Krew w kupce dziecka – i co teraz?

Krew w kupce niemowlaka - co oznacza?

Niewielkie krwawienie z przewodu pokarmowego to dość częste znalezisko w kupce maluszka. Co może oznaczać? Jak postępować, jeśli przyczyną jest infekcja, alergia lub zaparcia?

Spis treści:

Przyczyna pierwsza obecności krwi w kupie niemowlaka – infekcja

Bez względu na wiek, krew w kupie niemowlaka to najczęściej wina infekcji przewodu pokarmowego. Zwykle biegunkę wywołuje jakiś wirus. Wbrew powszechnej opinii nie są to tylko „sławne” rotawirusy, ale też adenowirusy, norowirusy, wirus Norwalk i inne. Do rzadszych przyczyn należą bakterie. Luźne kupki z domieszką krwi mogą być wynikiem zakażenia Salmonellą lub Shigellą, Campylobacter jejuni czy Escherichia coli. Dlatego jeśli dziecko oddaje większą ilość stolców lub są one półpłynne lub płynne, a widać w nich krew to najprawdopodobniej winowajcą jest jedna z tych bakterii.

Co robić w przypadku infekcji?

Podawanie płynów to podstawowe „lekarstwo” stosowane w biegunce – również tej, z domieszką krwi. Mamo! Dawaj dziecku pić. Nie tak jak zwykle, ale więcej. Pamiętaj, że każde wymioty i każdy luźny stolec to utrata wody z organizmu. Trzeba ją uzupełniać, bo dziecko bardzo łatwo się odwadnia. A odwodnienie jest głównym powikłaniem biegunki. Dziecko, które waży 10 kg powinno wypijać 1 litr płynów na dobę, a po każdej luźnej kupce dodatkowe 100 ml płynów.

Razem z wodą dziecko traci elektrolity, dlatego najlepiej jest podawać doustne płyny nawadniające, które są w stanie uzupełnić te braki (kupisz je w aptece). Ponadto udowodniono pewną skuteczność niektórych probiotyków w skracaniu czasu trwania ostrej biegunki u dzieci. Mowa o tak zwanych „dobrych bakteriach”, a konkretniej o: Lactobacillus rhamnosus GG i Sacharomyces boulardii (ten drugi to de facto grzybek, ale pożyteczny). Zwykle skracają one jednak czas trwania biegunki o jeden dzień. Zaleca się je, bo wpływają dobrze na mikroflorę jelita, a w biegunce to przydatna sprawa. Niektóre z bakteryjnych biegunek, które przebiegają z domieszką krwi wymaga podaży antybiotyku. Takie sytuacje zdarzają się rzadko, ale lekarz w przypadku krwistej biegunki, może  rozważyć wykonanie dodatkowych badań i zlecenie leków.

Ważne zalecenie – uzupełniaj płyny!

Konieczne jest wprowadzenie większej ilości płynów według zasad: na każde 10 kg wagi dziecka – 1 litr na dobę, 1 luźna kupka – dodatkowe 100 ml płynu.

Przyczyna druga – alergia

U niemowląt zaraz po biegunce infekcyjnej krew w kupce powinna nasunąć podejrzenie alergii na białko mleka krowiego (nie mylić z nietolerancją laktozy). Przyczyna choroby zawsze tkwi w układzie immunologicznym. Zwykle jest to sprawa przemijająca. Niemowlęta między 8-12 miesiącem życia „wyrastają” z objawów alergii na białko mleka. Poza domieszką krwi w kale dziecko może demonstrować całą gamę innych objawów (świąd, zaczerwienienie skóry, bóle brzucha, napady kolki, zaparcia, kichanie, wyciek z nosa, kaszel, duszność).

Podstawą leczenia w takiej alergii jest dieta eliminacyjna, czyli wykluczenie mleka krowiego i jego pochodnych. Jednocześnie nie można zapomnieć o dostarczeniu substancji odżywczych, które nie zaburzają normalnego wzrostu i rozwoju niemowlęcia! U dzieci butelkowych – mieszkanki sojowe (tylko powyżej 6 miesiąca życia), mieszanki mleczne o wysokim stopniu hydrolizy (Pepti, Nutramigen), mieszanki aminokwasowe (-Amino lub Neocate).

Mleko kozie nie jest dobrym rozwiązaniem. Mieszanki -HA – tylko profilaktycznie, kiedy są objawy to już nie powinno się ich stosować. W przypadku matek karmiących (nawet pomimo alergii na białko mleka – zaleca się kontynuację karmienia piersią!) – leczenie polega na rezygnacji z mleka krowiego przez matkę. W tym okresie konieczna jest suplementacja witaminy D i wapnia!

Co robić w przypadku alergii pokarmowej? Dieta eliminacyjna

W trakcie stosowania diety eliminacyjnej należy unikać następujących produktów:

  • masła i większości tłuszczów do smarowania, w tym masła klarowanego,
  • sera,
  • krowiego, owczego i koziego mleka,
  • mleka w proszku i mleka skondensowanego,
  • śmietany, jogurtu, lodów, polew,
  • deserów mlecznych i innych produktów spożywczych, które w swoim składzie zawierają mleko lub masło. 

Białko mleka krowiego można znaleźć też w wielu przetworzonych produktach spożywczych (produkty zbożowe, zupy, dania gotowe oraz produkty dla niemowląt – na etykiecie: kazeina, kazeiniany, twaróg, laktoglobulina, laktoza, masa mleczna, serwatka, maślanka, cukier mleczny, cukier serwatkowy, serwatkowy syrop słodzący).

Jeśli dieta eliminacyjna przyniosła oczekiwany skutek – to oznacza, że rozpoznanie alergii było słuszne.

Zaparcia przyczyną krwi w kupce

Zaparcia u dziecka również mogą powodować krew w kupie niemowlaka. Krwawienie nie jest tutaj zwykle jedynym objawem. Dziecko może się skarżyć na ból brzucha, wzdęcie (nie dopina się w spodenki, sukienka jest za ciasna). Zdarza się, że występuje plamienie bielizny kałem, co niekiedy uważa się za biegunkę.

Co robić, gdy dziecko cierpi na zaparcia?

Podstawowym sposobem walki z zaparciami jest dieta. Dla przykładu. Unikaj podawania dziecku serków typu „Danio” i zamień je na jogurty naturalne. Pieczywo białe zamień na takie z ziarnami lub razowe. Zamiast wieprzowiny podawaj indyka lub kurczaka. Zamiast wysokosłodzonych konfitur podawaj dziecku dużo owoców. Unikaj wzdymających warzyw (groch, kapusta, fasola, bób, świeży ogórek). Zamiast czekolady i napojów gazowanych podawaj   pestki słonecznika, dyni i domowej roboty kompoty lub soki. I przede wszystkim – dbaj o to by dziecko dużo piło w ciągu dnia. Zwykle to w ilości płynów tkwi przyczyna zaparć dziecka. Im jest ich więcej tym zaparcia są mniejsze.

Probiotyki, laktuloza, makrogole, czopki, wlewki – to inne sposoby na zaparcia, które mają jednak drugorzędne znaczenie, bo bez odpowiedniej diety nie dadzą cudownych rezultatów.

Krew w kupce niemowlaka – pozostałe przyczyny

Krew w stolcu może być wywołana również poważniejszymi, chirurgicznymi przyczynami. Jeśli dodatkowo dziecko gorączkuje, obficie wymiotuje, nie przyjmuje płynów, inaczej się zachowuje (cały czas śpi, albo jest „nieobecne”, jest bardzo niespokojne) to udaj się natychmiast do lekarza. Lekarz oceni czy dziecko nie wymaga natychmiastowej interwencji.

Często spotykany jest także śluz w kupie niemowlaka, o którym informacje znajdziesz w naszym innym artykule.

 

Autorka: Mama Pediatra

Dagmara Chmurzyńska- Rutkowska

www.mamapediatra.blog.pl


Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *