Płukanie zatok u dzieci. Jak przeprowadzić irygację?

Płukanie zatok u dzieci

Kiedy maluchowi dokucza przewlekły katar i istnieje duże prawdopodobieństwo zapalenia zatok, bezpiecznym i sprawdzonym sposobem na skuteczne odetkanie noska jest płukanie zatok. U dzieci ten prosty zabieg wygląda bardzo podobnie jak u dorosłych, ale jest kilka ważnych aspektów, o których należy pamiętać. Ta metoda przyspiesza leczenie zapalenia zatok i nieżytu nosa, a także poprawia higienę górnych dróg oddechowych. Sprawdza się także w oczyszczaniu ich z alergenów i zanieczyszczeń, zmniejszając ryzyko powstawania infekcji. Dowiedz się, czy poprawnie wykonujesz płukanie nosa u dzieci.

Czyszczenie zatok u dzieci zaleca się wykonywać od 4. roku życia. Wcześniej zalecamy zastosowanie produktów takich jak aspiratory dla dzieci – wszystko z myślą o bezpieczeństwie najmłodszych. Płukanie zatok u młodszych pociech musi być przeprowadzane przez wykwalifikowany personel medyczny.

Czego używać do irygacji zatok u dzieci?

Wykonanie irygacji zatok jest bardzo proste i bezpieczne. Nie wymaga ani drogiego sprzętu, ani szczególnych umiejętności. W aptece można znaleźć zestaw przeznaczony do tego zabiegu już w okolicy 20 złotych. Można także stosować bardziej domowe metody z wykorzystaniem gruszki lub bardziej zaawansowany sprzęt, ale jeśli szukasz optymalnego rozwiązania – będzie to właśnie podstawowy irygator w formie buteleczki ze specjalnym płynem, często roztworem soli lub soli fizjologicznej. W aptekach można znaleźć także irygator dla dzieci (nieco mniejszy niż ten dla dorosłych) i to właśnie tę wersję polecamy w przypadku płukania zatok u dzieci. Czasem stosuje się także dodatek wody utlenionej (w proporcji ok. 5 kropli wody utlenionej w 5 ml soli fizjologicznej) ze względu na jej właściwości antyseptyczne. W przypadku leczenia najmłodszych warto jednak pozostać przy najbezpieczniejszych i sprawdzonych metodach.

Irygacja zatok u dzieci czyli płukanie

Płukanie zatok u dzieci – jak je przeprowadzić?

Płukanie zatok często wiąże się z pewnym dyskomfortem, dlatego dobrze poinformować o nim dziecko jeszcze przed rozpoczęciem irygacji. Czyszczenie zatok u dzieci powinien wykonywać rodzic. Pamiętaj, że płukanie można wykonywać najpóźniej na godzinę przed snem. Sam sposób płukania nosa u dzieci powyżej 4. roku życia pozostaje taki sam, niezależnie od wieku. Może zmieniać się ilość podawanego roztworu.

 1. Przygotuj roztwór zgodnie z instrukcją na opakowaniu irygatora dla dzieci, z którego korzystasz.
 2. Po przygotowaniu roztworu stań z dzieckiem nad umywalką lub zlewem.
 3. Przyłóż końcówkę buteleczki w lewym otworze nosowym dziecka. Ważne jest, by przylegała do niego szczelnie, a w trakcie zabiegu woda nie wyciekała tą stroną.
 4. Przechyl głowę dziecka w taki sposób, by prawe ucho dotykało jego ramienia.
 5. Poproś dziecko o spokojne oddychanie przez usta (nie nos!) i przechyl buteleczkę, wprowadzając roztwór do nosa dziecka.
 6. Płyn powinien wypływać prawą dziurką. Zużyj w ten sposób połowę buteleczki.
 7. Powtórz to samo z drugą stroną nosa: przyłóż dziubek butelki do prawego otworu nosowego, a lewe ucho dziecka skieruj ku ramieniu.
 8. Oczyść delikatnie nos dziecka z wody i wydzieliny.

Jak często przeprowadzać irygację u dzieci?

Płukanie zatok u dzieci można wykonywać 1-2 razy dziennie lub według zaleceń lekarza. 1 raz dziennie zalecany jest najczęściej w przypadku działań profilaktycznych, 2 razy dziennie w leczeniu zapalenia zatok i innych przypadłości.

Upewnij się, że dziecko może mieć przeprowadzoną irygację, czytając przeciwwskazania na ulotce produktu. Pamiętaj, że w razie wątpliwości czy dużego dyskomfortu dziecka najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z lekarzem, który udzieli pomocy lub doradzi, jak dopasować ten zabieg do indywidualnych potrzeb dziecka.

Klaudia

2 komentarze

 1. Justyna

  Objawy odwodnienia przy biegunce sucha pieluszka to chyba się wyklucza

  Odpowiedz
 2. Grażyna

  Moja wnuczka skończyła w kwietniu 2 lata. Czasami jej „wyjdzie słowo mama” ale cały czas coś gada ale nie są to słowa.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *