Przyczyny kataru u dzieci - najczęstsze powody 

Warto znać przyczyny kataru u dziecka. Przeczytaj wpis i dowiedz się, co powoduje katar u malucha.

Jako rodzic z pewnością dziesiątki razy będziesz musiał zmagać się z katarem u dziecka. Aby odpowiednio im zapobiegać i wiedzieć, jak leczyć, warto poznać przyczyny kataru u niemowląt i starszych dzieci: w końcu często kaszel, brak apetytu i trudności z zaśnięciem czy swobodnym oddychaniem mają swój początek właśnie w tak prozaicznej dolegliwości, jaką jest katar.

Dlaczego dziecko ma katar?

Czego objawem jest katar? A może jest osobną jednostką chorobową? Z definicji katar to nieżyt nosa, który objawia się przez jego niedrożność i produkcję wydzieliny. Często towarzyszą mu świąd śluzówek, częste kichanie, a w późniejszych fazach (jeśli katar spłynie po tylnej ścianie gardła) także kaszel. Można go zdiagnozować u malucha, gdy objawy utrzymują się min. 2 dni. Czasami nieprzyjemne skutki takiego stanu rzeczy sprawiają, że dziecko nie może spokojnie spać i ma znaczne trudności z oddychaniem. Jeśli dotyczy to także Twojego malucha, przeczytaj, jak zwalczyć katar u dziecka w nocy.

Na to, jakie są przyczyny kataru, nie ma na to jednej odpowiedzi – najczęściej organizm dziecka poprzez katar próbuje pozbyć się rozmaitych patogenów, takich jak wirusy atakujące drogi oddechowe. Niewykluczone jest też, że katar spowodowała alergia, bakterie, a nawet ciało obce.

Przyczyny kataru u niemowląt mogą być różne

Przyczyny kataru u dzieci i niemowląt

Alergia

Jeśli katar pojawia się u dziecka w określonych warunkach lub o specyficznej porze roku, warto rozważyć, czy jego podłoże nie jest alergiczne. Najczęściej katar alergiczny u dziecka obserwuje się przy zetknięciu z silnymi alergenami, takimi jak łąki czy pola pełne pyłków (np. brzozy, traw), sierść zwierząt (w szczególności kotów), mocniej zakurzone miejsca (gdzie dziecko styka się z roztoczami kurzu domowego). O ile objawy alergii na roztocza nasilają się zimą, w okresie zwiększonej suchości powietrza spowodowanej ogrzewaniem, o tyle katar spowodowany pyłkami będzie utrzymywał się tylko wtedy, gdy jest na nie sezon oraz przy zwiększonej ekspozycji na alergen, np. na spacerze. Jak rozpoznać ten typ kataru? Jeśli przyczyną kataru jest alergia, wydzielina z nosa będzie raczej wodnista i przezroczysta, często połączona z zaczerwienionymi spojówkami, świądem czy opuchniętą twarzą.

Wirusy

Obok alergii wśród najczęstszych przyczyn kataru u niemowląt i dzieci znajdują się infekcje wirusowe. Taki katar jest właśnie objawem prób pozbycia się wirusów z organizmu (mogą to być rinowirusy, adenowirusy czy chociażby wirusy grypy) i będzie trwał do 10 dni. Katar wirusowy powinien być bezbarwny, sam w sobie nie jest też zagrożeniem, ale może przerodzić się w infekcję bakteryjną – wtedy właśnie zaczyna gęstnieć i zmieniać kolor.

Bakterie

Gęsty, żółty lub zielony katar u dziecka oznacza najczęściej infekcję bakteryjną. Często towarzyszy mu gorączka oraz kaszel. Jakie są przyczyny kataru u niemowląt, jeśli mowa o zakażeniu bakteryjnym? Bakterie takie jak: Streptococcus pneumoniae, Moraxella catarrhalis czy Streptococcus pyogenes, ale oczywiście to tylko kilka możliwości. Pamiętaj, że infekcja bakteryjna jest już poważnym problemem i należy odwiedzić pediatrę, by zapobiec niebezpiecznym powikłaniom.

Ciało obce

Przyczyny kataru u dzieci są czasem mniej oczywiste niż u dorosłych. W grę wchodzi bowiem m.in. zatkanie nosa przez ciało obce. Można je podejrzewać, gdy wydzielina wydostaje się tylko przez jedną dziurkę z nosa, a na katar nie działa tradycyjne leczenie. Zdarza się, że pod nieuwagę opiekunów dzieci wkładają do ust niewielkie przedmioty, co może skończyć się ich utknięciem. Dlatego właśnie jeśli katar, z jakim boryka się Twoja pociecha, nie pasuje do żadnych z powyższych kategorii – koniecznie wyklucz obecność ciała obcego, udając się na wizytę do lekarza pediatry lub otolaryngologa. 

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *