Dziecko nie może spać przez katar - jak ułatwić mu zaśnięcie

Dziecko nie może spać z katarem

Wiedziałeś, że dzieci do ukończenia 1. roku życia oddychają wyłącznie przez nosek? I do tego z częstotliwością niemal 50 razy na minutę! Wyobraź sobie, że podczas przeziębienia czy kataru nie jesteś w stanie oddychać przez usta – brzmi męcząco, prawda? Dlatego właśnie maluchy mają takie problemy z zasypianiem, kiedy męczy je choroba. Kanały nosowe u niemowląt są bardzo wąskie, dlatego nawet tak z pozoru prozaiczna przyczyna jak katar, staje się naprawdę dużym problemem – zarówno dla malucha, jak i dla rodzica. Co gorsza, może nawet być źródłem różnego rodzaju powikłań, między innymi zapalenia zatok, oskrzeli czy uszu! Dlatego właśnie podpowiadamy dziś, jakie są najlepsze sposoby na katar u dziecka w nocy.

Katar u dziecka w nocy – jak można pomóc przeziębionemu maluchowi?

Zalegająca wydzielina zatyka nosek, a dziecko musi wówczas wysilać inne mięśnie oddechowe, by nabrać powietrza. To naprawdę spory kłopot, w szczególności dla najmłodszych. Podczas snu mięśnie w naturalny sposób się rozluźniają, dlatego maluch wybudza się nawet kilkanaście razy jednej nocy, by wreszcie wziąć głęboki oddech.

Dziecko, które cierpi na dolegliwości chorobowe i męczy je katar, jest rozdrażnione, nie może jeść ani dobrze spać. Wszystko przez to, że trudno mu oddychać. Jak można mu pomóc? Łagodzenie objawów kataru może doraźnie pomóc w trudnych chwilach. Dziecko nie może spać przez zatkany nos? Doradzamy, co zrobić w trakcie dnia, by potem maluchowi spało się lepiej.

Zatkany nos u dziecka w nocy

Nawilżaj powietrze

Nawet jeśli nie masz profesjonalnego nawilżacza, możesz to z łatwością robić. Albo powiesić na kaloryferze pojemniki (nawet kubeczki) z wodą, albo powiesić pranie w sypialni maluszka. Również ciepłe kąpiele mogą pomóc na odblokowanie noska i usunięcie zalegającej wydzieliny.

Inhaluj maluszka

Możesz to przeprowadzać na różne sposoby – przy użyciu inhalatora z gorącą wodą, naparem z ziół czy specjalną mieszanką. Szałwia, rumianek, tymianek, anyż czy mięta mogą rozwiązać wiele problemów. Natomiast jeśli tylko posiadasz nebulizator, zastosuj go w celu wytworzenia bezpiecznej, skutecznej mgiełki.

Kładź dziecko na brzuszku

Oczywiście wówczas gdy nie śpi. Wtedy wydzielina z noska będzie miała łatwiejsze ujście, a do tego nie będzie spływała dalej.

Sposoby na katar w nocy u dziecka – zapewnij mu dobry sen

Dobry sen u maluszka to także spokojna noc mamy i taty. W kilku krokach możesz z łatwością zwiększyć komfort Waszego snu. Jak pomoc dziecku z katarem w nocy?

Pozycja podczas snu

Niech główka dziecka będzie ułożona wyżej niż klatka piersiowa – to zapobiegnie zakrztuszeniu się i zaleganiu wydzieliny w zatokach. Wystarczy, że pod materac podłożysz kocyk czy poduszkę. Dobrym sposobem jest także stabilna podpora pod dwiema nogami łóżeczka – w tej roli doskonale sprawdzą się książki. Nadmiar wydzieliny spłynie, nie zatykając noska. Dlaczego nie polecamy poduszki bezpośrednio pod głową niemowlęcia? Może być to pozycja zwyczajnie męcząca dla dziecka – nie jest w końcu naturalna, a chora pociecha nie potrzebuje przecież więcej niewygody. Kiedy dziecko nie może spać przez katar, niech dodatkowo nie przeszkadza mu ból plecków.

Zastosuj maść nawilżającą

Częste wycieranie noska przy katarze i wypływająca wydzielina prowadzą do podrażnienia delikatnej skórki. Aby zminimalizować pieczenie i ból, zastosuj dodatkowe rozwiązanie – maść nawilżającą. Sprawdzonym i polecanym preparatem jest maść majerankowa, która dodatkowo uszczelnia i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Dla dzieci powyżej pierwszego roku życia polecamy również zupełnie bezwonną maść nawilżającą Katarek z prebiotykiem, wyciągiem z ogórecznika i oliwą z oliwek. Doskonale nawilża okolice noska, a ponadto tworzy barierę ochronną na skórze i wspomaga odbudowę mikroflory bakteryjnej.

Dziecko ma katar i nie może spać? Mamy na to sposób

Aromaterapia to duża ulga przy katarze, ale działa tylko doraźnie. Pierwszym i podstawowym krokiem powinno być pozbycie się kataru – odciągnięcie wydzieliny. Niech bliska stanie Ci się niezawodna metoda 3 kroków. Powstrzymaj pętlę płaczu, niejedzenia i braku snu. Rozrzedzaj, odciągaj i nawilżaj, a maluszek szybko wróci do formy. Zastosuj sprawdzone sposoby – sól fizjologiczną, odciąganie kataru przy pomocy aspiratora i wreszcie naturalne, zgodne z pH skóry dziecka nawilżanie. Sprawdź nasze aspiratory Katarek – chętnie opowiemy Ci jeszcze więcej o tym, jak je stosować, by katar u dziecka w nocy nie był aż tak męczący.

Przeczytaj również artykuł: Czy puścić dziecko z katarem do żłobka.

Katar u dziecka w nocy

Iwona

Każdego dnia staram się wyszukiwać najciekawsze tematy.
Każda z nas jest Kobietą, Mamą, Żoną czy Córką- często pełnisz pewnie wszystkie te role społeczne na raz :) nie jesteś z tym sama pamiętaj. Moją stronę tworzą mamy: mama farmaceutka, przyszła mama, mama pediatra, mama blogerka. Czekamy na Twoje pytania! Jeśli chcesz ze mną współpracować zapraszam do kontaktu:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *