Jak czyścić nosek noworodka i niemowlaka?

Jak czyścić nosek niemowlaka

Ludzki nos nieustannie produkuje wydzielinę pokrywającą błonę śluzową wewnątrz nosa. Nie dzieje się tak bez przyczyny – śluz ma za zadanie utrzymać nawilżenie i elastyczność błony. Gdyby nie on, nasze nosy nie byłyby w stanie spełniać swojej roli. Wyschnięta błona śluzowa nie wyłapywała właściwie zanieczyszczeń i nie ogrzewałaby wdychanego powietrza. Produkowana normalnie wydzielina to nie katar, ale nie da się ukryć, że kiedy odpowiednio często nie oczyszczamy nosa, wydzielina gromadzi się, zasycha i utrudnia oddychanie. Problem dotyczy nie tylko dorosłych, ale także i dzieci od ich najmłodszych lat. My sami sięgamy po chusteczkę higieniczną zawsze wtedy, gdy odczuwamy taką potrzebę. A niemowlę? Czyszczenie nosa noworodka musimy wykonać samodzielnie. Tylko jak często i robić i w jaki sposób?

Czyszczenie nosa noworodka jest niezbędne, gdy nosek jest niedrożny

Oczyszczanie dziecięcego noska nie ogranicza się do interwencji, gdy malucha atakuje katar. To zabieg, który musimy przeprowadzać regularnie, każdego dnia! Dla dziecka ma to szczególne znaczenie. Jego nosek zbudowany jest bowiem inaczej niż nos osoby dorosłej, a w dodatku stanowi jedyną drogę oddychania! Umiejętność oddychania przez usta maluch wykształci dopiero z czasem( po pierwszym roku życia). Dopóki to nie nastąpi, rodzice muszą skrupulatnie oczyszczać niemowlęcy nosek. Tak, aby nie dopuścić do zablokowania przepływu powietrza.

Jak czyścić nos niemowlakowiDrożny nosek potrzebny jest niemowlęciu także do przyjmowania pokarmu i spokojnego snu. Zatkany nos u noworodka to bardzo utrudnione oddychanie. A bez swobodnego oddechu dziecko na pewno nie będzie chciało i mogło ssać piersi. A kiedy przyjdzie pora na sen, będzie marudzić i płakać z bezsilności. Do 3-go roku życia dziecko nie jest samodzielnie w stanie usunąć całej nagromadzonej w głębszych partiach nosa wydzieliny .

Jak czyścić nosek niemowlaka?

Czym czyścić nosek noworodkaStosując aspirator do odkurzacza KATAREK, pamiętaj aby rurkę aspiratora przykładać PRZY nosku dziecka, a nie wpychać ją do środka noska. Sama aspiracja to następujący proces:

  • zakraplamy nosek dziecka 1-2 kropelkami soli fizjologicznej,
  • odciągamy wydzielinę 5-10 sec. Na jedną dziurkę,
  • zakraplamy ponownie nosek.

Całość powtarzamy tyle razy ile to wskazane, aby usunąć wydzielinę.

Nie tylko podczas kataru

Jak często czyścić nos niemowlaka? Zawsze podczas kąpieli. To pora odpowiednia z tego względu, że pod wpływem przebywania w ciepłej wodzie wydzielina nieco się rozrzedza i łatwiej ją usunąć. Do zabiegu przystępujemy już po kąpieli. Potrzebna nam będzie sól fizjologiczna do nosa, a mianowicie jej roztwór (można go kupić w wygodnych ampułkach). Do każdego przewodu nosowego należy wpuścić jedną bądź dwie kropelki roztworu soli, a następnie położyć dziecko na boku. Czekamy, aż rozrzedzona wydzielina spłynie ku ujściu przewodów nosowych i wycieramy ją delikatnie gazikiem.

W normalnych warunkach taki zabieg jest w pełni wystarczający. Jednak gdy maluch cierpi na katar jesienią, do akcji musi wkroczyć aspirator do nosa. Nadmiar wydzieliny sam w całości nie wypłynie – należy go odciągnąć. W tym celu najlepiej sprawdzi się aspirator do odkurzacza, który odciągnie wydzielinę bez podrażniania noska i pozwoli przy tym zachować higienę.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *