Katar i czerwone oczy u dziecka - co robić?

Katar i czerwone oczy u dziecka - co robić?

Spis treści

Zmiany w obszarze oczu są zawsze niezwykle stresujące dla rodziców – w końcu zaczerwienienie, łzawienie czy inne tego typu symptomy mogą oznaczać naprawdę poważne problemy. Co robić, kiedy zauważysz czerwone oczy u dziecka przy przeziębieniu? Czy należy się martwić? A może to nic strasznego?

Czerwone oczy u dziecka – przyczyny, które warto znać

Katar i czerwone oczy u dziecka mogą mieć różną genezę. Czasem przyczyna jest prosta, ale zdarzają się też sytuacje, w których bez wizyty u lekarza się nie obejdzie. O co może chodzić? Jak to rozpoznać? I co robić?

Infekcja wirusowa

Pierwsza możliwa przyczyna kataru i czerwonych oczu u dziecka to wirusowa infekcja dróg oddechowych, taka jak przeziębienie lub grypa. Na pewno wiesz, że wirusy często powodują katar, ale rzadko mówi się o tym, że mogą też powodować czerwone oczy u dzieci. W takim przypadku zazwyczaj złemu samopoczuciu dziecka towarzyszą inne objawy, takie jak kaszel, gorączka czy ból gardła. Koło infekcji wirusowej nie da się przejść obojętnie – warto pamiętać, że lekko przekrwione oczy są po prostu jednym z objawów, ale chorobę należy jak najszybciej wyleczyć.

Co robić? Odwiedź lekarza, który przepisze dziecku odpowiednie leki. Jak Ty możesz pomóc maluchowi? Ważne jest zapewnienie dziecku odpowiedniego odpoczynku, nawodnienia i monitorowanie objawów. W większości przypadków leczone infekcje wirusowe ustępują w ciągu kilku dni do kilku tygodni.

Alergia

Czerwone oczy u dziecka bardzo często wiążą się właśnie z alergią, najczęściej wziewną, czyli np. na pyłki roślin, roztocza, sierść zwierząt. Alergia może prowadzić do wielu objawów ze strony nosa i oczu, podrażniając śluzówkę.

Co robić? Jeśli podejrzewasz alergię, skonsultuj się z alergologiem, który może zalecić testy alergiczne i dobrać odpowiednie działania, np. stosowanie leków przeciwhistaminowych, a w niektórych wypadkach – odczulanie. Kluczowe będzie też regularne oczyszczanie noska, najlepiej jeśli użyjesz w tym celu wybrane aspiratory do nosa.

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek, jest stanem zapalnym spojówki, czyli warstwy ochronnej oka. Do najczęstszych objawów zapalenia tego rodzaju należą właśnie czerwone, zaczerwienione i podrażnione oczy. Często towarzyszą temu dodatkowo łzawienie i pieczenie w obrębie okolic oczu lub światłowstręt.

Co robić? W przypadku podejrzenia zapalenia spojówek odwiedź lekarza rodzinnego, który oceni stan oczu dziecka. Jeśli zapalenie będzie umiarkowane, najprawdopodobniej przepisze Wam odpowiednie krople. W cięższych przypadkach może skierować do okulisty, który pomoże dobrać indywidualne leczenie.

Reakcja na podrażnienia

Kolejna możliwa przyczyna czerwonych oczu u dziecka przy katarze to podrażnienie – na przykład przez czynniki obecne w środowisku, takie jak pyłki (niekoniecznie będzie to reakcja stricte alergiczna), dym papierosowy, chemikalia, zanieczyszczenia powietrza itp. Co robić? Wyklucz inne przyczyny zdrowotne. Jeśli uznasz wraz z lekarzem, że to nie czerwone oczy u dziecka przy przeziębieniu, alergii czy zapaleniu spojówek, zidentyfikuj źródło podrażnienia i konsekwentnie go unikaj.

Czerwone oczy u dziecka – kiedy udać się do lekarza?

Odpowiedź jest prosta – praktycznie zawsze warto odwiedzić, chociażby pediatrę, który zweryfikuje, co dolega maluchowi. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem w przypadku trwającego co najmniej kilka dni lub nasilającego się kataru i czerwonych oczu u dziecka.

Pamiętaj też, że jakakolwiek nie byłaby przyczyna, czerwone oczy u dziecka to najczęściej źródło dyskomfortu, który może przekładać się na codzienne funkcjonowanie malucha. Twoją rolą będzie tutaj zapewnienie mu szybkiej pomocy – nie czekaj i nie bagatelizuj problemu. Zdecydowanie lepiej dmuchać na zimne.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *