Jak czyścić aspirator Katarek?

Aspirator elektryczny czy do odkurzacza

Aspiratory Katarek już od wielu lat są podstawowym wyposażeniem wielu wyprawek. Ten prosty sprzęt pomaga w walce z katarem u niemowlaków. Z racji tego, że do pierwszego roku życia oddychają one wyłączenie przez nos, Katarek może zapobiec wystąpieniu u nich powikłań. Samo usunięcie wydzieliny aspiratorem Katarek trwa kilka sekund i szybko przynosi ulgę maluchowi. Nie każdy rodzic jednak wie, jak wyczyścić aspirator Katarek po zabiegu? Odpowiadamy!

Czym jest Katarek?

Dla tych mam, które jeszcze nie znają Katarka, warto krótko wyjaśnić, do czego on służy i w czym tkwi jego fenomen. Kiedy rodzi się dziecko, oddycha ono wyłącznie przez nos, dopiero około 1 roku życia zaczyna także oddychać ustami. W tym czasie kiedy nosek malucha jest zatkany katarem, czy ulewanym pokarmem należy bezzwłocznie go usuwać, gdyż utrudnia mu to oddychanie, jedzenie. Małe dziecko nie ma także odruchu smarkania – samo więc nie jest w stanie wydmuchać noska. Tu z pomocą przychodzą aspiratory kataru, czyli urządzenia, które wykorzystując siłę ssącą, usuwają katar z nosa dziecka. Jednym z nich jest Katarek, którzy podłączany jest do odkurzacza. Tak – do odkurzacza!

Aspirator elektryczny czy do odkurzacza

Na początku pojawienia się produktu na rynku budziło to w wielu osobach zdziwienie – jak to dziecko do odkurzacza podłączać? Obecnie jednak nikogo to już nie dziwi. Samo urządzenie w swojej budowie i działaniu jest proste. Aspirator składa się z wężyka, komory w której zbiera się wydzielina, końcówki, którą przykładamy do dziurki noska oraz końcówki, którą podłączamy do odkurzacza. Kiedy chcemy usunąć katar z noska dziecka aspirator podłączamy do rury ssącej odkurzacza i włączamy go. Siła ssąca odkurzacza jest redukowana w komorze aspiratora do bardzo delikatnej mocy, bezpiecznej dla noworodka. Jest ona jednak na tyle skuteczna, aby usunąć nawet gęsty, głęboko zalegający katar, którego nie usuniemy żadnym innym rodzajem aspiratora. Sama aspiracja trwa chwilkę a korzyści z niej są ogromne.

Jak wyczyścić aspirator Katarek?

To pytanie, które często się pojawia. Po pierwsze ważne jest, aby czyścić urządzenie Katarek po każdym zabiegu. Wiadomo, że młodzi rodzice nie zawsze mają czas na to, zwłaszcza jeśli dziecko choruje. Często po aspiracji rzucają aspirator w kąt. Warto jednak potraktować mycie aspiratora jako element całego procesu aspiracji. Zaschnięta wydzielina będzie trudniejsza do usunięcia, a sama obecność jej w urządzeniu nie jest higieniczna.

Czyszczenie Katarka podobnie jak jego używanie jest proste, pod warunkiem, że jest wykonywane regularnie. Końcówkę, którą przykładamy do noska, odkręcamy od komory. W modelach aspiratorów z rozkręcaną komorą (Katarek Complete, Katarek Travel oraz aspirator Katarek Plus) rozbieramy ją. Każdy element myjemy po kolei pod bieżącą wodą. W każdym z tych zestawów znajduje się szczoteczka, którą można wykorzystać do mycia części komory czy końcówki do noska. W modelach, które mają jednolitą komorę (Standard, Simple) czyszczenie przebiega analogicznie, przy czym z racji nierozbieranej komory czyścimy jedynie zbiorniczek na wydzielinę oraz końcówkę przykładaną do noska.

To, o co często pytają młodzi rodzice, to czyszczenie rurki aspiratora Katarek. Podobnie jak w przypadku mycia aspiratorów w modelach z rozkręcaną komorą przepłukujemy czyścik wodą od strony komory oraz od strony końcówki wkładanej do odkurzacza. Przy wersjach z jednolitą komorą należy przepłukać wężyk od strony końcówki wkładanej do odkurzacza. Do czyszczenie wężyka pomocny będzie także czyścik, który można dokupić na stronie  https://katarek.pl/produkt/czyscik/, w aptekach czy sklepach z akcesoriami dziecięcymi. Czyścik to nic innego jak długa szczoteczka, która idealnie pasuje do wymiarów rurki i pomocna jest także przy pozbyciu się większych zabrudzeń.

Katarek u dziecka - czyszczenie rurki aspiratorai

No właśnie, a co w przypadku kiedy rodzice zapomną o umyciu aspiratora i pojawi się zaschnięty brud?  Jak czyścić aspirator Katarek w takim przypadku? Wówczas warto chwilkę pozostawić aspirator w wodzie do namoczenia. Następnie przy pomocy detergentu np. mydła oraz szczoteczki dołączonej do zestawu umyć poszczególne elementy. Na koniec warto zaznaczyć, że Katarka nie można myć w zmywarce ani wyparzać.

Katarek to podstawowy element domowej apteczki każdego młodego rodzica. Przydaje się zarówno podczas infekcji jak i do codziennej pielęgnacji. Wykonany jest z wysokiej jakości materiałów, które sprawiają, że aspirator może posłużyć z powodzeniem długie lata. Warunkiem jest jednak właściwe użytkowanie produktu oraz dbanie o niego. Dlatego warto go regularnie czyścić, by móc bez problemu z niego korzystać.  

 

 

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *