Pierwsze objawy ciąży - jak je rozpoznać?

Pierwsze objawy ciąży

Ciąża, zatrucie pokarmowe czy sezonowe przeziębienie? Objawy mogą być niemal identyczne. Jak rozpoznać ciążę, skoro początkowo może przebiegać praktycznie bezobjawowo? Zapytałyśmy na naszym fanpage’u o Wasze pierwsze objawy ciąży.

Wśród kilkudziesięciu odpowiedzi kilka powtarzało się w niemal każdym komentarzu. Brak miesiączki, wymioty, zgaga, zmęczenie i ospałość to najbardziej charakterystyczne i najpopularniejsze objawy ciąży, nie tylko wśród naszych facebookowych fanek. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze oznaki błogosławionego stanu – te najbardziej typowe oraz mniej standardowe.

Pierwsze objawy ciąży: jakie są?

Najwcześniejszy objaw? Zanik miesiączki już w 2-4 tygodnie od dnia, kiedy powinna się pojawić. Jednak nie bierz tego za pewnik, bo u niektórych kobiet miesiączka pojawia się jeszcze przez 4 miesiące po zajściu w ciążę. Kolejny, wczesny objaw ciąży to powiększenie piersi, ich nadmierna wrażliwość i ból. Jest to typowe i niemal każda ciężarna boryka się z tym symptomem. Od pierwszych dni ciąży ciało kobiety działa na wyższych obrotach, żeby rozwój zarodka przebiegał w sposób prawidłowy, dlatego może pojawić się ogólne zmęczenie i senność. Podwyższona temperatura ciała to kolejny sygnał alarmowy. Z powodu rosnącego poziomu progesteronu oraz przyspieszonego metabolizmu temperatura może wzrosnąć do 37-37,5 stopnia i utrzymać się na tym poziomie aż do końca ciąży. Po 6. tygodniu ciąży może pojawić się częstsze oddawanie moczu – również bardzo typowe i powszechnie spotykane. Inne, wczesne objawy ciąży z Waszych komentarzy to zmienne nastroje, płaczliwość, wzmożony apetyt lub brak łaknienia, wymioty i biegunka oraz wiążąca się z tym utrata wagi, wyostrzony węch i zwiększona wrażliwość na zapachy.

Jakie są objawy ciąży?

Nietypowe objawy ciąży

Pamiętaj, że każda ciąża to indywidualny przypadek – jej przebieg i objawy za każdym razem mogą wyglądać zupełnie inaczej. Istnieje pokaźna grupa niestandardowych objawów ciąży, które pojawiają się rzadko, ale mogą być dla Ciebie podpowiedzią, że pora kupić test ciążowy. Na skórze ciężarnej kobiety mogą pojawić się plamy i przebarwienia, niektóre znikają po rozwiązaniu, inne zostają już na stałe. Niektóre dziewczyny narzekają na dziwny posmak w ustach, niekiedy metaliczny. Może pojawić się uporczywe swędzenie całego ciała, łącznie ze skórą głowy. Symptomy związane z jedzeniem? Cała masa: częste odbijanie się (szczególnie po posiłku), poczucie niezaspokojonego pragnienia i picie ogromnych ilości płynów, łaknienie spaczone. Ten ostatni objaw to apetyt na rzeczy niejadalne: mydło, węgiel, kredę. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem i powstrzymać apetyt na rzeczy, które mogą zaszkodzić mamie i dziecku. Ostatnią oznaką jest katar hormonalny, około 30% przyszłych mam cierpi na tę przypadłość. Nie wynika on z przeziębienia, a z powodu zmian hormonalnych i wyższego stężenia estrogenu. Pojawia się uczucie zatkanego nosa i nieżytu, które znikną dopiero po rozwiązaniu.

Objawy ciąży z medycznego punktu widzenia

Jeśli chodzi o medyczne objawy, to jedną z pierwszych oznak ciąży jest podwyższony poziom hormonu beta HCG. Wystarczy badanie krwi na obecność tego hormonu, a już 10-12 dni po zapłodnieniu ciąża jest wykrywana. Drugi, medyczny symptom to krwawienie implantacyjne. U ciężarnej kobiety w momencie między owulacją, a terminem przewidywanej miesiączki, może pojawić się niewielkie krwawienie, które jest objawem zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Ostatni sygnał to skurcze. Po 20. tygodniu ciąży mogą pojawić się skurcze B raxtona Hicksa, zazwyczaj bezbolesne i mało uciążliwe. Im później, tym większa częstotliwość i czas trwania skurczów. Jest to coś na kształt treningu przygotowującego macicę i szyjkę macicy do porodu.

Jaki test skutecznie rozpozna ciążę?

Domowy test ciążowy pomoże Ci rozwiać wątpliwości. Wybierz jeden z trzech rodzajów. W teście płytkowym na płytkę przy pomocy pipety nanosisz mocz. W teście strumieniowym (inaczej zwanym flamastrem) końcówkę testu przytrzymujesz pod strumieniem moczu. W teście paskowym test zanurzasz w pojemniczku z moczem. Domowe testy ciążowe są jednorazowego użytku. Do badania użyj moczu porannego, test zrób w dniu spodziewanej miesiączki. Szacuje się, że domowy test ciążowy jest skuteczny na około 99%, dlatego pozytywny wynik skonsultuj się z ginekologiem, zrób badanie krwi lub USG. W komentarzach na naszym fanpage’u pisałyście o momencie, kiedy dowiedziałyście się o ciąży. Niektóre z Was wiedziały już w czwartym tygodniu, inne po 5, 6, 7 lub 9 tygodniach. Rekordzistki objawy ciąży zauważyły dopiero pod koniec 3. miesiąca, jedna z was w 18. tygodniu, a inna w 20. tygodniu ciąży.

Pierwsze objawy ciąży

Jakie są objawy ciąży? Wasze odpowiedzi

Wśród kilkudziesięciu komentarzy, które opublikowałyście na naszym fanpage’u, pojawiły się objawy typowe oraz kilka oryginalnych pierwszych oznak ciąży. Najpopularniejsze to wymioty, zgaga, brak miesiączki, zawroty i bóle głowy, zmęczenie. Często narzekałyście na wrażliwość na zapachy. W ciąży dokuczała Wam kawa, ryby, perfumy, wędliny, mięsa, papierosy, obiad, a nawet szampon. Płaczliwość, nerwowość i rozdrażnienie to Wasze kolejne oznaki ciąży. Potoki łez wywoływały nawet programy w TV, płacz pojawiał się również z byle powodu lub bez powodu. Kolejna oznaka to senność nie do opanowania. U jednej z Was wystarczyło usiąść na krześle czy w pociągu, żeby momentalnie zasnąć. Sygnały takie jak ostry ból żołądka lub okropny ból piersi również zwiastowały błogosławiony stan. Pojawiły się kultowe, ciążowe zachcianki na słodkości, zapiekanki, zupę pieczarkową i czerwoną kapustę do obiadu. Zatem jeśli zastanawiacie się, jakie są objawy ciąży u większości kobiet, zapraszamy do lektury komentarzy.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *