Jak wyliczyć termin porodu?

Jak wyliczyć termin porodu? praktyczne wskazówki

Już na początku ciąży dowiadujesz się, że prawdopodobnie urodzisz pomiędzy 38. a 42. tygodniem. Ciąża, która kończy się przed 37 tygodniem nazywa się porodem przedwczesnym, zaś trwająca ponad 42 tygodnie przeterminowaną. Określenie terminu porodu jest istotne dla prawidłowego przebiegu opieki nad mamą i dzieckiem.

Jak wyliczyć termin porodu? Ocena wieku ciążowego

Pomocna w jego wyliczeniu jest ocena wieku ciążowego. Licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, przy założeniu, że Twoje cykle są regularne i masz 28-dniowy cykl miesiączkowy- ciąża trwa 280 dni, czyli 10 miesięcy księżycowych. Biorąc pod uwagę różną długość cyklów, możliwość pojawienia się owulacji wcześniej niż w połowie cyklu, datę zapłodnienia, która przy regularnym współżycia jest trudna do podania i badanie USG we wczesnej ciąży – termin porodu jest przez lekarza odpowiednio modyfikowany.

Dokładność pomiaru ultrasonograficznego wykonywanego około 8 t.c. wynosi +/- 7 dni. Jedenasty tydzień ciąży i 6 dni to nadal 11 tygodni. Liczymy skończone tygodnie. Zapytana w którym jesteś tygodniu nie mówisz, że jesteś w dwunastym, bo dla lekarza czy położnej prowadzącej Twoją ciążę to nadal jedenasty tydzień. Pamiętaj, że ustalona data porodu jest tylko terminem orientacyjnym, a odstępstwo dwóch tygodni przed i po jest normą.

Czy termin porodu od dnia zapłodnienia może się przesunąć?

Nie traktuj termin porodu od dnia zapłodnienia bezwględnie, żeby oszczędzić sobie powodów do niepokoju przy kilkudniowym jego przesunięciu. Statystyki podają, że poród najczęściej odbywa się w 282. dniu ciąży, a tylko 4% dzieci przychodzi na świat w wyliczonym terminie. Zatem biorąc pod uwagę całą populację kobiet 48% urodzi przed wyliczoną datą terminu porodu, a pozostałe 48% po zaplanowanej dacie. 

Podobno dziewczynki mieszkają w brzuchu mamy o jeden dzień dłużej niż chłopcy. Na to kiedy rozpocznie się poród nie ma wpływu Twój wiek, wzrost,  waga,  rasa czy klimat w jakim mieszkasz, ale za to noworodek może sam zadecydować kiedy jest gotowy na pierwsze spotkanie z Wami. Dlatego warto wiedzieć jakie są pierwsze objawy porodu.

Ciekawostki o ciąży

A na koniec przedstawiamy garść ciekawostek. Czy wiesz, że:

  • Ojcowie  posiadający stresującą pracę częściej mają córki.
  • Liczba rodzących się chłopców i dziewczynek zmienia się wraz z porami roku np. w lecie rodzi się więcej chłopców.
  • W Polsce najwięcej dzieci rodzi się w poniedziałek (około 50 %).
  • Najpopularniejsze imię żeńskie 2015 r. – Zuzanna; męskie – Jakub.
  • W Polsce najwięcej dzieci rodzi się pod koniec września.
  • W Polsce 32% porodów kończy się cesarskim cięciem.
  • Większość dzieci rodzi się po terminie, 30% rodzi się przed terminem, a w dokładnie wyliczonym terminie 5%.

    Sprawdź także mity o ciąży, które krążą wśród kobiet, aby pamiętać, że są to głównie przesądy i zabobony!

Autorka:

Emilia Jaśniewska

Położna, fundacja Dobre Ręce Polskich Położnych

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *