Ból ucha przy kichaniu u dziecka – co może oznaczać?

Ból ucha przy kichaniu u dziecka - co może oznaczać?

Spis treści

Jeśli Twoje dziecko boli ucho przy kichaniu, z pewnością ten dyskomfort dał już o sobie znać w niejednej codziennej sytuacji. Nie bagatelizuj problemu – znajdź przyczynę i zacznij działać, aby poprawić komfort maluszka jak najszybciej.

Dziecko boli ucho podczas kichania – dlaczego? Poznaj możliwe przyczyny

Ból ucha przy kichaniu u dziecka nie ma jednej oczywistej przyczyny – wiele zależy od tego, w jakiej kondycji jest organizm dziecka oraz co jeszcze mu dolega. Jedne z najczęstszych problemów, z którymi wiąże się ból ucha przy kichaniu, to:

Infekcja ucha środkowego

To najczęstsza przyczyna bólu ucha u dzieci. Infekcja ucha środkowego może powodować stan zapalny błony bębenkowej, co powoduje duży dyskomfort. Jeśli stan zapalny jest dość łagodny, to na co dzień dziecko może nie odczuwać bólu tak intensywnie, natomiast kichanie zawsze zwiększa ból. Dlaczego? Podczas kichania zwiększa się ciśnienie w jamie nosowej, co z kolei może wpływać na ucho środkowe.

Co robić? Jeśli podejrzewasz u dziecka zapalenie ucha, koniecznie wybierzcie się do lekarza – i to jak najszybciej. Ból ucha to ogromny dyskomfort, który pogarsza samopoczucie dziecka, utrudnia zasypianie, a także zwykłe, codzienne funkcjonowanie. Nawet jeśli nie towarzyszy mu gorączka ani inne niepokojące objawy, im szybciej uporasz się ze stanem zapalnym, tym szybciej maluch wróci do formy.

Zapalenie zatok

Dziecko boli ucho podczas kichania? Problemem może okazać się zapalenie zatok. Kiedy dziecko kicha, zwiększa się ciśnienie w nosie i zatokach, co może powodować dyskomfort lub ból w okolicach ucha. Maluch raczej nie powie Ci, że bolą go zatoki – może też nie potrafić zlokalizować odpowiednio bólu. Dlatego jeśli wcześniej zmagaliście się z katarem i podejrzewasz, że mogło dojść do zapalenia zatok, jest duża szansa, że to właśnie ono stanowi przyczynę bólu ucha.

Co robić? Zadbaj o oczyszczenie nosa dziecka, korzystając z delikatnych metod, np. aspiratora do nosa takiego jak Katarek Complete. W międzyczasie umów wizytę u lekarza, który potwierdzi lub podważy diagnozę zapalenia zatok i poda dziecku odpowiednie leki. Poproś go także, aby poinstruował Cię, jak przeprowadzić irygację nosa.

Alergia

Alergie, wbrew pozorom, mogą towarzyszyć dzieciom już od pierwszych miesięcy życia. Jeśli jesteś rodzicem alergika, na pewno już wiesz, że zetknięcie z alergenami powoduje silne reakcje, takie jak katar, łzawienie czy wreszcie przekrwienie błon śluzowych nosa i zatok. Kichanie w przypadku alergii może prowadzić do bólu ucha z powodu podobnych mechanizmów, jak w przypadku zapalenia zatok, czyli za sprawą niedrożnych górnych dróg oddechowych i zwiększonego ciśnienia w uchu.

Co robić? Jeśli masz pewność, że to alergia, podaj dziecku stosowane już wcześniej preparaty antyhistaminowe i obserwuj zmiany. Jeśli ból nie mija – udaj się do lekarza.

Inne problemy z uchem

Istnieje kilka innych stanów, które mogą powodować ból ucha u dziecka podczas kichania. Mogą to być na przykład zapalenie trąbki słuchowej lub obecność ciała obcego w uchu.
W każdym przypadku, jeśli dziecko doświadcza bólu ucha podczas kichania, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem, szczególnie jeśli objawy są nasilone lub utrzymują się przez dłuższy czas. Tylko lekarz będzie w stanie przeprowadzić odpowiednią ocenę i zdiagnozować przyczynę bólu ucha, a następnie zaproponować odpowiednie leczenie. W międzyczasie Ty możesz wesprzeć maluszka najlepiej jak potrafisz – to ogromna wartość.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *