Jak wyleczyć przeziębienie w jeden dzień?

leczenie przeziębienia w jeden dzień

Jeżeli czytasz ten tekst, zapewne było tak: położyłeś się spać w dobrym humorze, a obudziłeś z katarem, bólem głowy, kichając, może jeszcze trzęsąc się od dreszczy. A jutro przecież czeka Cię ważne wydarzenie, którego nie możesz sobie odpuścić! Musisz więc być w formie. Zastanawiasz się więc: czy leczenie przeziębienia w jeden dzień jest możliwe? Odpowiadamy: tak, o ile to rzeczywiście przeziębienie i o ile zareagujesz już przy pierwszych objawach. Pamiętaj, że jeśli domowe sposoby i leki dostępne w aptece bez recepty nie zadziałają, koniecznie należy udać się do lekarza specjalisty po diagnozę i właściwe leczenie. Dbaj o siebie! Tymczasem zapraszamy do lektury.

Leczenie przeziębienia domowymi sposobami

Przede wszystkim, kiedy obudzisz się z przeziębieniem lub wrócisz w piątkowe popołudnie z pracy chory, zostań w domu w najbliższy dzień, najlepiej dwa. Musisz wygrzać się i odpocząć. Działanie rozgrzewające i napotne ma na przykład napar z kwiatu lipy – jego regularne picie w trakcie przeziębienia pomoże Ci się wyleczyć.

Jak wyleczyć katar? Zwalczysz go inhalacjami, które łatwo przygotować, napełniając talerz / miskę gorącą wodą z olejkami zapachowymi (szałwią, miętą, rumiankiem) albo z kilkoma torebkami herbaty. Pochyl się nad taką miksturą, przykryj ręcznikiem szczelnie głowę i napar i wdychaj przez 10–15 minut. Pomocny może okazać się również fizjologiczny roztwór soli do oczyszczania i nawilżania nosa.

Aby wreszcie pozbyć się kaszlu, możesz stosować domowy syrop z czubków sosnowych. A jeśli zastanawiasz się, jak wyleczyć ból gardła w jeden dzień, powinien pomóc możliwy do przygotowania w domowych warunkach syrop z cebuli.

jak pozbyć się przeziębienia w jeden dzień

Jak pozbyć się przeziębienia w jeden dzień dzięki specyfikom z apteki?

Jeśli nie prowadzisz domowej „manufaktury farmaceutycznej” i nie przygotowałeś sobie zawczasu leczniczych mikstur, nie pozostaje Ci nic innego, jak wybrać się do apteki i poddać się leczeniu przeziębienia przy pomocy specjalnych środków. Leczenie kataru kroplami do nosa jest skuteczne, ale możesz także zdecydować się na wodę morską, która ma działanie nawilżające. Wysoką gorączkę (taką sięgającą powyżej 38 stopni) zbijesz lekami zawierającymi paracetamol i ibuprofen.

Na ból gardła pomogą pastylki do ssania albo płyny do płukania. Zwróć jednak uwagę, by zawierały diklofenak, substancję leczącą stany zapalne. Wiele popularnych środków ma działanie jedynie przeciwbólowe, nie lecznicze. Warto sprawdzać skład leków, by nie trafić na zwyczajne „cukierki”.

W czasie przeziębienia (a także niezależnie od niego) przyjmuj profilaktycznie witaminę C.

O czym musisz pamiętać podczas przeziębienia?

Niezależnie od tego, jakimi metodami się leczysz, musisz zadbać o to, by w czasie przeziębienia zrezygnować z aktywności fizycznej, odpocząć. Po prostu dać organizmowi chwilę na zregenerowanie się. Unikaj w tym czasie picia alkoholu. Pij dużo wody (minimum 3 litry wody dziennie). Od lat niezastąpionym remedium na przeziębienie jest domowy rosół. Warto, byś zjadł kilka porcji w okresie niedomagania. Nie wmuszaj jednak w siebie jedzenia – przyjmuj posiłki tylko wtedy, kiedy poczujesz się głodny. Jeśli zastosujesz się do wszystkich powyższych wskazówek, najprawdopodobniej uda Ci się wyleczyć przeziębienie w jeden dzień.

leczenie przeziębienia w jeden dzień

Najlepiej nie chorować

Aby nie dopuścić znów do sytuacji, kiedy zastanawiasz się, jak wyleczyć przeziębienie w jeden dzień, dbaj o siebie każdego innego. W okresie zwiększonego ryzyka zachorowania przyjmuj preparaty wzmacniające odporność i zawierające wystarczającą dawkę witaminy C. Wysypiaj się i unikaj stresu, a siedzący tryb życia zamień na aktywność fizyczną i – tak często, jak pozwoli na to pogoda – wychodź na świeże powietrze. Życzymy zdrowia!

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *