Wypadanie włosów w połogu

Wypadanie włosów w połogu

Połóg to kolejny po ciąży wyjątkowy czas w życiu kobiety. Oto kilka pięknych tygodni, w których wdrażamy się w nową rolę, rolę matki, a nasz organizm powoli powraca do stanu sprzed ciąży. Wiele świeżo upieczonych matek myśli, że teraz będzie tylko lepiej – ustąpi zgaga, trudności ze snem, bóle lędźwi itd. To dlatego tak bardzo zaskakuje nas nagłe nasilenie wypadania włosów w tym czasie. Dlaczego tak się dzieje? Jak ograniczyć to zjawisko?

Wypadanie włosów w połogu jest dodatkowo zaskakujące, bo pojawia się zwykle dopiero około trzeciego miesiąca po porodzie. A wydawało się, że czas regeneracji już za tobą… Musisz wiedzieć, że problem ten – według statystyk – przytrafia się aż co piątej młodej mamie i jest czymś zupełnie normalnym. Wypadające podczas połogu włosy to po prostu te włosy… które nie wypadły ci w trakcie ciąży. Naturalny proces utraty włosów był wówczas hamowany przez wysoki poziom estrogenów. Teraz organizm wraca do normalności i pozbywa się nadmiaru, który zgromadził podczas ciąży.

Przyczyny wypadania włosów po ciąży

Właśnie przeczytałaś, że wypadanie włosów po ciąży jest normalne, ale nie oznacza to wcale, że masz zignorować tę sprawę. Fakt, w pierwszych tygodniach z dzieckiem będziesz chciała poświęcić się właściwie tylko jemu. W końcu niemowlę potrzebuje mnóstwa uwagi, zwłaszcza, że w początkowym okresie życia zdarza mu się łapać różne infekcje. Każdy płacz, każdy katar u noworodka sprawiają, że jesteś gotowa zapomnieć o reszcie świata. To pokazuje twoją miłość, ale nie możesz też przesadzać i całkowicie zapominać o sobie.

Zwłaszcza, że nie wszystko można zrzucić na karb „naturalnych procesów”. Nasilone wypadanie włosów po ciąży może być też spowodowane ogólnym osłabieniem organizmu np. w związku z karmieniem piersią. Wiele cennych składników odżywczych oddajesz dziecku wraz z mlekiem, dlatego skóra głowy może nie być wystarczająco odżywiona. Poza tym podczas karmienia zwiększa się wydzielanie prolaktyny, a wysokie stężenie tego hormonu powoduje wypadanie włosów.

Co możesz zrobić, by zapobiec wypadaniu włosów po ciąży?

Przede wszystkim dieta! Zadbaj o jak największą liczbę warzyw w codziennym menu. To właśnie na nich powinien opierać się jadłospis każdego człowieka, więc twój tym bardziej. Jedz także owoce. Oczywiście w rozsądnych ilościach, bo to także cukier.

  • W ciąży masz podwyższony poziom estrogenu, dlatego Twoje włosy są grubsze i gęstsze
  • W połogu poziom ten się normalizuje, przez co wypadają włosy
  • Problem wypadania włosów najczęściej zanika w 6-9 miesięcy po porodzie
  • Po 9-miesiącach (wypadanie włosów to wynik podniesionej prolaktyny i stresu)
  • Jedz dużo mikro i makroelementów oraz produkty z witaminą B
  • Spożywaj dużo ryb, jaj i owoców morza
  • Jeśli problem będzie trwał powyżej 9-go miesiąca udaj się do dermatologa i trychologa

 Dla kondycji skóry i włosów kluczowe są witaminy z grupy B oraz żelazo. Znajdziesz je w dobrej jakości mięsie, rybach i kaszach. Jedz przede wszystkim kaszę jaglaną oraz gryczaną (zwłaszcza niepaloną). Do tego włącz produkty z pełnego ziarna zbóż, a więc razowe makarony, pieczywo razowe, ryż brązowy. Dostarczaj sobie także cynku i miedzi. Znajdziesz je w gorzkim kakao, orzechach i nasionach (słonecznik, dynia, orzech laskowy, migdały), natce pietruszki czy w roślinach strączkowych.

Poza tym dbaj o włosy z zewnątrz. Używaj ampułek z serum do wcierania skórę głowy (działają zdecydowanie lepiej niż zwykłe odżywki do spłukiwania). Możesz też używać naturalnego oleju rycynowego. Traktuj go jako maseczkę, podgrzej, wmasuj w skórę głowy i pozostaw na dwie godziny. Włosy myj delikatnie, masuj skórę opuszkami palców. Staraj się unikać suszarki, lokówki i prostownicy. Na naszym blogu znajdziesz również informacje co wpływa na odporność dziecka oraz jak czyścić nosek noworodka

 

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *