Krew z nosa u dziecka

krew z nosa u dziecka

Krew z nosa u dziecka potrafi wywołać strach. I choć wiemy, że zdarza się to każdemu, to widok krwawiącego noska sprawia, że panikujemy – co się dzieje z moim maluszkiem? Rzeczywiście, zwykle takie krwawienie nie jest groźne. To po prostu strach przed nieznanym. Zobacz więc, jakie mogą być przyczyny krwawienia z nosa u dziecka i jak postępować w poszczególnych przypadkach.

Przyczyny krwawienia z nosa u dzieci

W przednim odcinku przegrody nosa znajduje się skupisko naczyń krwionośnych. Przykrywa je tylko błona śluzowa, którą łatwo uszkodzić, np. gdy do nosa dostanie się ciało obce, albo gdy dziecko… zbyt głęboko wkłada do nosa paluszki. Wówczas może pojawić się krew, którą zobaczymy na zużytej chusteczce. Nie jest to jednak poważny uraz – krwawienie z nosa u dziecka szybko ustępuje.

Silniejsze krwotoki zdarzają się raczej na skutek ciężkiego napadu kaszlu i kichania. Takie napady zdarzają się oczywiście w czasie poważniejszych chorób, np. w gorączce, w zapaleniu zatok. Tym chorobom towarzyszy silniejsze przekrwienie nosa, dlatego uszkodzenie znajdujących się w nim naczynek krwionośnych skutkuje mocniejszym krwawieniem.

Krew z nosa u niemowlaka przy katarze

Krwotok może pojawić się także podczas kataru. Może go spowodować nie tylko sam katar, ale też… jego leczenie. Chodzi o proces odciągania wydzieliny u dziecka, które samo nie potrafi jeszcze wydmuchiwać noska. Błonę śluzową nosa może łatwo uszkodzić tradycyjna gruszka do nosa, którą łatwo wsunąć dziecku trochę za głęboko i tym samym spowodować krwotok. Krwawienie z nosa u dzieci może się pojawić także u tych starszych, gdy wydmuchują nosek bardzo mocno.

Krwawienie z nosa u dziecka – co robić?

Co robić, gdy dojdzie do krwawienia? Przede wszystkim nie kłaść dziecka na plecach. Wówczas krew zacznie spływać do gardła, zamiast wydostawać się na zewnątrz. Posadź dziecko na krześle i poleć mu, by się pochyliło. Do nasady nosa przykładamy mu zwilżoną zimną wodą chusteczkę i przyciskamy mocno przez około 2-3 minuty. Spowoduje to zahamowanie krwawienia z nosa u dziecka i obkurczenie naczyń krwionośnych. Gdy krew przestanie lecieć, pomagamy dziecku delikatnie oczyścić nos z zaschniętej krwi.

W przypadku, gdy krwawienie jest następstwem odciągania kataru, powinniśmy rozważyć wymianę gruszki na aspirator podłączany do odkurzacza, który jest bezpieczny dla delikatnej błony śluzowej nosa.

Kiedy do lekarza?

Jeśli krwawienie z nosa u dziecka powtarza się często, udajcie się do lekarza. W takiej sytuacji trzeba sprawdzić, czy dziecko nie cierpi na obniżoną krzepliwość krwi albo inną chorobę, która powoduje zwiększenie kruchości naczyń krwionośnych.

Niektórzy jako sposób na pękające naczynka w nosie zalecają tzw. przypalanie kwasem. To kontrowersyjna metoda, która ma za zadanie zniszczyć przerośnięte naczynka i tym samym zlikwidować problem. Niestety, wiele mam przyznaje, że metoda nie przyniosła trwałych rezultatów, bo naczynia krwionośne się odbudowały. W szczególnych przypadkach (gdy dziecko ma wrodzoną skłonność do krwotoków z nosa) stosuje się operacyjny zabieg usunięcia części błony śluzowej odpowiedzialnej za dolegliwość.

Sprawdź także, jak leczyć przeziębienie u noworodka i jakie warunki trzeba mu wtedy zapewnić.

Iwona

Każdego dnia staram się wyszukiwać najciekawsze tematy.
Każda z nas jest Kobietą, Mamą, Żoną czy Córką- często pełnisz pewnie wszystkie te role społeczne na raz :) nie jesteś z tym sama pamiętaj. Moją stronę tworzą mamy: mama farmaceutka, przyszła mama, mama pediatra, mama blogerka. Czekamy na Twoje pytania! Jeśli chcesz ze mną współpracować zapraszam do kontaktu:

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Katar u niemowląt i małych dzieci może powodować groźne powikłania.

Chcesz mu pomóc? Dowiedz się jak!

Katar u niemowląt i małych dzieci może powodować groźne powikłania.

Chcesz mu pomóc? Dowiedz się jak!