Jestem w ciąży! Badania w 1-14 tygodniu ciąży

pierwsze tygodnie ciąży jakie badania wykonac

Od początku była wielka radość. O tym, że będę mamą dowiedziałam się już w piątym tygodniu ciąży (czyli trzy pierwsze tygodnie ciąży od zapłodnienia) – był to nieoczekiwany prezent gwiazdkowy.

Kolejny miesiąc upłynął mi i mojemu mężowi w zmowie milczenia – postanowiliśmy odczekać do „bezpiecznego” momentu z podzieleniem się wielką wiadomością z najbliższymi – a kiedy już do tego doszło szczęście przyszłych dziadków było ogromne! Myślę, że wstrzymanie się z informowaniem innych to dobra „taktyka”, ponieważ do największej ilości poronień dochodzi w pierwszych tygodniach ciąży i choć nikt nie chce być pesymistą to według mnie w tej kwestii należy zachować zdrowy rozsądek.

Pierwszy trymestr ciąży umownie liczymy od daty ostatniej miesiączki do końca czternastego tygodnia. Jeśli wykonałaś test ciążowy to Twoim kolejnym krokiem powinna być wizyta u profesjonalnego ginekologa. Fachowa opieka jest niezwykle ważna, ponieważ lekarz powinien zapewnić Ci odpowiedni komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa w trakcie oczekiwania na dzidziusia. Badania w pierwszych tygodniach ciąży to przede wsyzstkim USG wykonywane dopochwowo, ponieważ zarodek jest mikroskopijnych rozmiarów. W trakcie pierwszej wizyty ginekolog oceni przede wszystkim czy Twój dzidziuś odpowiednio zagnieździł się w macicy. Pamiętam, że w moim przypadku w 5 tygodniu wyglądał on (tak, on, bo teraz już wiem, że to chłopiec) jak ziarenko sezamu.

Twój lekarz prowadzący wyznaczy Ci harmonogram wizyt. W zależności od placówki częstotliwość Waszych spotkań będzie różna. Ja z moją ginekolożką spotykam się co dwa/ trzy tygodnie. Po pierwszej wizycie ginekolog zleci Ci wykonanie ważnych badań.

Badania w pierwszych tygodniach ciąży

 • Badania ogólne: badanie moczu, morfologii, oznaczenie grupy krwi, a także badania w kierunku toksoplazmozy czy różyczki (IgM, IgG).
 • Wymaz cytologiczny (jeśli nie było badania na 6 miesięcy wcześniej).
 • Pomiar masy ciała, ciśnienia, wzrost ciężarnej.
 • Informacja o dalszych badaniach (badania genetyczne, test PAPPA).
 • Glukoza na czczo.
 • HIV, HCV.
 • Powinnaś udać się również do stomatologa na wizytę kontrolną.

Najważniejszym badaniem pierwszego trymestru jest tzw. USG pierwszego trymestru, nazywane również USG genetycznym. Wykonuje się je między 11 a 13 tygodniem ciąży i ma ono na celu wykluczenie potencjalnych wad rozwojowych płodu, np. Zespołu Downa. Lekarz mierzy dzidziusia, ale przede wszystkim zwraca uwagę na dwa kluczowe aspekty – przezierność fałdu karkowego oraz długość kości nosowej. Pełen obraz zdrowia płodu uzyskamy wykonując  (kilka dni przed USG) test PAPP-A, który jest badaniem całkowicie nieinwazyjnym i polega na pobraniu krwi od pacjentki. Te dwa badania dają ginekologowi możliwość określenia ryzyka wystąpienia wady genetycznej u malucha. I choć przyznam, że pierwsze badania w ciąży są trochę stresujące to polecam je wykonać, aby móc w spokoju cieszyć się ciążą. Co więcej, po tym USG otrzymasz film z badania Twojego maluszka.

Badania w 11-14 tygodniu ciąży

 • Badania ogólne ciężarnej, ciśnienie, masa ciała.
 • USG z oceną ryzyka wystąpienia wady genetycznej.
 • Test PAPPA- pobranie krwi.
 • Mocz i osad moczu.
 • W razie nieprawidłowego TSH – konsultacja specjalistyczna.

Oczywiście pierwszy trymestr to nie tylko badania, ale także, w większości przypadków (niestety!), poranne mdłości, wymioty i spadek formy, który może Ci towarzyszyć do 20 tc. Ale o tym w innym poście. Oprócz badań, warto pomyśleć o prawidłowej suplementacji, która wspomoże rozwój dziecka. Sprawdź jak przyjmować żelazo i magnez oraz dowiedzieć się jak postpępować, gdy złapiemy przeziębienie w ciąży

Autorka

Filiz Sulejman

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *