Podróż w ciąży w każdym trymestrze

Podróż podczas ciąży

Najlepszym okresem na planowanie podróży jest drugi trymestr ciąży. Dlaczego?

Zazwyczaj w pierwszym trymestrze ciąży kobiety cierpią na serię dolegliwości takich jak nudności, wymioty czy senność i po prostu nie mają ochoty na bliższe lub dalsze wojaże. Natomiast trzecie trymestr ciąży wiąże się z dosyć dużym brzuszkiem, bólami pleców oraz niepokojem związanym ze zbliżającym się porodem. W drugim trymestrze kobiet (zazwyczaj) dostaje tzw. zastrzyk energii i jest gotowa wysiłek fizyczny,  w tym na podróże. Zanim jednak gdziekolwiek wyruszysz pamiętaj o kilku kluczowych zasadach.

Z bardziej prozaicznych rzeczy naszykuj się na częstsze postoje w toaletach oraz zaopatrz się duże ilości wody (nie możesz się odwodnić), liczne małe przekąski też są wskazane:) – głód może Cię zaskoczyć wszędzie!

Porady dotyczące podróży w ciąży

  • Każdą, nawet niedaleką podróż skonsultuj z lekarzem prowadzącym. Zapewni ci to spokój i umożliwi wypoczynek.
  • Unikaj podróży w egzotyczne miejsca, w których łatwo zarazić się tropikalną chorobą. Wyprawy do Afryki czy Ameryki Południowej zaplanuj już po porodzie. Co więcej, mocne słońce wpływa niekorzystnie na kobiety ciężarne, może prowadzić do poparzeń i wystąpienia plam pigmentacyjnych na skórze, a przede wszystkim odwodnienia, które jest wyjątkowo niebezpieczne w ciąży.
  • W ciąży mogą pojawiać się zakrzepy i opuchlizna nóg, dlatego nie należy zbyt długo przebywać w pozycji siedzącej. Jeżeli wybierasz się gdzieś samochodem pamiętaj o częstych postojach na rozprostowanie nóg i toaletę. Co więcej, pamiętaj o zapinaniu pasów! Jeżeli twój brzuszek jest już na tyle duży, że nie jesteś w stanie tego zrobić to zaopatrz się w specjalny pas ciążowy, który można zamontować w każdym samochodzie. Jeżdżenie bez pasów jest – wbrew obiegowej opinii – po prostu niebezpieczne.
  • Kobiety ciężarne mogą podróżować samolotem do 36 tygodnia ciąży. Później wymagana jest zgoda lekarza. Pamiętaj jednak, że każda linia lotnicza może mieć własne wytyczne, dlatego zawsze przed wylotem należy upewnić się jak to wygląda w konkretnym przypadku.
  • Lekarze odradzają odpoczynek w miejscach takich jak termy czy gorące źródła, ze względu na wysoką temperaturę wody oraz ryzyko infekcji dróg rodnych. Dlatego na saunę wybierz się gdy maluszek już pojawi się na świecie.
  • Jeżeli cel twojej wyprawy znajduje się w Europie warto wyrobić w NFZ kartę EKUZ, która uprawnia do podstawowej opieki medycznej w placówkach medycznych w krajach europejskich. Mimo to, warto także wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.

Te kilka prostych rad może okazać się cennych podczas podróżowania. Pamiętaj, że każda ciąża jest inna, a więc każda ciężarna lepiej lub gorzej znosi te same warunki.

Autorka

Filiz Sulejman- Srokosz

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *