Spacer z niemowlakiem

Pierwszy spacer z niemowlakiem

Kiedy wyjść na spacer z niemowlakiem? Pewnie i Ty na początku zastanawiałaś się o najlepszą porę na Waszą pierwszą podróż 🙂 Czy istnieją jakieś bezpieczne reguły oraz zasady których powinnaś przestrzegać? Postaram się w dalszej części artykułu przekazać wszystkie informacje jakie znalazłam szukając ich dla siebie 🙂

Pierwszy spacer

Jeżeli Twój bobas urodził się wiosną lub latem, a pogoda nie jest kapryśna to w opinii położnych i pediatrów nic nie stoi na przeszkodzie, aby na pierwszy spacer udać się nawet w pierwszym tygodniu życia. Natomiast w przypadku maluchów urodzonych jesienią lub zimą konieczne jest uprzednie „werandowanie”. Co oznacza ten termin? Ni mniej ni więcej przyzwyczajanie bobasa do warunków panujących na zewnątrz poprzez wystawianie go w wózku (początkowo na kilka minut) na balkon, taras lub do pomieszczenia, w którym otwarte są okna. Dziecko musi wówczas być ubrane tak jak na dwór. Dopiero po takim „treningu” można przeprowadzić próbę generalną w postaci krótkiego spaceru, który z czasem należy wydłużać.

Zima nam nie straszna – spacerowanie z niemowlakiem w zimie 

Obecnie, gdy temperatury oscylują wokół zera spotykam się z opiniami, że dziecko nie powinno przebywać na zewnątrz. To niestety często powtarzany mit. Z niemowlakiem wychodzimy na spacer zawsze!, nie tylko wiosną i latem. Warunki pogodowe,  które wykluczają spacer to mróz poniżej 10 stopni Celsjusza, silny wiatr lub  opady deszczu oraz poziom smogu przekraczający dozwoloną wartość. Choć mitem jest stwierdzenie, że zimą nie należy wychodzić z dzieckiem na dwór to z pewnością prawdą jest to, że malucha nie należy przegrzewać – kieruj się zasadą mówiącą o tym, że Twoja pociecha powinna mieć o jedną warstwę więcej niż Ty.  Absolutny „must have” to czapka, którą latem możemy zamienić na kapelusz lub chusteczkę. Delikatna skóra malucha wymaga przed każdorazowym wyjściem aplikacji kremu ochronnego (osobiście polecam krem w sztyfcie – łatwo się nakłada i nie jest tak tłusty) – zimą chroni przede wszystkim przed mrozem, ale i promieniowaniem słonecznym. Najlepiej wybrać więc taki, który posiada również filtr słoneczny.

Niemowlaki, które rzadko przebywają na dworze częściej chorują – w trakcie spaceru dziecko nabywa odporność. Kołyszące ruchy wózka uspokajają malucha stąd bobasy najczęściej śpią na spacerach, co jest niewątpliwą zaletą dla mam. Na rynku dostępne są różne „spacerowe” gadżety – parasolka chroniąca przed słońcem, uchwyt na kawę (bezkofeinową:)) czy folia chroniąca przed deszczem – warto mieć je przy sobie.

Jeśli karmisz piersią pamiętaj aby trasę spaceru wyznaczyć tak aby mieć możliwość nakarmienia dziecka w razie gdyby zgłodniało. Publiczne karmienie nie jest problemem w lecie natomiast zimą warto mieć kilka sprawdzonych miejsc (z wygodnym fotelem :), gdzie będzie można na chwilę odpocząć i zająć się dzieckiem.

Miłego spacerowania 

Filiz Sulejman- Srokosz

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *