Stresujesz się w ciąży? Zobacz jak to wpływa na dziecko

Stres i kortyzol w ciąży

Na wstępie należy podkreślić, że stres to nieodłączny element życia i nie ma powodu, by nadmiernie go demonizować.  Krótkotrwały, sporadyczny stres w ciąży nie zaszkodzi dziecku. Co innego, gdy stres jest długotrwały, silny i ciężko nad nim zapanować. Taka sytuacja może mieć , niestety, negatywne skutki dla rozwijającego się w brzuchu maluszka.

Silne nerwy i stres podczas ciąży – jak kortyzol wpływa na ciąże?

Stres w ciąży ma wiele poważnych skutków. Badania pokazują, że wydzielający się podczas trudnych sytuacji hormon stresu, kortyzol, w nadmiarze może przyczynić się do powstania w czasie ciąży wad rozwojowych płodu np. serca lub układu nerwowego. Ma on także niszczący wpływ na rozwijający się mózg, uszkadzając jego struktury odpowiedzialne za funkcje poznawcze.

Ponadto u kobiety stresującej się w ciąży następuje spłycenie i skrócenie oddechu, co powoduje niedotlenienie dziecka, utrudniając jego prawidłowy rozwój.

Stres reguluje również apetyt ciężarnej, często powodując jego brak, lub nadmierne przejadanie się najczęściej niezdrowymi pokarmami. Długotrwałe niejedzenie może wywołać niedożywienie płodu, podobnie zresztą jak przejadanie się. Wysoko przetworzona żywność nie dostarcza bowiem potrzebnych dla zdrowia substancji odżywczych.

Naukowcy dowiedli także, że bardzo silny stres może spowodować większą podatność dzieci z takiej ciąży na wszelkie stresory. Może zwiększyć się również ich skłonność do depresji lub wykształcić się u nich osobowość depresyjna.

Ciągłe denerwowanie się i zamartwianie obniżają również odporność przyszłej matki, co może prowadzić do różnych infekcji, które niekorzystnie oddziałują na rozwijające się dziecko.

Stres w ciąży. Jak sobie z nim radzić?

Skoro długotrwały stres w ciąży może być tak szkodliwy, to jak się przed nim ustrzec? Najlepiej skupić się na metodach naturalnych, które pozwolą nam się wyciszyć. Kobietom stresującym się w ciąży zaleca się specjalne treningi jogi, które doskonale koją nerwy, a do tego wzmacniają całe ciało i przygotowują je do porodu.

Dobrym pomysłem będą także wszelkiego rodzaju medytacje i relaksacje, a także aromaterapia i masaże. Przyszła mama powinna pamiętać również o odpowiedniej, antystresowej diecie, bogatej w witaminy B1, B2, B6 i C, które mają korzystny wpływ na układ nerwowy. Sprawdź także jak przyjmować żelazo i magnez.

Nie zapominajmy także, że niezwykle istotne w sytuacjach stresowych będzie wsparcia partnera, rodziny i przyjaciół.

Ważne jest również, by dać sobie dużo czasu na spokojne przygotowanie się do narodzin dziecka. Wyprawkę dla niemowlęcia warto zacząć kompletować jak najwcześniej, by później nie musieć się tym martwić na ostatnią chwilę. Nie zapominaj o sobie! Przygotowana walizka do szpitala do porodu sprawi, że nie będziesz się musiała martwić o nie podczas pierwszych objawów wskazujących na rozwiązanie. 

Jeśli jednak, mimo zastosowań do powyższych punktów, stres nie chce Cię opuścić, być może powinnaś skonsultować się z psychologiem, który w profesjonalny sposób pomoże złagodzić dolegliwości i ustali przyczynę nerwów podczas ciąży.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *