Higiena dziecka i noworodka. Jak pielęgnować maluszka?

higiena dziecka i noworodka pielęgnacja całego ciała

Pielęgnacja noworodka jest ćwiczona w każdej szkole rodzenia, gdzie z pewnością trenowaliście pierwsze kąpiele dziecka na lalce. Wróciliście ze w szpitala z małym szkrabem do domu i na żywym maluszku wydaje się to być zdecydowanie większym wyzwaniem? Przed pierwszym podejściem warto więc przypomnieć sobie podstawowe elementy higieny dziecka i noworodka, dzięki czemu Ty lub Twój partner podjedziecie pewniej do zadania.

Podstawą pielęgnacji noworodka jest oczywiście kąpiel. Przeprowadzamy ją zazwyczaj w wanience lub specjalnym wiaderku. Nie nalewaj zbyt dużo wody i pamiętaj, by podtrzymywać główkę, barki i plecki dziecka. Temperatura wody powinna utrzymywać się na poziomie około 34°C.

Myjąc maleństwo, używaj specjalnie przeznaczonych do tego kosmetyków – takich, które można stosować od pierwszego dnia życia. Szczególną uwagę należy zwrócić na bliznę po usunięciu pępowiny, a jeśli zdarzy Ci się ją zamoczyć, szybko osusz ją ręcznikiem i przetrzyj roztworem z spirytusu.

Wskazówki pielęgnacji twarzy niemowlaka

Buźka noworodka wymaga ostrożnej pielęgnacji. Należy przemywać ją raz dziennie zamoczonym w przegotowanej wodzie i ostudzonym wacikiem. Przetrzyj delikatnie cała twarz i szyję, a następie osusz buzię miękkim ręcznikiem. Jeśli skóra noworodka jest zbyt sucha, można ją nawilżyć odpowiednim kremem dla niemowląt.

Szczególnej uwagi podczas pielęgnacji twarzy niemowlaka wymagają oczy, a właściwie powieki które po urodzeniu są przez jakiś czas opuchnięte i może wydzielać się z nich żółta wydzielina świadcząca o niedrożności kanalików łzowych. Spuchnięte oczka również delikatnie przemywamy wacikiem i usuwamy wydzielinę. Jeśli śluz nie zniknie po kilku tygodniach należy skontaktować się z okulistą, który przetka kanaliki.

Jak dbać o niemowlaka nos i uszy?

Oczyszczając maleńki nosek, usuwaj wyłącznie wydzielającą się z niego wydzielinę. Nie wkładaj nic do środka, chyba że maluch ma katar. Wtedy zastosuj specjalny aspirator do nosa, za pomocą którego w łatwy i higieniczny sposób usuniesz wydzielinę.

Z kolei uszy czyścimy tylko z zewnątrz, przecierając je wacikiem. Nie stosuj patyczków, gdyż może to wywołać zatkanie ucha przez woskowinę.

Higiena dłoni i stóp

Kończyny malucha myjemy podczas codziennych kąpieli. Pamiętaj podczas higieny dziecka i noworodka o przestrzeniach między paluszkami i dokładnym osuszaniu po wyjęciu z wody. W pierwszych tygodniach można zakładać dziecku na rączki skarpetki lub tzw. łapki – niedrapki, które uchronią malucha przed podrapaniem po twarzy ostrymi paznokietkami.

Paznokcie noworodka trzeba obcinać już od pierwszych dni. Należy robić to jednak bardzo delikatnie i ostrożnie, gdyż tak małe paznokietki łatwo pomylić ze skórą. Najlepiej wykonuj ten zabieg, gdy maluch śpi. Używaj specjalnych, małych obcinaczy lub zaokrąglonych nożyczek dla niemowląt.

Jak zadbać o pępek?

Na szczególną uwagę zasługuje blizna po usunięciu pępowiny. Powinna się ona wygoić w przeciągu dwóch tygodni. W tym czasie staraj się nie zasłaniać jej pieluszką, rana powinna mieć dostęp do powietrza, dzięki temu szybciej się zagoi. Kilka razy dzienne pępek należy przemyć sterylnym gazikiem z roztworem ze spirytusu. Pamiętaj, by nie moczyć ranki. Gdy pępek zaczerwieni się, pojawi się krew lub ropa, albo blizna zacznie dziwie pachnieć, należy zgłosić się do lekarza, gdyż mogło dojść zakażenie.

Pupa i okolice intymne

To najbardziej newralgiczne części dziecięcego ciała, które poddajemy pielęgnacji. Głównie dlatego, że łatwo o ich podrażnienia i odparzenia. Jak dbać o niemowlaka, aby uniknąć tych nie przyjemnych sytuacji? Pupę myjemy dokładnie raz dziennie podczas kąpieli oraz po każdej zmianie pieluszki. Możemy użyć do tego zwykłej wody lub nawilżanych chusteczek. Pamiętaj, by u dziewczynki nie przenieść bakterii kałowych do pochwy. Mycie więc zawsze zaczynaj od sromu i dopiero potem przechodź w kierunku odbytu. Pielęgnacja noworodka chłopca wygląda nieco inaczej. Należy dokładnie przetrzeć wszystkie zgięcia wokół penisa i moszny. Nie próbuj ściągać napletka, gdyż u noworodka jest to niemożliwe i może wywołać ból.

W pierwszych dniach życia dzieci pozostają nadal pod wpływem hormonów mamy, więc nie zdziw się, jeśli u dziewczynki zaobserwujesz zaczerwieniony, opuchnięty srom oraz sporą ilość wydzieliny z pochwy o białym zabawieniu z domieszką krwi. U chłopca można z kolei zaobserwować obrzęknięte i zaczerwienione jądra. Nie przejmuj się tymi objawami, one miną samoistnie.

Pielęgnacja noworodka to spore wyzwanie, zwłaszcza dla świeżo upieczonych rodziców. Pamiętaj jednak, że jest to zupełnie naturalna sprawa. Zaufaj swojemu instynktowi i przede wszystkim nie bój się własnego dziecka. Myśl o tym, że z każdym dniem będzie szło ci to coraz łatwiej i sprawniej. Warto też posłuchać rad doświadczonych matek lub którąś z zaprzyjaźnionych zaprosić na instruktaż. Taka pomoc sprawi, że poczujesz się pewniej. Sprawdź także nasz artykuł o tym jak czyścić nosek noworodka oraz jaką wybrać pasta do zębów dla niemowląt.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *