Śluz w kupce dziecka - czy to infekcja?

Śluz w kupce niemowlaka

U niemowlęcia w pierwszych kilku miesiącach życia stolec może zmieniać swoją konsystencję, kolor i częstość występowania. Każda zmiana w kupce niemowlaka jest dość szybko wyłapywana przez mamę i wzbudza jej niepokój. Czy słusznie? Czego oznaką może być śluz w kale u dziecka?

Spis treści:

Śluz w kupce niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym: co oznacza?

Kupka „dziecka butelkowego” ma raczej stały wygląd. Dziecko otrzymuje przez wiele tygodni tę samą mieszankę mleka modyfikowanego i wydaje się naturalnym, że stolec powinien wyglądać cały czas tak samo. Na niektórych mieszankach mlecznych stolce przybierają odmienny wygląd na wiele tygodni. Przy stosowaniu niektórych mieszanek mlecznych stolce mogą być zielone, a w przypadku innych – mogą pojawiać się w stolcu ciemniejsze niteczki i niewielka ilość śluzu.

W przypadku zmiany mleka na inne lub w przypadku infekcji przewodu pokarmowego w stolcu dziecka może pojawić się większa ilość śluzu. Jeśli problemem jest mleko, to śluz w kupie niemowlaka powinien dość szybko zniknąć, a stolec – po odstawieniu winowajcy – wrócić do normy. W takich sytuacjach pomocne bywają też mieszanki mleczne z dopiskiem: HA – jeśli w rodzinie jest dużo alergików, to można od początku stosować mleko hipoalergiczne. Jeśli pojawią się jakieś objawy nietolerancji mleka to do akcji wkraczają inne, specjalnie przygotowane w tym celu mleka modyfikowane: Pepti, Nutramigen, – Amino lub Neocate.

Z kolei jeśli mamy do czynienia z infekcją (zwykle wirusową), to śluzu w kale dziecka może być nieco więcej, stolce mogą dodatkowo zmieniać swoją konsystencję (są bardziej płynne), jest ich więcej, dziecko może wymiotować i gorączkować.

Mamo, bądź czujna. Jeśli podejrzewasz infekcję przewodu pokarmowego u swojego dziecka, to dbaj o jego odpowiednie nawodnienie i udaj się do lekarza w celu oceny stanu niemowlęcia.

Śluz w kale dziecka karmionego piersią

Kupka dziecka karmionego piersią to już bardziej skomplikowana sprawa. Zmienia się jak w kalejdoskopie. W zależności od tego, co zje mama to stolec może zmieniać kolor, zapach i zawierać różne dodatki. Jeśli zauważasz związek swojej diety z pojawianiem się śluzu w kupce niemowlaka, a dodatkowo pojawia się od czasu do czasu domieszka krwi – to może to świadczyć o alergii na jakiś produkt. U dzieci w tym wieku najczęstszym powodem alergii jest uczulenie na białko mleka krowiego. Śluz pojawia się wówczas w stolcu dość regularnie, bo każda mama zwykle zjada sporo produktów mlecznych.

W takiej sytuacji można przez dwa tygodnie zastosować dietę eliminacyjną u mamy – z wyłączeniem wszystkich pokarmów zawierających białka mleka krowiego (masło, ser, mleko śmietana, jogurt, lody, polewy, desery mleczne, produkty zbożowe, gotowe zupy, twarogi, maślanka). Po około dwóch tygodniach kupka powinna być już prawidłowa. Śluz w kale dziecka może pojawić się też w reakcji na orzechy, cytrusy czy inne produkty spożywcze, ale takie sytuacje są rzadsze.

Kupka niemowlaka ze śluzem a infekcja

Jeśli przyczyną pojawienia się śluzu w kupie niemowlaka jest infekcja, to zwykle mamy do czynienia z wirusem (adenowirusy, rotawirusy, norowirusy i inne). Stolce są luźniejsze, śluzu jest dość dużo (niekiedy pojawia się również krew), a dziecko jest niespokojne i marudne. Z dodatkowych objawów może pojawić się gorączka i wymioty. Podawanie płynów to podstawowe „lekarstwo” stosowane w biegunce. Dlatego dawaj dziecku pić – więcej niż zwykle. Małe dziecko szczególnie łatwo się odwadnia. A odwodnienie u dziecka jest głównym powikłaniem biegunki.

Dziecko, które waży 10 kg, powinno wypijać 1 litr płynów na dobę, a po każdej luźnej kupce dodatkowe 100 ml płynów. Razem z wodą dziecko traci elektrolity, dlatego najlepiej jest podawać doustne płyny nawadniające, które są w stanie uzupełnić te braki (kupisz je w aptece). Ponadto udowodniono pewną skuteczność niektórych probiotyków w skracaniu czasu trwania ostrej biegunki u dzieci.

Śluz w kale u dziecka

Mowa o tak zwanych „dobrych bakteriach i grzybach”, a konkretniej o: Lactobacillus rhamnosus GG i Sacharomyces boulardii. Zwykle te preparaty skracają nieznacznie czas trwania biegunki. Zaleca się je, bo wpływają dobrze na mikroflorę jelita, a w biegunce to przydatna sprawa. Jeśli dziecko w trakcie infekcji przewodu pokarmowego gorączkuje to podawaj mu lek przeciwgorączkowy – najlepiej paracetamol i stosuj chłodne okłady na ciało maluszka.

Zwykle jednorazowa zmiana w wyglądzie kupki Twojego maluszka, a dokładniej śluzu w kale u dziecka, nie jest oznaką choroby i nie powinna budzić niepokoju rodzica. Jeśli jednak nieprawidłowości utrzymują się dłużej, a dodatkowo Twoje dziecko inaczej się zachowuje – udaj się do lekarza celem konsultacji i badania dziecka.

Autorka: Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska

www.mamapediatra.blog.pl

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *