Pielęgnacja niemowlaka - 10 najczęstszych pytań i odpowiedzi

codzienna pielęgnacja noworodka co należy pamiętać

Czym myć buzię niemowlaka, jak pielęgnować pępek noworodka, a w czym prać ubranka? Świeżo upieczeni rodzice stają przed wieloma dylematami. Odpowiadamy na 10 najczęściej pojawiających się pytań w kwestii pielęgnacji niemowląt. 

Jak pielęgnować pępek noworodka?

Jednym z pierwszych wyzwań świeżo upieczonych rodziców w zakresie pielęgnacji niemowlaka, będzie zadbanie o jego pępuszek. Aby ten szybko i dobrze się goił, kikut pępowinowy przemywamy wodą z delikatnym mydłem, przeznaczonym dla dzieci. Po umyciu pozostawiamy go odsłoniętego, żeby dokładnie wysechł. Po kilku dniach po prostu odpadnie. Jeśli zauważymy stan zapalny, pępek będzie zaczerwieniony lub zaobserwujemy ropną wydzielinę, udajmy się do pediatry na wizytę kontrolną.

Jak często kąpać niemowlaka?

Można usłyszeć opinie, że noworodek w ogóle nie musi być przez pierwsze dni swojego życia kąpany, codzienna pielęgnacja noworodka nie wymaga kąpieli, gdyż zmywa się warstwę ochronną z jego skóry. Od tych teorii się jednak odchodzi. Obecnie uważa się, że niemowlaka można, a nawet powinno się kąpać codziennie. Kosmetyki dla niemowląt, o ile używane są w niewielkich ilościach, są zupełnie bezpieczne, przystosowane do skóry dziecka i nie powinny jej podrażniać. Najlepszą temperaturą wody do kąpania będzie 37 stopni, a najłatwiej zapanujemy nad kąpielą, jeśli w jej trakcie będziemy podtrzymywać niemowlaka lewą ręką, myjąc prawą, o ile jesteśmy praworęczni.

Czym przemywać twarz noworodka?

Buzię niemowlaka w pierwszych tygodniach życia możemy przemywać przegotowaną, ostudzoną wodą. A po jakimś czasie, gdy skóra przyzwyczai się do rytuału, wystarczy użyć zwykłej wody z kranu. Do przemywania buzi stosuje się waciki jednorazowe. Szczególną uwagę skupiamy na przemywaniu oczu dziecka, w których kącikach może pojawić się ropna wydzielina. Bez problemu powinniśmy ją usunąć za pomocą zwykłej wody, ewentualnie soli fizjologicznej.

Jakich kosmetyków używać do pielęgnacji niemowlaka w pierwszych dniach życia?

Krem, oliwka lub balsam oraz szampon i płyn do kąpieli dla niemowląt to wystarczający zestaw kosmetyków, których wymaga podstawowa pielęgnacja noworodka. Używamy ich zwykle przy kąpieli lub zaraz po. Często płyn do kąpieli i szampon to ten sam preparat. Oliwka będzie najlepsza dla noworodka. Później możemy z niej rezygnować. Jeśli nasz maluch ma tendencje do odparzeń skóry, będziemy potrzebować jeszcze kremu łagodzącego podrażnienia. W przypadku kosmetyków – mniej znaczy więcej. Im mniej składników, tym większa szansa, że będą dobre dla wrażliwej skóry dziecka. Jeśli na skórze malucha pojawia się wysypka, to warto kupić emolienty, które pozytywnie wpływają na odbudowę warstwy ochronnej naskórka.

Jak czyścić uszy niemowlaka?

Uszy niemowlaka czyścimy za pomocą patyczków do uszu lub wacików. Nigdy nie wkładamy patyczka do wewnętrznej części ucha dziecka. Oczyszczamy nim skórę wyłącznie z zewnątrz, ograniczając się do małżowiny usznej i jej ujścia. Uszy niemowlaka myjemy wtedy, kiedy są brudne, a więc co dwa, trzy dni.

Jak obcinać paznokcie u niemowlaka?

Do obcinania paznokci u niemowlaka użyjemy specjalnie do tego zaprojektowanych nożyczek z zaokrąglonymi końcami lub zrobimy to mini cążkami również przeznaczonymi do pielęgnacji niemowlaka. Paznokcie u rąk małego dziecka obcinamy na półokrągło, dbając, aby nie zostawiać ostrych krawędzi. Pierwszy raz robimy to około drugiego tygodnia życia dziecka, gdy płytka paznokciowa nieco stwardnieje. Tu przydadzą się właśnie wspomniane nożyczki. U stóp natomiast obcinamy paznokcie na prosto tak, aby nie wrastały, co łatwiej zrobimy mini cążkami.

W czym prać ubranka niemowlaka?

Ubranka niemowlaka pierzemy w specjalnie do tego przeznaczonych środkach do prania: proszkach, płynach czy płatkach mydlanych. Będą to preparaty o obniżonej zawartości detergentów. Znajdziemy wśród nich również te przeznaczone dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry. Popularnością cieszą się również orzechy do prania. Dziecięce ubranka pierzemy oddzielnie, nie mieszamy ich z ubraniami dorosłych ze względu na bakterie, inne temperatury prania oraz różne środki piorące. Im dziecko jest młodsze, tym temperatura prania powinna być wyższa. Przyjmuje się, że 60 stopni C to wystarczająca temperatura, żeby unieszkodliwić roztocza, grzyby czy większość bakterii. Przed pierwszym założeniem ubranka można wyprać nawet w 90 stopniach C.

Jak często przewijać malucha?

Chociaż reklamy pieluch gwarantują wielogodzinną ochronę skóry dziecka i ogromną chłonność produktu, powinniśmy zmieniać pieluchę po każdej kupie, lub nie rzadziej niż co trzy godziny, unikając w ten sposób bolesnych odparzeń. Większość pieluszek jednorazowych, dzięki swej budowie, pochłania, wiąże i izoluje płyny od skóry dziecka. Jeśli posmarujemy ją kremem lub oliwką, możemy utrudnić wchłanianie płynu, więc gdy skóra dziecka nie jest podrażniona, to smarowanie jej kosmetykiem nie jest konieczne.

Jak oczyszczać drogi oddechowe niemowlaka?

Drożny nosek gwarantuje swobodne oddychanie i prawidłowe ssanie pokarmu. By udrożnić drogi oddechowe malucha, będziemy potrzebować aspirator do nosa do odkurzacza oraz sól fizjologiczna Katarek. Najpierw rozrzedzamy wydzielinę, aplikując kilka kropel soli do nosa dziecka, następnie usuwamy wydzielinę aspiratorem, a na koniec nawilżamy nosek, ponownie wkrapiając sól fizjologiczną do noska. To tak zwana metoda 3 kroków.

Jak pielęgnować dziąsła niemowlaka?

Mimo że niemowlak nie posiada jeszcze zębów, powinniśmy zadbać o jego dziąsła. Na nich również gromadzą się resztki mleka. Do mycia dziąseł nie potrzebujemy żadnych preparatów. Wystarczy wacik lub gazik nasączony czystą wodą. Chociaż pielęgnacja niemowlaka może wydawać się skomplikowana, tajemnica tkwi w dobrym zorganizowaniu. Jeśli wszystko przygotujemy wcześniej, czyli wodę, waciki, krem, ręcznik umieścimy na przewijaku, a pieluszkę i ubranka w jego pobliżu, to bez problemu poradzimy sobie z zabiegami codzienną pielęgnacją noworodka.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *