Zwykły katar czy alergia – jak rozpoznać?

Jak rozpoznać katar alergiczny

Katar to nic przyjemnego. Narzekają na niego zwłaszcza Ci, którzy mają nieszczęście cierpieć na katar przewlekły. Nieustannie cieknący nos, tony zużytych chusteczek i krępujące sytuacje, gdy ich zabraknie. Jednak długotrwały katar to nie tylko niezręczności. Może nieść ze sobą poważne powikłania, o których już pisaliśmy. Przedłużający się katar w określonych momentach roku może okazać się też… katarem alergicznym. Sprawdź, jak odróżnić od siebie alergię i zwykły katar.

Objawy zwykłego kataru – skąd masz wiedzieć, że to właśnie one?

Zwyczajny katar możesz rozpoznać po kilku charakterystycznych znakach. Po pierwsze: najzwyczajniej trwa krócej i reaguje na leczenie tradycyjnymi środkami. Powinien ustąpić już po 7 dniach. Katar wynikający z przeziębienia pojawia się naturalnie w okresie infekcji, zarówno przed nią, jak i po niej. Często to katar trudny do odciągnięcia. Zazwyczaj jest gęsty i przyjmuje barwy od mlecznobiałą, przez żółtawą, po nawet zielonkawą. Bywa, że towarzyszy mu podwyższona temperatura. Za każdym razem, kiedy katar poinfekcyjny się przedłuża, pamiętaj o tym, by udać się do lekarza. To może być oznaka czegoś poważnego.

Objawy alergii i alergiczny katar

Objawy alergii – nie lekceważ ich!

Tak naprawdę alergie na pyłki są trudne do przeoczenia. Co innego, gdy katar pojawia się u osoby uczulonej na kurz w domu i roztocza. Ale opowiedzmy o tym po kolei.

Jakie są objawy alergii na pyłki? Jak rozpoznać katar alergiczny? Należy obserwować wszystkie okoliczności mu towarzyszące: zarówno porę roku, kiedy się pojawia, to, czy występuje cyklicznie, oraz z jakimi innymi objawami jest połączony. Do najważniejszych objawów alergii o należą:

  • katar o postaci rzadkiej, wodnistej wydzieliny, niemal przezroczystej;
  • częste kichanie niezależne od temperatury;
  • zaczerwienie oczu, wysychanie ich lub nadmierne łzawienie;
  • zaczerwienienie i wyschnięta skóra w okolicy ust.

Tym, co ostatecznie pozwala rozpoznać, czy katar jest zwykły czy alergiczny, jest… pogoda. Objawy nasilają się wtedy, kiedy mocno świeci słońce, powietrze jest czyste i wieje wiatr, a ustają w deszczowe dni. Podobnym zależności nie obserwujemy przy katarze zwykłym.

A jakie objawy ma alergia na roztocza? Przede wszystkim intensyfikują się ona w czasie odpoczynku. Alergik narzeka wtedy na zatkany nos, co obniża jakość snu. Każdy ranek rozpoczyna atakami kichania i obfity katar. Bywa, że taka alergia przeradza się w zapalenie górnych dróg oddechowych, co jeszcze bardziej utrudnia rozpoznanie.

Kiedy udać się do lekarza?

Bez wizyty u lekarza specjalisty, który ostatecznie ustali rodzaj dręczącego Cię kataru, nie obejdzie się wtedy, kiedy nie masz pewności co do pochodzenia schorzenia. Zapisz się na wizytę, kiedy katar utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie i odpoczynek. Jeśli zaobserwujesz podobne do wskazanych objawów rano czy w okresie pylenia roślin (który trwa tak naprawdę od stycznia do października, zaczyna się pyleniem leszczyny, a kończy trawą, pokrzywą i komosą), również nie zwlekaj z wizytą.

Jeśli natomiast czujesz, że katar nie jest związany z pyleniem czy kurzem, a z powoli ogarniającą Cię chorobą, przeczytaj u nas, jak szybko wyleczyć przeziębienie.

Alergiczny katar - jak go rozpoznać?

Podsumowanie

Opisaliśmy podstawowe objawy zwykłego kataru i oznaki kataru alergicznego, które możesz rozpoznać samodzielnie. Pamiętaj jednak o tym, że za każdym razem, kiedy masz wątpliwości, warto poradzić się lekarza specjalisty. Tylko on właściwie oceni typ schorzenia i zaplanuje skuteczne leczenie. Nie ryzykuj, bagatelizując objawy!

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *