Przeziębienie od klimatyzacji – jak leczyć

Przeziębienie od klimatyzacji - jak leczyć?

Okres letni wiąże się z częstym przebywaniem w pomieszczeniach klimatyzowanych. Klimatyzacja schładza nas w samochodzie, w sklepach, w biurach a coraz więcej osób decyduje się na nią także w domu. Jest ona wybawieniem w upalne dni i wiele osób zgodzi się, że ułatwia codzienne funkcjonowanie, gdy za oknem jest skwar. Poza niewątpliwie wieloma zaletami jakie niesie za sobą klimatyzacja – może ona także powodować infekcję. Dowiedz się jak sobie z nią poradzić, gdy pojawi się u Twojego dziecka.

Uroki klimatyzacji czyli możliwość wystąpienia przeziębienia u dzieci i dorosłych

Nie ma chyba nic gorszego niż sytuacja, w której podczas wyjazdu na wakacje nasze dziecko łapie przeziębienie. Może to skutecznie zepsuć wakacyjny wypoczynek. Niestety taka sytuacja nie jest rzadkością. Najczęstszą przyczyną infekcji u dziecka w lecie jest klimatyzacja samochodowa. Kiedy korzystamy z niej nieumiejętnie może doprowadzić do choroby. Jeśli nie przeglądamy regularnie klimatyzacji a także zbytnio ochładzamy pomieszczenie, w którym jest dziecko możemy mieć niemalże pewność, że nasz malec zachoruje. Klimatyzacja może być wybawieniem jednak trzeba się z nią dobrze obchodzić. Podstawą dbania o klimatyzację powinien być regularny przegląd u specjalisty, który wyczyści ją, wymieni części jeśli tego wymagają.

Druga kwestia to regulacja temperatury – by klimatyzacja nie szkodziła ani Tobie ani Twojemu maluchowi. Różnica temperatury na zewnątrz i w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 5-6°C. Jeśli więc na zewnątrz panują tropikalne upały powyżej 30°C to w samochodzie powinniśmy ustawić temperaturę na 24-25°C. Wybierając się w podróż należy najpierw otworzyć drzwi i przewietrzyć wnętrze. Gdy już się nieco schłodzi wówczas możemy usiąść z dzieckiem i włączyć klimatyzację na temperaturę niższą o 5°C od tej, która panuje za oknem. Na kilkanaście minut przed dojazdem na miejsce warto wyłączyć klimatyzację albo zwiększyć temperaturę, by wyrównać ją pomiędzy tą, jaka jest we wnętrzu auta a tą, jak panuje na zewnątrz. Podczas jazdy samochodem z włączoną klimatyzacją kieruj strumień powietrza na szybę lub dach, unikaj podmuchu klimatyzowanego powietrza bezpośrednio na głowę Twoją czy dziecka.  W przeciwnym wypadku zapalenie ucha gotowe.

Podobne zasady dotyczą pomieszczeń. Wszędzie tam, gdzie masz możliwość sterowania temperaturą, stosuj się do powyższych zaleceń zarówno w kontekście temperatury jak i kierunku nawiewu. W miejscach gdzie nie masz możliwości samodzielnie zmienić kierunku nawiewu i temperatury np. w restauracji, zakryj główkę oraz uszy malucha bawełnianą czapeczką. Podczas przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach co jakiś czas sprawdzaj czy dziecku nie jest za zimno albo za gorąco. Wystarczy, że położysz mu dłoń na karku. Jeśli jest suchy i ciepły, to znak, że wszystko jest ok. Kiedy kark jest spocony i mokry to znak, że temperatura jest zbyt wysoka, natomiast zimny kark oznacza, że w pomieszczeniu jest za zimno.

Jak leczyć przeziębienie od klimatyzacji

Jadąc z dzieckiem w podróż zawsze miej ze sobą kocyk, którym będziesz mogła przykryć dziecko gdy np. zaśnie w samochodzie. W apteczce wakacyjnej nie powinno także zabraknąć soli fizjologicznej, używaj jej do nawilżenia śluzówki nosa. W ten sposób unikniesz kataru od klimatyzacji. Kiedy podróżujesz z dzieckiem powyżej roku dobrze sprawdzą się specjalne maści do nosa, które nawilżają błonę śluzową nosa. Możesz także śmiało sama jej używać.

 

Przeziębienie od klimatyzacji

Infekcja od klimatyzacji to nie błahostka. Może się ono objawiać kaszlem, katarem, bólem gardła, drapaniem w gardle, chrypką, gorączką a także bólem zatok. Do tego dochodzą: wysuszenie skóry, wysuszenie śluzówek, czasem wręcz duszności spowodowane obniżeniem wilgotności powietrza. Takie dolegliwości skutecznie powalą dorosłego i wyłączą na kilka dni z normalnego funkcjonowania a co dopiero dziecko. Dodatkowo zaniedbana klimatyzacja to dobre środowisko do namnażania się drobnoustrojów, które wdychane przyczyniają się do złego samopoczucia i rozwoju przeziębienia a także potęgują występowania alergii.

Kiedy już nasze dziecko zachoruje podczas wakacyjnego wyjazdu trzeba szybko działać, aby nie dopuścić do rozwoju choroby. Przede wszystkim należy zadbać o dietę aby była ona lekkostrawna oraz aby dziecko wypijało dużą ilość płynów. W zależności od objawów, jakie ma dziecko, można zastosować środki na przeziębienie lub preparaty dostępne w aptece dostosowane do wieku dziecka. Wzmocnią jego układ odpornościowy i pomogą w walce z infekcją. Często pierwszym objawem infekcji jest katar. Nie inaczej jest w przypadku infekcji od klimatyzacji.

Kiedy więc widzisz, że maluch ma zatkany nos staraj się go udrożnić. Kiedy dziecko samo smarka już nosek pilnuj aby maluch robił to dobrze i zawsze kiedy tylko pojawią się problemy z oddychaniem.

W przypadku niemowląt i małych dzieci, które nie potrafią samodzielnie wydmuchać nosa z pomocą przychodzą aspiratory kataru, które w ciągu kilku sekund pozbywają się wydzieliny. Najlepsze aspiratory to te podłączane do odkurzacza jak Katarek Complete – umożliwia on przeprowadzenie zabiegu oczyszczania nosa dziecka zgodnie ze standardem EPOS rekomendowanym przez lekarzy. Aspiracja nosa Kantarkiem sprawdzi się u nawet najmłodszych dzieci. Pamiętaj także aby przed i po oczyszczaniu noska używać soli fizjologicznej. Przed oczyszczaniem rozpuści ona wydzielinę, natomiast po – nawilży śluzówkę. Podczas infekcji ważne są także inhalacje – obecnie na rynku coraz popularniejsze stają się nebulizatory siateczkowe, których małe rozmiary są idealnym rozwiązaniem w podróży. Nebulizatory te doskonale sprawdzają się zarówno w przypadku leków jak również w przypadku inhalacji solą fizjologiczną.

Wakacje z maluchem mogą być radosnym czasem. Należy jednak odpowiednio przygotować się do wyjazdu i zadbać o odpowiednie warunki. Przegląd klimatyzacji powinien być na pierwszym miejscu. Kiedy już ruszymy w drogę warto stosować się do powyższych zasad, by nie dopuścić do przeziębienia. Na wszelki wypadek do apteczki warto spakować produkty, które pomogą kiedy już wystąpi infekcja.


Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *