Jakie kosmetyki dla niemowlaka?

Jakie kosmetyki dla noworodka wybrać?

Każde dziecko jest cudowne samo w sobie i nie musi używać kosmetyków, by podtrzymać urodę. Jednak kilka preparatów i akcesoriów ułatwi nam pielęgnację niemowlaka i sprawi, że jego skóra będzie nie tylko piękna, ale też zdrowa i pozbawiona podrażnień. Jakie kosmetyki dla niemowlaka wybrać, aby higiena dziecka i noworodka była prawidłowa?

Rodzaje kosmetyków dla noworodka

O tym, jakie kosmetyki dla niemowlaka będą nam potrzebne, zadecyduje poziom wrażliwości jego skóry na zawarte w preparatach składniki. A to okaże się dopiero po czasie. Mimo że kosmetyki dla dzieci przechodzą wiele testów, w większości są hipoalergiczne, praktyka pokazuje, że mogą wywołać reakcje alergiczne, wysypki. To, co podrażni skórę jednego malucha, będzie zupełnie nieszkodliwe dla jego rówieśnika.

Kosmetyki dla dzieci możemy podzielić na dwa rodzaje: te dla dzieci z problemami skórnymi, oraz bardziej uniwersalne, przeznaczone dla pozostałych dzieci. Do tych pierwszych zaliczymy tak zwane emolienty, czyli preparaty wspierające odbudowę wrażliwego naskórka skóry dziecka z problemami. W ich składzie znajdziemy parafinę, oliwę z oliwek czy awokado. Nawilżają, natłuszczają, łagodzą podrażnienia i stany zapalne skóry.

Jeśli skóra naszego dziecka nie ma tendencji do podrażnień, a maluch nie cierpi na atopowe zapalenie skóry, to zamiast często kupowanych w aptekach emolientów, możemy zastosować kosmetyki drogeryjne. Muszą być jednak przeznaczone dla niemowląt. Te dla starszych dzieci lub dorosłych będą wysuszać skórę dziecka. Zwróćmy uwagę na skład. Najlepsze będą pozbawione SLS, SLES, nieperfumowane.

Zaraz po urodzeniu skóra jest szczególnie wrażliwa. Jakie więc kosmetyki wybrać dla noworodka? Oprócz oliwki, płynu do mycia, przyda się krem na odparzenia, ale stosujemy go tylko wtedy, gdy odparzenia się pojawią lub gdy wiemy, że przez dłuższy czas nie będziemy przebierać pieluszki, na przykład w nocy.

Jakie i ile kosmetyków dla noworodka jest nam potrzebnych?

Jeśli nasze dziecko nie ma szczególnych potrzeb, a jego skóra jest odporna na podrażnienia, to do pielęgnacji wystarczy kilka preparatów. Zazwyczaj będą to: hipoalergiczne mydło dla niemowląt lub płyn do kąpieli. Oba służą do mycia dziecka, jednak różnią się konsystencją, jak i składem. Mydło dla niemowląt ma zwykle obojętne pH i można nim myć skórę i włosy dziecka. Płyn pozbawiony jest mydła, a zawiera roślinne substancje myjące. Wybór między mydłem a płynem zależy tak naprawdę od naszej wygody.

Kolejnym kosmetykiem dla niemowlaka będzie oliwka lub krem dla niemowląt służący do nawilżania lub natłuszczania skóry. Oliwki używamy najczęściej pielęgnując noworodki, a więc w pierwszych tygodniach życia dziecka, gdy ich skóra jeszcze się łuszczy i ma skłonność do przesuszeń. Wybierając krem lub balsam dla niemowlaka, upewnijmy się, że w składzie ma łagodzący podrażnienia D-panthenol czy nawilżającą lanolinę. Zimą lepszy będzie krem ochronny, gdyż niska temperatura łatwo podrażni delikatną skórę dziecka.

Płyny do kąpieli dla niemowląt często mogą być wykorzystywane do mycia włosów. Jeśli nie mają takiego przeznaczenia, to będziemy musieli zaopatrzyć się w szampon, szczególnie gdy dziecko ma problem z ciemieniuchą. Do walki z tą przypadłością możemy również wykorzystać oliwkę. Na pewno warto zaopatrzyć się również w zasypkę dla dzieci, puder nieperfumowany lub… mąkę ziemniaczaną , którą z powodzeniem stosowano kiedyś na dziecięce odparzenia. Pasta do zębów dla niemowląt to kolejny kosmetyk, o którym warto poczytać więcej! 

Niezbędne akcesoria do pielęgnacji niemowląt

W kosmetyczce dla dzieci powinny znaleźć się także chusteczki nawilżane. Będziemy wykorzystywać je najczęściej do przecierania pupy dziecka między zmianą pieluszek, jak i do czyszczenia rąk czy skóry twarzy. Te dostępne na rynku różnią się składem i zapachem. Wybierzmy te o jak największej zawartości wody i składników organicznych.

Patyczki do uszu i waciki kosmetyczne ułatwią nam kąpiel i czyszczenie uszu dziecka, a aspirator kataru wykorzystamy przy pielęgnacji nosa. W kosmetyczce powinna znaleźć się również sól fizjologiczna do aspiratora, którą nawilżymy śluzówkę nosa, jak i nożyczki z zaokrąglonymi końcami i mini cążki, którymi obetniemy paznokcie niemowlaka.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *