Jak wygląda sen u dziecka?

Prawidłowy sen u dziecka

Jak myślisz, kiedy twoje dziecko zaczęło wypracowywać swój rytm dobowy? Może Cię to zaskoczy, ale jeszcze na długo przed przyjściem na świat! Znaczenie miało to, jak wyglądał rytm dnia i nocy matki. Cykl dobowy malucha będzie się jednak zmieniał i rozwijał z każdym kolejnym miesiącem życia. Sen u dziecka bardzo różni się od snu dorosłego i w związku z tym budzi ogromną ciekawość rodziców. Czy moje maleństwo aby na pewno śpi wystarczająco dużo czasu? Czy zasypia we właściwych porach? I czy to normalne, że tak często budzi się w nocy?

Niemowlę przesypia mniej więcej 16 godzin na dobę w ciągu pierwszych kilkunastu miesięcy swojego życia. Dlaczego aż tak dużo? Bo w tym czasie następuje bardzo intensywny przyrost masy jego ciała. Po pięciu miesiącach maluch będzie ważył już dwa razy tyle, ile wynosiła jego masa urodzeniowa, po roku zaś już trzy razy tyle. Dziecko rośnie głównie w trakcie snu, bo właśnie wtedy jego mózg produkuje potrzebny do tego celu hormon oraz białe krwinki niezbędne do wzmacniania układu odpornościowego.

Jak przebiega dziecięcy sen?

Sen dziecka dzieli się na dwie fazy: snu aktywnego i spokojnego. Pierwsza z nich, faza REM, zajmuje więcej niż połowę czasu snu dziecka. Dorośli też przechodzą przez tę fazę, ale inaczej niż niemowlęta – nie zapadają w nią bezpośrednio po zaśnięciu. Nazwa tej fazy wzięła się od zjawiska, które w jej trakcie zachodzi – szybkich ruchów gałek ocznych pod zamkniętymi powiekami.

Fazę REM u dziecka poznamy po tym, że zaciska i rozluźnia naprzemiennie piąstki. Jest to bardzo ważna faza dla rozwoju mózgu. Faza snu spokojnego (określana mianem fazy SEM) składa się z czterech następujących po sobie etapów: senności, snu lekkiego, snu głębokiego i bardzo głębokiego. W tej fazie dziecko jest już spokojne i nie wykonuje gwałtownych ruchów.

Sen składa się kilku cyklów składających się z fazy REM i fazy SEM. Każda faza trwa około 50-60 minut. Po całym cyklu dziecko na chwilę się wybudza. W ciągu nocy budzi się kilkukrotnie i nie ma w tym nic niepokojącego. My, dorośli, mamy przecież podobnie. Oczywiście nie mówię tu o sytuacjach, gdy dziecko jest chore. Częste budzenie może być spowodowane np. przez katar u niemowlaka.

Jak poznać, że dziecko jest senne?

Na początku możesz w to nie wierzyć, ale z czasem nauczysz się rozróżniać poszczególne rodzaje płaczu maleństwa. Każde dziecko inaczej sygnalizuje mokrą pieluszkę, głód czy właśnie senność. Z każdym dniem coraz łatwiej będzie ci przewidywać, kiedy przychodzi pora snu twojej pociechy. Około czwartego miesiąca życia układ nerwowy dziecka wykształci się do takiego stopnia, że pozwoli mu spać znacznie dłużej w ciągu nocy oraz wykształcić własne sposoby na wyciszenie przed zaśnięciem.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *