Przeziębienie u noworodka - objawy i leczenie

objawy przeziębienia u noworodka

Przeziębienie u noworodka każdorazowo wymaga konsultacji u lekarza pediatry – infekcja może bowiem błyskawicznie postępować. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice jak najszybciej nauczyli się rozpoznawać objawy choroby u dziecka oraz wiedzieli, w jaki sposób wspomagać leczenie przeziębienia u noworodka.

Noworodek chroniony jest przed infekcjami przez przeciwciała mamy – maluch nie jest więc całkowicie bezbronny wobec wirusów i bakterii. Jego układ odpornościowy jest jednak jeszcze niedojrzały i dlatego nawet banalny katar bardzo szybko przerodzić może się u niego w poważną infekcję, a nawet – zapalenie płuc. Jak rozpoznać przeziębienie u niemowlaka i skutecznie reagować na pierwsze objawy choroby?

Objawy przeziębienia u noworodka

Katar, stan podgorączkowy, zaczerwienienie gardła – to najczęstsze dolegliwości wskazujące na przeziębienie. Objawy przeziębienia u noworodka mogą przybierać oczywiście indywidualną formę u każdego malucha. W większości przypadków jednak pierwszym symptomem wskazującym na pojawienie się infekcji u dziecka jest pogorszenie samopoczucia.

Maluch staje się apatyczny, senny, osłabiony, a nierzadko marudny, płaczliwy i rozdrażniony. Dodatkowo u przeziębionego noworodka może wystąpić tak zwana sapka, czyli rodzaj kaszlu utrudniający maluchowi oddychanie. Nierzadko sapce towarzyszy szybki oddech oraz siny odcień wokół ust, świadczący o niedotlenieniu.

Jak leczyć przeziębienie u noworodka?

W walce z przeziębieniem u noworodka najważniejsza jest szybka, pierwsza reakcja. Przede wszystkim skoncentrujmy się więc na tym, aby nie dopuścić do sytuacji, w której przeziębienie rozwinie się w poważniejszą infekcję. Utrudniona wentylacja nosogardzieli oraz zalegająca w nich wydzielina mogą doprowadzić do zapalenia ucha środkowego. W pierwszej kolejności zadbajmy więc o to, aby udrożnić nosek malucha.

Aby mieć pewność, że zrobimy to we właściwy sposób, warto postawić na coś takiego jak metoda 3 kroków, rekomendowana przez specjalistów. Jej najważniejsze, kolejno następujące po sobie etapy to: rozrzedzanie, odciąganie oraz nawilżanie.

Do rozrzedzania zaschniętej, gęstej wydzieliny z nosa zastosujmy roztwór soli fizjologicznej. Ułóżmy dziecko w pozycji leżącej i zaaplikujmy 2, 3 krople roztworu 0,9% NaCl do każdej dziurki nosa noworodka. Przygotowaną w ten sposób wydzielinę odciągnijmy najlepiej przy użyciu aspiratora do nosa– zamocujmy go do rury odkurzacza, ustawmy siłę ssania na najniższym poziomie, a następnie odessijmy katar z obydwu dziurek noska dziecka. Po odciągnięciu wydzieliny pamiętajmy o nawilżeniu śluzówki nosa malucha – ponownie zaaplikujmy do każdej dziurki dwie, trzy krople roztworu soli fizjologicznej. Dodatkowo – dłonią złożoną w łódkę – możemy delikatnie oklepywać plecki malucha.

Oprócz metody trzech kroków u przeziębionego noworodka zastosujmy ponadto – dwa, trzy razy dziennie – inhalacje przy użyciu nebulizatora: nawilżą śluzówkę oraz zmniejszą obrzęk gardła i krtani, łagodząc w ten sposób dolegliwości bólowe.

Warto postawić także na naturalne metody leczenia przeziębienia u noworodków – podczas infekcji szczególnie pomocna będzie kąpiel w działającym bakteriobójczo tymianku, zmniejszającym dodatkowo katar i kaszel. Wystarczy zalać cztery łyżki stołowe suszonego tymianku dwoma litrami wrzącej wody, zaparzać przez kwadrans, a następnie odcedzić przez sitko i wlać do wanienki z ciepłą wodą, w której kąpać będziemy noworodka.

Gorączka u przeziębionego noworodka – jak ją zbić?

Gdy podczas przeziębienia u niemowlaka pojawi się gorączka, czyli temperatura powyżej 38 stopni Celsjusza, podajmy maluchowi środki przeciwgorączkowe, najlepiej w postaci czopków. Pamiętajmy także o tym, że dziecko z gorączką przyjmować powinno dużo płynów – nawet jeśli maluch nie ma ochoty pić, starajmy się poić go łyżeczką.

Aby ułatwić organizmowi noworodka walkę z przeziębieniem, zadbajmy ponadto odpowiednio o otoczenie malucha – wietrzmy pokój dziecka kilka razy dziennie, nawilżajmy powietrze przy użyciu nawilżacza lub mokrych pieluch na kaloryferze, a także utrzymujmy w mieszkaniu temperaturę nie wyższą niż 21-23 stopnie Celsjusza. Zapewnijmy także noworodkowi ciszę i spokój – przeziębiony maluszek żeby zregenerować siły potrzebuje dużej dawki snu oraz czułości i obecności mamy.

A jeśli to Ciebie dopadło złe samopoczucie, dowiedz się, jak pozbyć się przeziębienia w jeden dzień i szybko wrócić do pełni sił.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *