Jestem w ciąży! Badania w 1-14 tygodniu ciąży

pierwsze tygodnie ciąży jakie badania wykonac

Od początku była wielka radość. O tym, że będę mamą dowiedziałam się już w piątym tygodniu ciąży (czyli trzy pierwsze tygodnie ciąży od zapłodnienia) – był to nieoczekiwany prezent gwiazdkowy.

Kolejny miesiąc upłynął mi i mojemu mężowi w zmowie milczenia – postanowiliśmy odczekać do „bezpiecznego” momentu z podzieleniem się wielką wiadomością z najbliższymi – a kiedy już do tego doszło szczęście przyszłych dziadków było ogromne! Myślę, że wstrzymanie się z informowaniem innych to dobra „taktyka”, ponieważ do największej ilości poronień dochodzi w pierwszych tygodniach ciąży i choć nikt nie chce być pesymistą to według mnie w tej kwestii należy zachować zdrowy rozsądek.

Pierwszy trymestr ciąży umownie liczymy od daty ostatniej miesiączki do końca czternastego tygodnia. Jeśli wykonałaś test ciążowy to Twoim kolejnym krokiem powinna być wizyta u profesjonalnego ginekologa. Fachowa opieka jest niezwykle ważna, ponieważ lekarz powinien zapewnić Ci odpowiedni komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa w trakcie oczekiwania na dzidziusia. Badania w pierwszych tygodniach ciąży to przede wsyzstkim USG wykonywane dopochwowo, ponieważ zarodek jest mikroskopijnych rozmiarów. W trakcie pierwszej wizyty ginekolog oceni przede wszystkim czy Twój dzidziuś odpowiednio zagnieździł się w macicy. Pamiętam, że w moim przypadku w 5 tygodniu wyglądał on (tak, on, bo teraz już wiem, że to chłopiec) jak ziarenko sezamu.

Twój lekarz prowadzący wyznaczy Ci harmonogram wizyt. W zależności od placówki częstotliwość Waszych spotkań będzie różna. Ja z moją ginekolożką spotykam się co dwa/ trzy tygodnie. Po pierwszej wizycie ginekolog zleci Ci wykonanie ważnych badań.

Badania w pierwszych tygodniach ciąży

 • Badania ogólne: badanie moczu, morfologii, oznaczenie grupy krwi, a także badania w kierunku toksoplazmozy czy różyczki (IgM, IgG).
 • Wymaz cytologiczny (jeśli nie było badania na 6 miesięcy wcześniej).
 • Pomiar masy ciała, ciśnienia, wzrost ciężarnej.
 • Informacja o dalszych badaniach (badania genetyczne, test PAPPA).
 • Glukoza na czczo.
 • HIV, HCV.
 • Powinnaś udać się również do stomatologa na wizytę kontrolną.

Najważniejszym badaniem pierwszego trymestru jest tzw. USG pierwszego trymestru, nazywane również USG genetycznym. Wykonuje się je między 11 a 13 tygodniem ciąży i ma ono na celu wykluczenie potencjalnych wad rozwojowych płodu, np. Zespołu Downa. Lekarz mierzy dzidziusia, ale przede wszystkim zwraca uwagę na dwa kluczowe aspekty – przezierność fałdu karkowego oraz długość kości nosowej. Pełen obraz zdrowia płodu uzyskamy wykonując  (kilka dni przed USG) test PAPP-A, który jest badaniem całkowicie nieinwazyjnym i polega na pobraniu krwi od pacjentki. Te dwa badania dają ginekologowi możliwość określenia ryzyka wystąpienia wady genetycznej u malucha. I choć przyznam, że pierwsze badania w ciąży są trochę stresujące to polecam je wykonać, aby móc w spokoju cieszyć się ciążą. Co więcej, po tym USG otrzymasz film z badania Twojego maluszka.

Badania w 11-14 tygodniu ciąży

 • Badania ogólne ciężarnej, ciśnienie, masa ciała.
 • USG z oceną ryzyka wystąpienia wady genetycznej.
 • Test PAPPA- pobranie krwi.
 • Mocz i osad moczu.
 • W razie nieprawidłowego TSH – konsultacja specjalistyczna.

Oczywiście pierwszy trymestr to nie tylko badania, ale także, w większości przypadków (niestety!), poranne mdłości, wymioty i spadek formy, który może Ci towarzyszyć do 20 tc. Ale o tym w innym poście. Oprócz badań, warto pomyśleć o prawidłowej suplementacji, która wspomoże rozwój dziecka. Sprawdź jak przyjmować żelazo i magnez oraz dowiedzieć się jak postpępować, gdy złapiemy przeziębienie w ciąży

Autorka

Filiz Sulejman

Klaudia

2 komentarze

 1. Justyna

  Objawy odwodnienia przy biegunce sucha pieluszka to chyba się wyklucza

  Odpowiedz
 2. Grażyna

  Moja wnuczka skończyła w kwietniu 2 lata. Czasami jej „wyjdzie słowo mama” ale cały czas coś gada ale nie są to słowa.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *