Szósty a ósmy tydzień ciąży - pierwsza wizyta u lekarza

kiedy pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży

W czasie pierwszej wizyty w ciąży u ginekologa lekarz prowadzący, którego wybrałaś zapyta Cię o stan zdrowia Twój i Twojej rodziny. Jakie wykona badania pomiędzy szóstym a ósmym miesiącem ciąży? Jakie prawa Ci przysługują?

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży – kiedy i czego się spodziewać?

Lekarz zapyta Cię o wszystkie choroby, jakie przebyłaś, zanim zaszłaś w ciążę. Czy i na co jesteś leczona, czy byłaś w szpitalu – a jeśli tak, to jaki był powód, czy przechodziłaś jakieś operacje. Jakie leki zażywasz na stałe, jakie przewlekłe choroby mieli lub mają członkowie najbliższej rodziny – twojej i ojca twojego dziecka. Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży wiąże się z tym, że lekarz oceni wiek ciążowy pytając o datę twojej ostatniej miesiączki.

Około 6.–8. tygodnia ciąży wykonywane jest badanie USG, które potwierdzi wiek ciąży i określi fazę rozwoju dziecka. Lekarz zapyta także o daty poprzednich ciąż, porodów i poronień.

Po zebraniu wywiadu zważy Cię, zmierzy ciśnienie oraz przeprowadzi tradycyjne badanie ginekologiczne.

Wstępne badania w 6.-8. tygodniu ciąży

Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa wiąże się z tym, że lekarz zleci także wykonanie wstępnych badań, takich jak: pobranie wymazu z pochwy (cytologia oceniająca stan szyjki macicy i określenie stanu bakteriologicznego pochwy), badanie piersi, badanie krwi: morfologii krwi oraz określenie grupy krwi (twojej oraz ojca twojego dziecka). W przypadku niezgodności grup krwi w zakresie czynnika Rh u rodziców – badanie krwi na obecność przeciwciał (ma to potwierdzić lub wykluczyć konflikt serologiczny). Badanie ogólne moczu. Badanie WR- analiza krwi pozwala stwierdzić, czy nie jesteś chora na kiłę. Oznaczenie poziomu cukru we krwi.

Lekarz założy Ci kartę prowadzenia ciąży, którą wraz z zaświadczeniem o grupie krwi powinnaś mieć zawsze przy sobie. Będą w niej dokonywane zapisy badań kontrolnych, stosowanych leków i konsultacji lekarzy innych specjalności.

Jak dbać o zdrowie swoje i nienarodzonego dziecka?

Dbaj o poziom satysfakcji ze świadczonej opieki, sygnalizuj swoje oczekiwania, dopytuj nie odmawiając sobie zadania żadnego pytania. Ponadto:

  • zastosuj się do listy badań i wykonuj je sumiennie w zależności od trymestru;
  • pamiętaj, że od 20-tego tygodnia ciąży przysługuje Ci Darmowa wizyta położnej w ramach NFZ;
  • musisz więcej pić! Około 2-2,5 litra dziennie;
  • zapotrzebowanie kaloryczne w ciąży wzrasta o 300- 500 kcal;
  • nie zapominaj o prawidłowym uzupełnieniu witamin, szczególnie magnezu i żelaza.

Jeśli Twoja ciąża przebiega prawidłowo może być prowadzona przez położną, która raz w trymestrze będzie kierowała Cię na konsultację do lekarza ginekologa.

Autorka:

Emilia Jaśniewska położna

Fundacja Dobre Ręce Polskich Położnych

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *