Jak często odciągać katar aspiratorem?

Odciąganie kataru odkurzaczem jak często u niemowlaka

Każdy młody rodzic ma w swojej apteczce aspirator, który służy do odciągania kataru u dziecka. Na rynku jest szereg różnych rozwiązań tego typu urządzeń więc każdy znajdzie coś dla siebie. Sam proces aspiracji jest prosty, to co nurtuje często mamy to pytanie jak często odciągać katar aspiratorem? Dowiedz się z artykułu.

Katar a Katarek

Katar dla osoby dorosłej nie stanowi większego problemu. Często bagatelizujemy go i jeśli nie mamy żadnych innych objawów normalnie funkcjonujemy. Kiedy jednak katar dopada niemowlę nie można go lekceważyć. Dziecko do pierwszego roku życia oddycha wyłącznie przez nos. Zalegająca w nosie wydzielina utrudnia maluchowi oddychanie, jedzenie, dziecko staje się marudne i płaczliwe. Nieusunięty katar może także być powodem szeregu powikłań jak zapalenie ucha, oskrzeli czy płuc, które dla tak małego dziecka mogą zakończyć się wizytą w szpitalu. Warto także wiedzieć, jak rozpoznać katar alergiczny! Aby zapobiec tego typu sytuacjom i przywrócić dziecku swobodny oddech powstały aspiratory.

Najpierw wydzielinę usuwano gruszką, która z racji swojej nieskuteczności odchodzi powoli do lamusa. Obecnie na rynku dostępne są aspiratory, które wzorowane są na działaniu ssaka laryngologicznego używanego na oddziałach szpitalnych. Wśród nich są aspiratory ustne – aby odciągnąć wydzielinę z noska dziecka rodzic za pomocą specjalnego ustnika wyciąga katar z małego noska. Nie każdy rodzic jest w stanie to wykonać, u wielu pojawia się skrzywienie na twarzy na samą myśl o wykonaniu takiego zabiegu. Ale czego nie robi się dla dziecka.

Alternatywą tego rozwiązania są aspiratory podłączane do odkurzacza. Aby odessać katar, wystarczy podłączyć aspirator do rury ssącej domowego odkurzacza i usunąć katar przykładając końcówkę aspiratora do każdej z dziurek noska. Ogromnym atutem tego typu rozwiązania jest siła ssąca. W komorze aspiratora jest reduktor mocy, który minimalizuje siłę ssącą odkurzacza do stopnia bezpiecznego nawet dla noworodków. Jest ona jednak wystarczająca do usunięcia nawet głęboko zalegającej, gęstej wydzieliny. Są także aspiratory elektryczne, które działają albo na baterie albo posiadają akumulator ładowany ładowarką.

Jak często odciągać katar aspiratorem?

Zanim odpowiemy na to pytanie najpierw warto przypomnieć, w jaki sposób właściwie usunąć wydzielinę z noska i w jakich okolicznościach powinno się sięgać po tego typu urządzenia.

Proces aspiracji składa się z 3 kroków tzw. Metoda 3 Kroków:

Jak często odciągać katar aspiratorem - metoda 3 kroków

1. Na początku wpuszczamy kilka kropel soli fizjologicznej do każdej z dziurek noska aby rozrzedzić wydzielinę.
2. Chwilkę czekamy aż sól zrobi robotę a następnie za pomocą aspiratora odciągamy katar.
3. W kroku 3 znowu sięgamy po sól fizjologiczną aby nawilżyć śluzówkę noska. Postępujemy analogicznie jak w kroku 1.

 Aspiratorów używamy kiedy dziecko ma katar ale także aby usunąć ulewny pokarm, który także może wyjść nosem. Urządzenie przyda się także podczas codziennej higieny noska do usunięcia paproszków, kózek. Tu przechodzimy do kluczowego pytania czyli ile razy dziennie odciągać katar u niemowlaka.

Zanim zaczniemy używać jakiegokolwiek aspiratora, należy zawsze zapoznać się z instrukcją używania i jeśli producent określa częstotliwość to trzymać się jego rekomendacji. Jeśli takowych nie ma trzeba zdać się na swój rozsądek. W przypadku kataru u dziecka należy aspirować go tyle razy ile potrzeba – nosek powinien być drożny. Ważne jest, aby pamiętać o 3 krokach postępowania, o których pisaliśmy wcześniej.

 

Ile razy dziennie odciągać katar u niemowlaka?

A jak często odciągać katar odkurzaczem? Podobnie jak każdym innym aspiratorem pamiętając o zasadach właściwego przeprowadzenia zabiegu. Jeśli nie będziemy się ich trzymać, możemy spowodować wysuszenie śluzówki co jest normalnym efektem usunięcia wydzieliny. Kiedy dziecko nie ma kataru a aspiratora używamy do codziennej pielęgnacji wystarczy kiedy zrobimy to podczas wieczornej rutynowej higieny czy w razie potrzeby kiedy w ciągu dnia zauważymy, że maluchowi coś przeszkadza w nosku. W tym przypadku należy zachować umiar i także warto po wyczyszczeniu noska nawilżyć go solą fizjologiczną. Dobrym pomysłem jest używanie aspiratora do odkurzacza w przypadku kataru, nie ma bowiem skuteczniejszego urządzenia radzącego sobie z każdym rodzajem wydzieliny. Do codziennej pielęgnacji z kolei wystarczy aspirator ustny czy elektryczny, który nie wymaga wyciągania odkurzacza i większej siły. Na szczęście na rynku są rozwiązania 2w1 jak np. Katarek Travel aspirator do odkurzacza z opcją aspiracji ustnej.

 

 

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *