Przeziębienie w ciąży

Przeziębienie w ciąży

Jesteś w ciąży, dbasz o siebie, zdrowo się odżywiasz, prowadzisz aktywny tryb życia, unikasz tego, co niezdrowe i co ewentualnie może zaszkodzić Tobie i dziecku… A tu nagle zmęczenie, znużenie, ogólne rozbicie, drapanie i ból gardła, cieknący nos, kaszel i gorączka… Nic tylko przeziębienie!!! Co robić? Przeziębienie w ciąży a wpływ na dziecko

Okres jesienno-zimowy w pełni. Oprócz nieprzyjemnej aury za oknem, wahań temperatury, przeszywającego wiatru i deszczu, to okres zwiększonej zachorowalności. Grypa czy przeziębienie potrafi być niebezpieczne. Niestety dotyczy to również kobiet w ciąży, które ze względu na obniżoną odporność, są bardziej podatne na wszelkie infekcje. Dlatego, w czasie ciąży tak bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka.

Przyszła mama powinna dbać o siebie, prowadzić aktywny tryb życia (o ile przebieg ciąży i lekarz na to pozwalają) oraz dbać o zdrową i zróżnicowana dietę. Dodatkowo kobieta  w ciąży powinna unikać osób chorych, zakatarzonych i kaszlących oraz miejsc, w których ilość takich osób jest większa np.: środki transportu czy centra handlowe. Ponadto kobieta w ciąży powinna pamiętać o częstym myciu rąk oraz o tym, aby nie przegrzewać ani nie wychładzać swojego organizmu.

Przeziębienie w ciąży – co zrobić?

Ale co zrobić, jeżeli pomimo wszelkich środków ostrożności, przeziębienie dopadnie przyszłą mamę? Jakie leki na przeziębienie w ciąży są bezpieczne dla mamy?

Po pierwsze – nie panikuj, ale również nie lekceważ przeziębienia!

Każda infekcja w ciąży jest sprawą poważną i jako taka powinna być traktowana! Nie wolno bagatelizować i lekceważyć przeziębienia i „przechodzić go”, bo skutki nieleczonej choroby mogą być bardzo szkodliwe dla nienarodzonego dziecka. Niemniej jednak nie należy panikować, bo stres i zdenerwowanie, również szkodzą dziecku. Należy, tak jak we wszystkim, zachować umiar i zdrowy rozsądek. Leczenie przeziębienia najlepiej skonsultować z lekarzem.

Po drugie – zostań w domu i zastosuj naturalne, domowe metody na walkę z przeziębieniem!

Jeżeli jesteś w ciąży i czujesz, że „bierze” Cię przeziębienie – zrób sobie kilka dni wolnego, zostań w domu, poleż w łóżku, odpocznij i wygrzej się. Pamiętaj o regularnym wietrzeniu oraz o odpowiednim nawilżeniu powietrza w mieszkaniu. Pamiętaj również o piciu dużych ilości płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu, bo wtedy ciężej walczyć organizmowi z wirusami. Warto także zastosować naturalne, domowe, „babcine” metody na walkę z przeziębieniem takie jak picie herbaty z cytryną, miodem i maliną, mleka z miodem i czosnkiem, syropu z czosnku i cebuli.

Po trzecie – idź do lekarza!

Lekkie przeziębienie w ciąży nie wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Jeżeli szybko zareagujesz domowymi sposobami i odpoczynkiem, jest duża szansa, że poradzisz sobie sama. Jeżeli pomimo zastosowania domowych sposobów na walkę z przeziębieniem, infekcja nie mija, objawy nie ustępują a wręcz nasilają się, to warto zapisać się do lekarza. Lekarz zbada Cię oraz dobierze, odpowiednie do Twojego stanu, leki, bezpieczne dla dziecka.

Jeżeli natomiast, już od początku przeziębienia bardzo źle się czujesz, masz wysoką gorączkę, dodatkowo boli Cię ucho lub zatoki i/lub meczy Cię kaszel – nie czekaj – idź do lekarza!!!

Po czwarte – leki na przeziębienie w ciąży!?

Ilość leków przyjmowana w czasie ciąży powinna być ograniczona do absolutnego minimum a każdorazowe stosowanie leku powinno być skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą!

Warto jednak znać podstawowe leki i czynności, które w miarę bezpiecznie można stosować w czasie ciąży, jeżeli przyszłą mamę dopada przeziębienie.

Co najlepiej zażywać na przeziębienie w ciąży?

I tak w przypadku gorączki, można przyjmować paracetamol (bezpieczny we wszystkich trzech trymestrach ciąży) lub ibuprofen (bezpieczny tylko w II trymestrze ciąży!). Można również stosować herbatki z lipy, malin, czarnego bzu czy dzikiej róży, które działają napotnie i rozgrzewająco i w ten sposób obniżają gorączkę. Unikać natomiast należy leków, zawierających kwas acetylosalicylowy i metamizol.

Aby złagodzić ból gardła można płukać je wodą z solą lub sodą oczyszczoną bądź naparem z szałwii. Ponadto można zastosować tabletki do ssania (np.: cukierki szałwiowe, Propolki, Prenalen,  Neo-Angin, Strepsils) lub aerozole (np.: Tantum Verde, Septolux).

Zatkany nos należy często płukać solą fizjologiczną lub roztworem soli morskiej. Można również stosować inhalacje z rumianku, mięty, szałwii czy lawendy lub posmarować okolice nosa maścią majrankową. W przypadku nasilonych objawów można doraźnie zastosować krople do nosa, obkurczające śluzówkę (np.: Nasivin), ale tylko do 3-4 dni!

W przypadku kaszlu przyszła mama może bezpiecznie stosować syrop prawoślazowy lub syrop z babki lancetowatej.

Podsumowując – przeziębienie w ciąży nie jest sprawą błahą, którą należy lekceważyć. Ale przy odpowiednio wcześnie podjętych krokach i poprzez zastosowanie domowych sposobów na przeziębienie w ciąży, przyszła mama sobie poradzi i wyjdzie z tego obronną ręką. Jeżeli natomiast metody naturalne nie pomagają, kobieta w ciąży może zastosować niektóre leki, ale tylko po konsultacji z lekarzem  lub farmaceutą.

Autorka:

Magdalena Stolarczyk

www.farmaceuta-radzi.pl

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *