Objawy grypy czy może zwykłe przeziębienie?

Objawy grypy czy przeziębienia?

Marzec – to brzmi wiosennie! Dni są dłuższe, bardziej słoneczne, wieje cieplejszy wiatr… Niestety, to tylko pobożne życzenie. Tak naprawdę wciąż mamy zimę i choć mróz rzeczywiście już odpuścił, aura za oknem nie zawsze rozpieszcza. Pada mnóstwo deszczu i jest wilgotno. A że wyższym temperaturom łatwo ulec… to równie łatwo jest nam też ulec podstępnej chorobie. Podczas takiej pogody wirusy mnożą się w szybkim tempie i bardzo łatwo nas atakują. Wciąż panuje sezon na grypę, jednak nie każdy złapany o tej porze roku wirus musi być wirusem grypy. Jak poznać, czy dziecko dopadała grypa czy zwykłe przeziębienie?

Podczas gdy niegroźne przeziębienie możemy zwalczyć domowymi sposobami, to już przy grypie potrzebna jest interwencja lekarza. Objawy grypy nierozpoznanej być może uda nam się zwalczyć, ale źródło problemu pozostanie. A niedoleczona grypa grozi nawrotem ze zdwojoną siłą i poważniejszymi komplikacjami, takimi jak zapalenie oskrzeli, a nawet mięśnia sercowego. Ponieważ zarówno przeziębienie, jak i grypę wywołują wirusy, choroby dość łatwo pomylić. Zwłaszcza, że często dają zbliżone objawy. Zamiast zachodzić w głowę, co dolega dziecku, przeprowadź szybki test objawów. Dzięki temu dowiesz się, czy trzeba już umawiać wizytę w przychodni.

Objawy przeziębienia

Do najczęstszych objawów przeziębienia należą:

  • niewysoka gorączka lub wyłącznie stan podgorączkowy,
  • katar, który spływa do gardła i podrażniając je, wywołuje kaszel,
  • ból gardła.

Objawy przeziębienia narastają i intensyfikują się stopniowo. W cięższym, bardziej uciążliwym przebiegu choroby musimy liczyć się ze spadkiem energii i pogorszeniem samopoczucia u malucha.

Objawy grypy

Z kolei do najczęstszych objawów grypy zalicza się:

  • przede wszystkim bardzo wysoką gorączkę, która może dochodzić nawet do 40 stopni,
  • dreszcze, potliwość,
  • bóle niemal całego ciała – głowy, mięśni, stawów. Jest to ból, który określa się mianem „rozbierającego”,
  • suchy, uporczywy kaszel.

Grypa atakuje nagle i niemal od razu kładzie chorego do łóżka. Przy przeziębieniu dziecko często jest w stanie całkiem normalnie funkcjonować, grypa natomiast zupełnie odbiera siły do nauki i zabawy. Grypa jest dla dziecka wyjątkowo groźna, bo przy wysokiej temperaturze łatwo o odwodnienie. Znacznie podwyższona temperatura powinna nas skłonić do wizyty u pediatry, który zdecyduje o tym, czy maluch powinien przyjmować leki przeciwwirusowe, czy jednak wystarczająca będzie kuracja przeciwgorączkowa i przeciwzapalna.

Jak ulżyć dziecku bez względu na rodzaj choroby?

Niezależnie od tego, czy to grypa czy przeziębienie, przy gorączce najlepiej zatrzymać je w łóżku. Niezwykle ważne jest podawanie mu dużych ilości płynów, które z jednej strony zapobiegną odwodnieniu, z drugiej zaś ułatwią odkrztuszanie wydzieliny i dmuchanie noska. Aby zapobiec nadmiernemu otarciu naskórka noska, dobrze sięgnąć po aspirator do nosa dla niemowląt, który doskonale sprawdza się także u starszych dzieci. Maluch zmęczony ciągłym wycieraniem nosa chusteczkami na pewno nie będzie protestował.

Dowiedz się także, jak nie zarazić dziecka katarem w przypadku, gdy sama nie czujesz się najlepiej.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *