Czy to jest alergia na...? Rozpoznaj ją i lecz! O rodzajach alergii

Rodzaje alergii u dziecka

Jest czas grypy, jest czas przeziębień. Rozpoczyna się okres pytań czy to jest alergia na…? No właśnie i tu potrzeba dobrej diagnozy. Już lada chwila powitamy jednak wiosnę, a tym samym pożegnamy najzimniejszy, sprzyjający zachorowaniom okres roku. Czy to jednak aby na pewno koniec kataru? Niestety, skoro wiosna, to i budząca się do życia zieleń, kwitnienie roślin, pyłki i… alergie. Gdy wiosną przez dłuższy czas bezskutecznie leczysz katar czy kaszel u swojego dziecka, może to oznaczać właśnie alergię.

Alergia a przeziębienie

Alergię łatwo mylnie utożsamić z przeziębieniem. Ich objawy są takie same bądź zbliżone: katar, kaszel, drapanie w gardle, zaczerwienione oczy. Skoro wizyty u pediatry i kolejne przepisywane przez niego lekarstwa nie przynoszą pozytywnych rezultatów, do akcji muszą wkroczyć sami rodzice. To znaczy rozpocząć wnikliwą obserwację swojego dziecka. Chodzi przede wszystkim o dostrzeżenie, kiedy objawy się nasilają. Jeśli nie występują stale, w sposób ciągły, a jedynie w określonych sytuacjach (np. po powrocie ze spaceru oraz w suche, wietrzne dni), dziecko prawdopodobnie uczulone jest na pyłki określonych roślin. Takie informacje o okolicznościach występowania kataru czy kaszlu to bardzo cenna informacja dla lekarza. Na pewno pomoże mu postawić właściwą diagnozę.

Katar alergiczny – czy to jest alergia na…?

Na szczęście dość łatwo jest odróżnić katar towarzyszący infekcji wirusowej od tego typowego dla alergii. Katar przy przeziębieniu wraz z upływem czasu gęstnieje i zmienia kolor (nie dlatego, że przeziębienie przeradza się w infekcję bakteryjną; zmiana wyglądu i konsystencji kataru to naturalne zjawisko). Katar alergiczny przez cały czas pozostaje wodnisty i ciurkiem leje się z nosa. Zatkany nos u dziecka spowodowany jest tu nie nagromadzoną wydzieliną, a obrzękiem wywołanym przez alergeny.  Alergię możemy też rozpoznać na podstawie kaszlu. Jest on zawsze suchy, płytki, gardłowy, bo wywołany podrażnieniem śluzówki dróg oddechowych. Przy alergii nie dochodzi do wytwarzania gęstego śluzu zalegającego w oskrzelach. Kaszel alergiczny może się nasilać rano oraz w wyniku wysiłku fizycznego.

Różnice między przeziębieniem, a alergią występują także ze względu na długość trwania. Przeziębienie może trwać od kilku dni do dwóch tygodni, po czasie jednak ustępuje. Inaczej alergia – ta utrzymuje się tak długo, jak długo uczulone dziecko ma kontakt z danym alergenem. Może więc występować np. przez cały miesiąc, jak w przypadku brzozy. Uczuleni na jej pyłki męczą się z katarem przez cały kwiecień.

Czy to oznacza, że alergia minie wraz z końcem okresu pylenia roślin? I że w związku z tym nie trzeba jej leczyć? Wręcz przeciwnie. Z czasem nieleczona alergia będzie się pogłębiać. Zwykły katar może rozwinąć się w alergię kontaktową lub wziewną, a w konsekwencji – w astmę oskrzelową.

Alergie na pyłki najczęściej objawiają się u kilkulatków, rzadko u niemowląt. Jeśli już wystąpi, to zwykle u dziecka powyżej 6. miesiąca życia. Leczenie alergii polega na podawaniu środków przeciwuczuleniowych i rozkurczających naczynia krwionośne dróg oddechowych.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *