Jak rozrzedzić katar u dziecka?

Sposoby na rozrzedzenie kataru u dziecka

Katar, który zazwyczaj towarzyszy nam przy przeziębieniu, jest rzadki i łatwo wydobywa się z nosa. Gęsta wydzielina natomiast, może wskazywać na infekcję wirusową lub bakteryjną, a także wiele innych chorób. Zalegający katar utrudnia dziecku prawidłowe oddychanie, a także odbiera mu smak, apetyt i przerywa spokojny sen. Jak rozrzedzić katar u dziecka w bezpieczny sposób Podpowiadamy!

Spis treści

Najczęstsze przyczyny gęstego kataru

Bardzo ciężko jest ocenić, po samym wyglądzie kataru, jego przyczynę. W przypadku bardzo gęstego kataru, możemy jednak stwierdzić, że na pewno nie jest to przeziębienie, a nieco poważniejsza choroba. Tego typu wydzielina najczęściej pojawia się w przypadku zakażeń wirusowych oraz bakteryjnych. Może również oznaczać zapalenie zatok. Innymi przyczynami, które mogą doprowadzić do długotrwałego, gęstego kataru u dziecka mogą być między innymi: przerost migdałka gardłowego, skrzywienie przegrody nosowej, a w niektórych przypadkach również guzy nosogardła, czy po prostu zalegające ciało obce w jamie nosowej. Gęsta wydzielina w nosie utrudnia dziecku normalne funkcjonowanie, dlatego warto wiedzieć jak rozrzedzić katar!

Rozrzedzanie gęstego kataru u dziecka

Kiedy katar u dziecka wymaga wizyty u lekarza?

Warto pamiętać, że zalegający, gęsty katar, nie jest sytuacją normalną. Dobrze jest więc udać się z dzieckiem do specjalisty, szczególnie, jeśli katar się utrzymuje. Najprawdopodobniej konieczny będzie antybiotyk miejscowy bądź ogólnoustrojowy. Jeśli gęsty katar jest przewlekły, powodem może być alergia, a także wspomniany już przerost migdałka lub skrzywiona przegroda nosowa. Konieczne będą specjalistyczne badania. Na skutek przewlekłego kataru, może dojść do rozprzestrzenienia się infekcji, dlatego nie można tej sytuacji bagatelizować. Do czasu wizyty u lekarza, możemy pomóc dziecku łatwiej oddychać, rozrzedzając zalegający katar. Co na rozrzedzenie kataru u dziecka?

Sposoby na rozrzedzenie kataru u dziecka

Sposobów na rozrzedzenie kataru jest wiele. Nie wszystkie jednak są na tyle bezpieczne, aby zastosować je u malucha. Czym rozrzedzić katar u dziecka? Pierwszym krokiem do odetkania nosa dziecku, jest oczywiście wydmuchiwanie w chusteczkę. Warto przypominać maluchowi o systematycznym oczyszczaniu manualnym. Bardzo ważne jest wprowadzenie do jego diety produktów bogatych w witaminę C, a także zwiększenie ilości przyjmowanych płynów. Najlepiej sprawdzi się woda niegazowana w temperaturze pokojowej oraz gorąca herbata z dodatkiem miodu i cytryny lub soku malinowego. Doskonałym pomysłem będzie również korzystanie z nawilżacza powietrza w pomieszczeniach, oraz ich systematyczne wietrzenie. Suche i zanieczyszczone powietrze zwiększa wydzielinę z nosa i jeszcze bardziej utrudnia maluchowi oddychanie. Możemy smarować dekolt i plecy dziecka specjalną maścią rozgrzewającą, a także płukać mu nos roztworem z soli morskiej bądź fizjologicznej. Jeśli gęsta wydzielina bardzo utrudnia dziecku oddychanie, dobrze sprawdzi się specjalne urządzenie do odciągania kataru, zwane aspiratorem. Będzie pomocne szczególnie w przypadku najmłodszych dzieci, które nie potrafią same wydmuchiwać nosa w chusteczkę. Ponadto, możemy wypróbować inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych, np. mentolowego czy eukaliptusowego.

Jak rozrzedzić katar u małego dziecka

Kiedy więc pojawia się gęsty katar u dziecka, a Ty zastanawiasz się czym go rozrzedzić, wypróbuj zastosować podane przez nas sposoby. W większości przypadków konieczna będzie wizyta u specjalisty, jednak do tego czasu możesz pomóc dziecku w swobodnym oddychaniu. Pamiętaj, jak ważne jest, aby maluch wypijał w tym okresie dużą ilość płynów, a także przyjmował witaminę C. Nocą, widoczne efekty może przynieść układanie dziecka w pozycji półleżącej, np. na wyższej poduszce.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *