiece rodziców maluch szybko powinien wrócić do zdrowia!

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *