Dlaczego katar może być dla niemowlaka niebezpieczny?

“Nieleczony trwa tydzień, a leczony siedem dni” – ile razy słyszałaś to hasło? Nawet dorośli odczuwają dyskomfort związany z katarem i starają się go jak najszybciej pozbyć, stosując różnego rodzaju krople, tabletki i domowe sposoby, a przede wszystkim wydmuchując zalegającą wydzielinę. Czy w takim razie jeśli katar pojawi się u naszego maluszka powinniśmy go bagatelizować? Zdecydowanie nie!

Niemowlę nie rodzi się z umiejętnością oddychania ustami. 

Wiedziałaś o tym? Jeśli nie, to nie jesteśmy zaskoczeni. Większość młodych mam nie zdaje sobie z tego sprawy. Noworodek posiada umiejętność oddychania wyłącznie przez nos. Dlatego też, gdy pojawi się u niego katar, to bardzo głośno daje nam o nim znać. Płacz nie jest jednak tylko wyrazem niezadowolenia. To również sposób jaki maluch znajduje na to, żeby zaczerpnąć więcej powietrza. Krzycząc udaje mu się bowiem oddychać przez usta. Pomyśl, jak musi to być dla niego wyczerpujące. Dlatego też już przy pierwszym katarze musisz mu pomóc i oczyścić nosek. Najskuteczniej i najbezpieczniej zrobisz to przy użyciu aspiratora (słowo podlinkowane do sklepu), stosując się do zasad opracowanej przez nas przy udziale lekarzy Metody 3 Kroków (podlinkowanie do podstrony z Metodą). 

Czy katar to tylko dyskomfort dla malucha?

Niestety zaleganie wydzieliny w nosie maluszka nie tylko przeszkadza mu w spaniu, jedzeniu i codziennym funkcjonowaniu. Mogą się pojawić również powikłania w postaci zapalenia uszu, oskrzeli, a nawet płuc. Wynika to z anatomii noworodka. Trąbka słuchowa, która łączy nosogardło z uchem, jest u dzieci krótsza i szersza przez co infekcja występująca początkowo w nosie może w szybkim czasie przenieść się na ucho. 

Również pozycja leżąca, w której maluch spędza większość czasu nie pomaga. Wydzielina zalegająca w nosie może bowiem w łatwy sposób spłynąć do gardła, a w następstwie niżej do dolnych dróg oddechowych, w których w konsekwencji również może rozwinąć się infekcja. 

Czy katarem przezroczystym nie należy się przejmować?

Wiele mam uważa, że taki katar nie jest groźny i na pewno po kilku dniach minie. W części przypadków faktycznie tak może się stać, jednak takiej wydzieliny również nie można bagatelizować. Niestety początkowo rzadka i przezroczysta wydzielina może ulec zakażeniu bakteryjnemu, a co za tym idzie doprowadzić do poważniejszego stanu zapalanego, dlatego tak ważne jest odciąganie każdego rodzaju kataru. 

Wszystkie młode mamy spotykają się z wieloma, czasami sprzecznymi informacjami na temat pielęgnacji niemowlaka. Na temat kataru również krąży wiele mitów. Dlatego tak ważne jest, żeby pamiętać, że każdy katar może być dla malucha groźny i odciąganie wydzieliny nie tylko poprawia komfort życia dziecka w czasie przeziębienia, ale może też uchronić je przed groźnymi konsekwencjami. 

Gosia

Każdego dnia staram się wyszukiwać najciekawsze tematy.
Każda z nas jest Kobietą, Mamą, Żoną czy Córką- często pełnisz pewnie wszystkie te role społeczne na raz :) nie jesteś z tym sama pamiętaj. Moją stronę tworzą mamy: mama farmaceutka, przyszła mama, mama pediatra, mama blogerka. Czekamy na Twoje pytania! Jeśli chcesz ze mną współpracować zapraszam do kontaktu:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Katar u niemowląt i małych dzieci może powodować groźne powikłania.

Chcesz mu pomóc? Dowiedz się jak!

Katar u niemowląt i małych dzieci może powodować groźne powikłania.

Chcesz mu pomóc? Dowiedz się jak!