Nawracający katar - jak sobie z nim radzić?

Nawracający katar u dzieci

Dzieci w wieku przedszkolnym zmagają się z katarem praktycznie bez przerwy. Ledwo doleczą jedną infekcję, a już łapią kolejną, zazwyczaj od rówieśników. Wbrew powszechnej opinii jest to całkiem normalne zjawisko towarzyszące kształtującemu się układowi odpornościowemu maluchów. Są oczywiście wśród naszych pociech szczęściarze, którzy nie mają na swoim koncie regularnych wizyt u lekarza, ale to raczej wyjątki. Co robić, jeśli nawracający katar nie odpuszcza? Jak sobie z nim radzić?

Łagodzenie objawów powracającego kataru

Trzeba pamiętać, że katar jest niezwykle męczący dla maluchów – opuchnięty i zatkany nosek powoduje brak apetytu, utrudniony sen, zmęczenie, rozdrażnienie, a co za tym idzie – jeszcze więcej płaczu i kataru. Nawracający katar sam w sobie nie jest chorobą, jest jedynie objawem innych infekcji, dlatego jego leczenie powinno polegać przede wszystkim na oczyszczaniu nosa – zgodnie z Metodą 3 Kroków. Należy rozrzedzić zalegającą w nosie wydzielinę, odciągnąć ją, a potem nawilżyć śluzówkę.

Dlaczego oczyszczanie nosa jest tak istotne dla łagodzenia objawów? Nieleczony katar może skutkować niedrożnością zatok i jeszcze większymi komplikacjami czy powikłaniami. Jednak już zaaplikowanie kilku kropel soli fizjologicznej do noska przyspieszy usuwanie nieprzyjemnej wydzieliny. Późniejsze odciąganie mechanicznie oczyści drogi oddechowe, przywracając dziecku swobodny oddech. Na koniec walki z nawracającym katarem pozostaje jeszcze nawilżenie, czyli zatroszczenie się o pielęgnację śluzówki nosa malucha. Dla najmłodszych najlepszym sposobem będzie zastosowanie soli do nosa Katarek w ampułkach, natomiast dzieci powyżej pierwszego roku życia mogą stosować maść Katarek, która nie tylko nawilży, lecz także pomoże odbudować mikroflorę bakteryjną noska.

Czy nawracający katar to alergia? Jak rozpoznać

Nawracający katar to nie zawsze oznaka infekcji – a często się o tym niestety zapomina, dlatego inne problemy pozostają niezdiagnozowane przez lata. Kolejną z przyczyn zatkanego noska mogą być właśnie alergie, które objawiają się często bardzo podobnie jak przeziębienie. Jak rozpoznać, czy złe samopoczucie malucha to choroba czy reakcja alergiczna na bodziec z zewnątrz?

Najprostszy sposób na rozpoznanie przyczyny, to obserwowanie tego, jaką postać przyjmuje katar. Ten alergiczny jest rzadki, przezroczysty, często dosłownie kapie z noska. Nie gęstnieje z czasem, pozostaje w niezmienionej formie, ale mimo to często bywa mylnie utożsamiony z przewlekłym katarem. Jak sobie z nim radzić? Pierwszym krokiem powinno być udanie się do lekarza alergologa i przeprowadzenie testów na alergie. Nawet jeśli dziecko jest uczulone na pyłki traw czy zbóż, mogą one wchodzić w reakcje krzyżowe z częścią produktów spożywczych – dlatego warto wiedzieć, czego spośród nich unikać, by katar nie towarzyszył maluchowi na co dzień. Mimo to diagnozowanie alergii samodzielnie nie jest najlepszym pomysłem – jeżeli podejrzewasz ją u swojego dziecka, koniecznie udaj się do lekarza.
Oczywiście katar alergiczny, tak samo jak ten towarzyszący infekcji powinien być odciągany, żeby nie zalegał maluszkowi w nosie.

Nawracający katar a alergia

Katar u kobiet w ciąży, który nawraca

Niezależnie od starań, które włożysz w to, by nie złapać żadnej infekcji w ciąży, przeziębienie zawsze może się przydarzyć. Jednak wydzielina z nosa i kichanie nie zawsze są oznakami przeziębienia. U kobiet w ciąży tego typu nawracający katar to czasem efekt zmian hormonalnych. Estrogen i progesteron w większym stężeniu mogą powodować wzrost przepływu krwi przez śluzówkę nosa, a co za tym idzie – lekkie obrzmienie. Jeśli nie jest to uciążliwa dolegliwość, raczej nie musisz się nią przejmować – powinna samoistnie minąć po porodzie. Natomiast jeśli przeszkadza Ci w codziennym funkcjonowaniu lub obawiasz się powikłań, udaj się do lekarza – on jednoznacznie zdiagnozuje, co jest przyczyną kataru.

Oprócz tego pamiętaj o nawilżaniu domu w okresie grzewczym, aby nie wysuszać błony śluzowej nosa. Warto jednak mieć na uwadze, że nawracający katar u kobiet w ciąży nie wpływa na zdrowie dziecka – więcej na ten temat pisaliśmy w naszym artykule 5 mitów na temat kataru u dzieci.

Kiedy należy udać się do lekarza z katarem?

Jak radzić sobie z przewlekłym katarem? Wszystko zależy od jego rodzaju.Nie każdy epizod kataru musi skończyć się wizytą u lekarza – czasem wystarczy skuteczna kuracja Metodą 3 Kroków i czas spędzony w domu, z dala od przedszkolnych źródeł zarazków. Jeśli katar trwa krótko (kilka dni), można stwierdzić, że to zwykła infekcja wirusowa. Natomiast jeśli poprawa nie następuje, a katar staje się gęsty i ropny, istnieje ryzyko zapalenia zatok – wówczas konieczna będzie wizyta u lekarza. Podobnie jak w sytuacji gdy katar nie mija tygodniami, a u malucha zaczynają pojawiać się problemy ze słyszeniem czy nosowym mówieniem – wówczas konsultacja laryngologa i zbadanie migdałków może okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Sprawdź także, dlaczego nie należy leczyć kataru u dzieci kroplami do nosa.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *