Przeziębienie u noworodka - objawy i leczenie

objawy przeziębienia u noworodka

Przeziębienie u noworodka każdorazowo wymaga konsultacji u lekarza pediatry – infekcja może bowiem błyskawicznie postępować. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice jak najszybciej nauczyli się rozpoznawać objawy choroby u dziecka oraz wiedzieli, w jaki sposób wspomagać leczenie przeziębienia u noworodka.

Noworodek chroniony jest przed infekcjami przez przeciwciała mamy – maluch nie jest więc całkowicie bezbronny wobec wirusów i bakterii. Jego układ odpornościowy jest jednak jeszcze niedojrzały i dlatego nawet banalny katar bardzo szybko przerodzić może się u niego w poważną infekcję, a nawet – zapalenie płuc. Jak rozpoznać przeziębienie u niemowlaka i skutecznie reagować na pierwsze objawy choroby?

Objawy przeziębienia u noworodka

Katar, stan podgorączkowy, zaczerwienienie gardła – to najczęstsze dolegliwości wskazujące na przeziębienie u niemowląt. Objawy mogą przybierać oczywiście indywidualną formę u każdego malucha. W większości przypadków jednak pierwszym symptomem wskazującym na pojawienie się infekcji u dziecka jest pogorszenie samopoczucia.

Maluch staje się apatyczny, senny, osłabiony, a nierzadko marudny, płaczliwy i rozdrażniony. Dodatkowo u przeziębionego noworodka może wystąpić tak zwana sapka, czyli rodzaj kaszlu utrudniający maluchowi oddychanie. Nierzadko sapce towarzyszy szybki oddech oraz siny odcień wokół ust, świadczący o niedotlenieniu.

Jak leczyć przeziębienie u noworodka?

W walce z przeziębieniem u noworodka najważniejsza jest szybka, pierwsza reakcja. Przede wszystkim skoncentrujmy się więc na tym, aby nie dopuścić do sytuacji, w której przeziębienie rozwinie się w poważniejszą infekcję. Utrudniona wentylacja nosogardzieli oraz zalegająca w nich wydzielina mogą doprowadzić do zapalenia ucha środkowego. W pierwszej kolejności zadbajmy więc o to, aby udrożnić nosek malucha.

Aby mieć pewność, że zrobimy to we właściwy sposób, warto postawić na coś takiego jak metoda 3 kroków, rekomendowana przez specjalistów. Jej najważniejsze, kolejno następujące po sobie etapy to: rozrzedzanie, odciąganie oraz nawilżanie.

Do rozrzedzania zaschniętej, gęstej wydzieliny z nosa zastosujmy roztwór soli fizjologicznej. Ułóżmy dziecko w pozycji leżącej i zaaplikujmy 2, 3 krople roztworu 0,9% NaCl do każdej dziurki nosa noworodka. Przygotowaną w ten sposób wydzielinę odciągnijmy najlepiej przy użyciu aspiratora – zamocujmy go do rury odkurzacza, ustawmy siłę ssania na najniższym poziomie, a następnie odessijmy katar z obydwu dziurek noska dziecka. Po odciągnięciu wydzieliny pamiętajmy o nawilżeniu śluzówki nosa malucha – ponownie zaaplikujmy do każdej dziurki dwie, trzy krople roztworu soli fizjologicznej. Dodatkowo – dłonią złożoną w łódkę – możemy delikatnie oklepywać plecki malucha.

Oprócz metody trzech kroków u przeziębionego noworodka zastosujmy ponadto – dwa, trzy razy dziennie – inhalacje przy użyciu nebulizatora: nawilżą śluzówkę oraz zmniejszą obrzęk gardła i krtani, łagodząc w ten sposób dolegliwości bólowe.

Warto postawić także na naturalne metody leczenia przeziębienia u noworodków – podczas infekcji szczególnie pomocna będzie kąpiel w działającym bakteriobójczo tymianku, zmniejszającym dodatkowo katar i kaszel. Wystarczy zalać cztery łyżki stołowe suszonego tymianku dwoma litrami wrzącej wody, zaparzać przez kwadrans, a następnie odcedzić przez sitko i wlać do wanienki z ciepłą wodą, w której kąpać będziemy noworodka.

Gorączka u przeziębionego noworodka – jak ją zbić?

Gdy podczas przeziębienia u niemowlaka pojawi się gorączka, czyli temperatura powyżej 38 stopni Celsjusza, podajmy maluchowi środki przeciwgorączkowe, najlepiej w postaci czopków. Pamiętajmy także o tym, że dziecko z gorączką przyjmować powinno dużo płynów – nawet jeśli maluch nie ma ochoty pić, starajmy się poić go łyżeczką.

Aby ułatwić organizmowi noworodka walkę z przeziębieniem, zadbajmy ponadto odpowiednio o otoczenie malucha – wietrzmy pokój dziecka kilka razy dziennie, nawilżajmy powietrze przy użyciu nawilżacza lub mokrych pieluch na kaloryferze, a także utrzymujmy w mieszkaniu temperaturę nie wyższą niż 21-23 stopnie Celsjusza. Zapewnijmy także noworodkowi ciszę i spokój – przeziębiony maluszek żeby zregenerować siły potrzebuje dużej dawki snu oraz czułości i obecności mamy.

A jeśli to Ciebie dopadło złe samopoczucie, dowiedz się, jak pozbyć się przeziębienia w jeden dzień i szybko wrócić do pełni sił.

Klaudia

2 komentarze

  1. Justyna

    Objawy odwodnienia przy biegunce sucha pieluszka to chyba się wyklucza

    Odpowiedz
  2. Grażyna

    Moja wnuczka skończyła w kwietniu 2 lata. Czasami jej „wyjdzie słowo mama” ale cały czas coś gada ale nie są to słowa.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *