Ciąża i poród w czasie pandemii – najczęściej zadawane pytania

ciąża w czasie pandemii

Czas pandemii koronawirusa COVID-19 to czas przekładania, odkładania, przesuwania i odwoływania – wyjazdów, podróży, eventów kulturalnych, muzycznych, sportowych, odwiedzin u rodziny i przyjaciół, planowych zabiegów medycznych i wielu innych spraw. Jest jedna rzecz, której nie możemy odwołać lub przełożyć i jest nią poród w czasie pandemii. Dlatego tak wiele kobiet w ciąży, zwłaszcza w ostatnim trymestrze, zaczyna się bardzo denerwować całą tą sytuacją. Postanowiliśmy przejrzeć artykuły, wpisy i zalecenia dla ciężarnych związane z pandemią. Zwróciliśmy uwagę na to, o co najczęściej pytacie. W tym wpisie znajdziecie merytoryczne odpowiedzi na nurtujące Was pytania i wątpliwości. Przy każdej znajdziecie linki do źródeł, gdzie zgłębicie swoją wiedzę w danym temacie.

Czy będąc w ciąży jestem bardziej narażona na zarażenie koronawirusem?

Nie stwierdzono, by kobieta w ciąży była bardziej narażona na zakażenie koronawirusem, Jednocześnie dobrze wiemy, że np. grypa podczas ciąży jest niebezpieczna, może powodować powikłania. Dlatego powinnyśmy dokładać wszelkich starań, by jak najlepiej zabezpieczyć się przed zarażeniem. Kobiety w ciąży są traktowane jako grupa zwiększonego ryzyka zakażeniem wirusem SARS-Cov-2. Zostań w domu!

ciąża w czasie pandemii

Co jeśli się zarażę?

Nie ma danych, które mówią, że kobieta w ciąży przechodzi chorobę wywołaną koronawirusem COVID-19 ciężej. W większości opisanych przypadków infekcja ma łagodny charakter. Objawy są podobne do zwykłej grypy, dokuczać może kaszel. W przypadku cięższego przebiegu, kobietę w ciąży leczy się standardowo. Znanych jest kilka przypadków (ok. 1%), gdy ciężarną trzeba było podłączyć do respiratora. Wszystkie kobiety wyzdrowiały i urodziły zdrowe dzieci, dlatego ciąża w czasie pandemii nie powinna stanowić powodu do zmartwień.

Jak mogę chronić się przed zarażeniem?

Przede wszystkim zostań w domu. Unikaj kontaktu z osobami, które przebywały w dużych skupiskach. Jeśli wyjdziesz na spacer, wybierz miejsce odosobnione. Unikaj ludzi kaszlących, kichających. Regularnie myj ręce wodą i mydłem i dezynfekuj je środkami na bazie alkoholu. Stosuj się do zaleceń MZ i GIS.

Co zrobić, gdy zaobserwuję u siebie objawy zakażenia?

Przede wszystkim – zostań w domu, by nie rozprzestrzeniać wirusa, jeśli faktycznie zaraziłaś się nim. Skontaktuj się z lekarzem telefonicznie, korzystając na przykład z Telefonicznej Porady Medycznej pod numerem 500 900 510. Zostanie Ci udzielona informacja o dalszych krokach. Nie panikuj – wszystko będzie dobrze. Jeśli zostaniesz hospitalizowana, ośrodek będzie musiał przygotować dla Ciebie oddzielny sprzęt do monitorowania ciąży, funkcji życiowych, środki ochrony osobistej, dostęp do tlenu, zestaw do resuscytacji, środki do dezynfekcji. Zostanie zabezpieczona sala porodowa lub do wykonania cesarskiego cięcia.

Więcej przeczytasz tutaj: https://www.politykazdrowotna.com/55834,zalecenie-dla-kobiet-w-ciazy-w-trakcie-epidemii-koronawirusa

Kobieta w ciąży na badaniu lekarskim

Jak wygląda poród w czasie pandemii?

Ze względu na epidemię wirusa SARS-CoV-2 wszystkie ośrodki ochrony zdrowia musiały zmienić zasady swojego funkcjonowania, w tym również szpitale położnicze oraz ośrodki ginekologiczno-położnicze. Sporo kobiet w ciąży mówi o tym, że ma wyrzuty sumienia z związku z „dokładaniem pracy” lekarzom i personelowi medycznemu. Przede wszystkim tak nie myśl! Teraz jesteś ważna Ty i Twoje dziecko, które za moment się urodzi. Poród w czasie koronawirusa będzie odbywał się prawie normalnie, jednak wszystkie szpitale i jednostki położnicze zamknęły swoje ośrodki dla odwiedzających. Twój partner nie będzie mógł Ci towarzyszyć przy porodzie. Zostaniesz jednak otoczona najlepszą opieką i nie będziesz sama – nie tylko Tobie przyszło rodzić w tak trudnym czasie. Natomiast jeśli jesteś zarażona koronawirusem lub istnieje takie prawdopodobieństwo, będziesz rodzić w szpitalu zakaźnym. Nawet podczas pandemii nie ma przeciwskazań do rodzenia siłami natury, a jest to metoda mniej inwazyjna niż cesarskie cięcie. Decyzja odnośnie metody porodu jest indywidualna i konsultowana z lekarzem. Więcej tutaj: 

https://www.rodzicpoludzku.pl/images/rzecznictwo/rekomendacje_konsultantow-zagrozenie_coronowirusem.pdf

Jak wygląda poród u kobiety zarażonej COVID-19?

Stanowisko Konsultantów Krajowych w Dziedzinie Położnictwa i Ginekologii, Neonatologii, Prezesa Polskiego Towarzystwa Położników i Ginekologów oraz Prezesa Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego:

“W przypadku potwierdzonego zakażenia wirusem COVID-19 należy rozważyć rozwiązanie pacjentki cięciem cesarskim ze wskazań epidemiologicznych, poza sytuacją gdy poród jest zaawansowany, przebiega dynamicznie lub rokuje zakończenie w przeciągu krótkiego czasu.”

Dlaczego? Przede wszystkim cesarskie cięcie znacznie skraca czas porodu, co zmniejsza ryzyko okołoporodowego zakażenia wewnątrzmacicznego oraz zagrożenie dla personelu medycznego – lekarzy i pielęgniarek. Ogranicza również prawdopodobieństwo zakażenia wirusem noworodka (kontakt z wydalinami z kanału rodnego i okolic). Tu warto zaznaczyć, że po przebadaniu płynu owodniowego nie wykryto w nim obecności wirusa. Pojawiają się również opinie, że nie ma przeciwskazań do porodu siłami natury, nawet jeśli rodząca jest zarażona. Są to kwestie indywidualne, zależne od wielu czynników i podlegające konsultacji lekarskiej.

Więcej o zaleceniach w naszym kraju, a także zaleceniach Royal College Obstetricians and Gynecologists i Światowej Organizacji Zdrowia przeczytasz tutaj:

 https://www.rodzicpoludzku.pl/images/rzecznictwo/rekomendacje_konsultantow-zagrozenie_coronowirusem.pdf

Mama z noworodkiem w szpitalu

Czy po urodzeniu będę odizolowana od dziecka?

Ta kwestia jest zależna od wielu czynników. Swoje stanowisko w tej sprawie zajmują Konsultanci Krajowi w Dziedzinie Położnictwa i Ginekologii, Neonatologii, Prezes Polskiego Towarzystwa Położników i Ginekologów oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego: “Po porodzie w przypadku kobiet obserwowanych w kierunku zakażenia, pokarm powinien podlegać pasteryzacji i zgodnie z obecną wiedzą może być podany dziecku. W przypadku kobiet z potwierdzonym zakażeniem pokarm powinien być utylizowany. W przypadku kobiet zakażonych nie należy bez wskazań hamować laktacji. W momencie potwierdzenia ustania ryzyka transmisji zakażenia będą one mogły karmić dziecko naturalnie. W przypadku obecności zakażenia dziecko należy izolować od matki do chwili zakończenia możliwości transmisji infekcji.”

Jednak zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia matka i dziecko powinni być razem, mieć kontakt „skóra do skóry”, a matka powinna rozpocząć karmienie piersią, nawet jeśli sama jest zarażona. Jak dotąd nie znaleziono obecności wirusa w pobranych próbkach siary i mleka matek zakażonych COVID-19. 

Co ze standardowymi badaniami w ciąży?

Co zrobić w przypadku gdy jestem w ciąży, czuję się dobrze, nie mam żadnych objawów zarażenia koronawirusem i zbliża się mój termin planowanej wizyty u ginekologa i badań? Przede wszystkim najpierw skontaktuj się telefonicznie ze swoją poradnią – to lekarz (biorąc pod uwagę wszystkie indywidualne kwestie) powinien stwierdzić czy wizytę można przełożyć czy nie. Wizyta może zostać przesunięta na inny termin, ale może też odbyć się online lub telefonicznie. Przed każdą wizytą w poradni ginekologiczno-położniczej powinnaś najpierw tam zadzwonić, by umówić się na konkretną godzinę. Jeśli musisz udać się na wizytę, powinnaś stosować się do wszystkich zaleceń (najlepiej udać się tam sama, indywidualnym środkiem transportu, unikać innych ludzi, dezynfekować ręce, rozważyć założenie maseczki). Pamiętaj – jeśli lekarz nie wskaże konieczności wykonania badania USG, należy na ten moment z niego zrezygnować.

Koniecznie przeczytaj zalecenia prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, które znajdziesz tutaj:

https://www.medonet.pl/koronawirus-pytania-i-odpowiedzi/jak-sie-chronic,koronawirus-w-polsce–co-maja-robic-kobiety-w-ciazy–chodzic-do-lekarza-czy-przekladac-wizyty-,artykul,54623010

Przyszła Mamo, przede wszystkim – nie panikuj i nie stresuj się. Stosuj się do zaleceń i zostań w domu. Wszystko będzie dobrze – ciąża w czasie pandemii to nic strasznego! Trzymamy za Ciebie kciuki!

Pamiętaj, że każdego dnia lekarze i naukowcy prowadzą badania, pojawiają się nowe wyniki, wnioski i zalecenia. Każdego dnia wiemy więcej. Aktualizuj swoją wiedzę na bieżąco, ale korzystaj wyłącznie z profesjonalnych, merytorycznych źródeł, unikając fake newsów. Polecamy sprawdzić jak wzmocnić odporność na wiosnę i z radością czekać na przyjście upragnionego maluszka.

Przeczytaj także:

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *