Pierwsze objawy porodu - rozpoznaj je!

pierwsze objawy porodu

Jak rozpoznać pierwsze objawy porodu?  Czy ja już rodzę? To chyba podstawowe zmartwienie kobiet w końcowym okresie ciąży. Dla pokrzepienia mogę was zapewnić, że od zarania dziejów nie zdarzyło się, by jakaś ciężarna obudziła się rano zdziwiona, widząc obok siebie nowo narodzone dziecko. Na pewno prędzej czy później każda z was zorientuje się, że rodzi. Ciało da wam wyraźne znaki.

Pierwsze objawy porodu – tak, to już teraz 

Mniej więcej dwa tygodnie przed porodem obniża się brzuch. Kobieta odczuwa wyraźną ulgę w oddychaniu. Zmniejsza się ucisk macicy na żebra, za to zwiększa na pęcherz moczowy, stawy miednicy i okolice krocza. Powoduje to konieczność częstego odwiedzania toalety, trudności w poruszaniu się, ostre, nieprzyjemne kłucia w dole brzucha i okolicach krocza. Dziecko ma coraz mniej miejsca i bardziej wierci się, niż kręci. Ale nie charakter ruchów jest ważny, ale to, by mama czuła je mniej więcej o tej samej porze.

Jeśli dziecko jest duże, a także w kolejnych ciążach często dopiero pierwsze skurcze mobilizują malucha do zejścia niżej i zajęcia pozycji do porodu. 94% dzieci układa się wtedy główką do dołu. Jeśli maluszek ułoży się główką do góry, lekarz zdecyduje, czy poród odbędzie się drogami natury. Jeżeli dziecko jest ułożone skośnie lub poprzecznie i przy pierwszych skurczach porodowych nie zmieni pozycji, konieczne będzie cięcie cesarskie.

Jednym ze zwiastunów porodu jest też to, że na dobę lub dwie przed rozpoczęciem akcji porodowej może odejść czop śluzowy (czasami towarzyszy temu ból w krzyżu lub w dole brzucha).

Skurcze przed porodem

Jednym z najczęstszych symptomów porodu są skurcze. To właśnie nimi najczęściej rozpoczyna się poród. Czasem przypominają one ból miesiączkowy. Wydaje się, że nie ma między nimi przerw, jest tylko ciągłe pobolewanie w dole brzucha lub w krzyżu. Większość kobiet odczuwa jednak wyraźne, powtarzające się co kilkanaście minut skurcze. Na początku trwają zaledwie kilkanaście sekund. Z czasem jednak wydłużają się (najczęściej do minuty), a ból się nasila.

Jeżeli nie jesteś pewna, że to naprawdę poród, wypij szybko litr wody niegazowanej. Jeśli to tylko skurcze przepowiadające, przy wypełnionym pęcherzu moczowym ustąpią. Nic się nie zmieniło? To znaczy, że rodzisz!

zwiastuny porodu

Jeśli dojazd do szpitala nie zajmie wam więcej niż godzinę, możecie wyruszyć dopiero wtedy, gdy skurcze będą się pojawiać co pięć minut (wersja dla odważnych – co trzy minuty). Uwaga, czas mierzymy od początku jednego skurczu do początku drugiego, skurcze co pięć minut oznaczają więc minutowy skurcz i cztery minuty przerwy.

Odpłynięcie wód płodowych

Jednym z innych istotnych objawów przed porodem jest odpłynięcie wód płodowych. Skurcze mogą pojawić się wkrótce potem, ale bywa, że występują dopiero po dwóch, trzech dniach. W Polsce nie czeka się tak długo, po kilku godzinach lekarze próbują wywołać skurcze (kobiety w ciąży często cierpią na stany zapalne pochwy i istnieje ryzyko, że do dziecka niechronionego wodami przedostaną się bakterie chorobotwórcze).

Jeśli chodzi o zwiastuny porodu, jakim jest odpłynięcie wód płodowych, zwróć uwagę na to, czy są one zielone. Jeśli tak, to znaczy, że dziecko oddało smółkę. Zwykle robi to po urodzeniu, w macicy może to się zdarzyć pod wpływem silnych bodźców (np. maluszkowi jest niewygodnie, pępowina została uciśnięta).

symptomy porodu

Samo zabarwienie płynu owodniowego smółką nie jest objawem zagrożenia życia dziecka, ale sugeruje taką możliwość. Dlatego jeśli zauważysz, że odchodzące wody są zielone, natychmiast jedź do szpitala. Jeśli są przezroczyste, nie musisz tak bardzo się spieszyć – najlepiej wcześniej zapytaj, jakie zwyczaje co do terminu przyjęcia na oddział panują w szpitalu, w którym będziesz rodzić.

Symptomy porodu: najważniejsze pojęcia

  • Czop śluzowy – galaretowata, śluzowa substancja (ilość i konsystencja jak białko kurzego jajka). W czasie ciąży zamyka ujście szyjki macicy. Może odejść w całości (jednorazowo) lub porcjami (przez kilka dni). Jeśli przed porodem miałaś wykonane badanie ginekologiczne, odejście czopu śluzowego może być jego konsekwencją, a nie jednym ze zwiastunów porodu. Czasami jest podbarwiony krwią (jest to związane z rozwieraniem się szyjki macicy).
  • Macica – najsilniejszy mięsień w ciele kobiety. Tworzy środowisko, w którym nie narodzony maluch może się rozwijać i dojrzewać. Macica ma kształt wielkiej gruszki. Jej górną część nazywamy dnem macicy, a wąski kanał na dole szyjką macicy.
  • Pęcherz płodowy – zbudowany jest z dwóch warstw błon płodowych: kosmówki i owodni, między którymi znajduje się płyn owodniowy, zwany też wodami płodowymi. Najczęściej przerwaniu ulegają jednocześnie obie warstwy (jest to zupełnie bezbolesne). Trudno nie zauważyć tego z symptomów porodu, bo wód płodowych jest dużo. Czasami zdarza się, że pęka tylko jedna warstwa i płyn tylko się sączy albo wycieka go trochę i kolejne podpaski są suche.
  • Skurcze przepowiadające – przygotowują do porodu mięśnie i szyjkę macicy, a także pomagają dziecku zająć dogodną pozycję. Mogą być nieregularne, ale z reguły bolesne. Zwykle ustają i wracają po kilku godzinach, a czasami nawet dniach. Ale mogą też przejść w skurcze porodowe.
  • Szyjka macicy – ma kształt rurki długości 2-4 centymetrów. Jej zewnętrzne ujście znajduje się w pochwie, jest okrągłe i dość twarde (jak chrząstka nosa). W dotyku szyjka jest chłodniejsza od ścian pochwy.
  • Wody płodowe – płyn stale wytwarzany i wchłaniany przez owodnię, którego 90% stanowi woda. W jego skład wchodzą białka, tłuszcze, enzymy, niektóre witaminy, sód, chlor, magnez i potas. Znajdują się w nim również komórki złuszczonego naskórka i maź płodowa pokrywająca skórę dziecka. Płyn owodniowy reguluje temperaturę ciała dziecka, dostarcza części substancji odżywczych, chroni malca przed infekcjami, a przede wszystkim przed fizycznymi urazami. Wygląda jak zwykła woda.

Autorka: Emilia Jaśniewska

Dobre Ręce Polskich Położnych

Jeśli zainteresował Cię ten temat, dowiedz się także, jakie są pierwsze objawy ciąży.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *