Jakie są najczęstsze choroby dziecięce?

Choroby dziecięce - mierzenie temperatury niemowlakowi

Spis treści

Każda choroba dziecka to przeżycie dla jego rodziców. Mniejsze lub większe, ale zawsze przeżycie. Infekcja ma prawo zdarzyć się każdemu, a dziecku już zwłaszcza – w końcu jego odporność dopiero się kształtuje. Im więcej rodzic wie o chorobach wieku dziecięcego, tym spokojniej może do nich podchodzić. Łatwiej je rozpoznaje i efektywniej dobiera metody łagodzenia ich objawów. A zatem: jakie choroby dopadają nasze dzieci najczęściej?

1. Choroby dziecięce związane z układem oddechowym

Niewątpliwie numer jeden wśród dziecięcych infekcji zajmują klasyczne przeziębienia i związane z nimi kaszel, katar, lekko podwyższona temperatura ciała. Akcesoria i środki takie jak aspirator do nosa oraz sól fizjologiczna do nosa powinna zawierać już wasza pierwsza wyprawka dla niemowlęcia, bo katar potrafi zaatakować niespodziewanie nawet najmłodszego maluszka.

Sposób postępowania w przypadku przeziębienia zależy od tego, czy infekcja ma charakter bakteryjny, czy wirusowy. Przy przeziębieniu wywołanym wirusem stosujemy leczenie objawowe. Starszym dzieciom podajemy dziecięcy syrop na kaszel oraz tabletki na ból gardła. Wszelkie lekarstwa najlepiej jest stosować w porozumieniu z pediatrą. Zwłaszcza leki przeciwgorączkowe, jeśli zachodzi konieczność zbijania zbyt wysokiej temperatury. Wysoka gorączka to zwykle objaw zakażenia bakteryjnego. Poznamy je także po gęstym, ropnym katarze i mokrym kaszlu. Pamiętajmy, że antybiotyki przeznaczone są do leczenia schorzeń o podłożu bakteryjnym, nigdy wirusowym.

2. Grypa

Objawami grypy są wysoka temperatura ciała, wodnisty katar, podrażnienie gardła, suchy kaszel i bolesność mięśni oraz stawów. Grypy nie leczymy antybiotykami – jak wspominaliśmy wyżej, wirusy nie poddają się tej formie leczenia. Dziecko chore na grypę należy zatrzymać w łóżku aż do ustąpienia objawów, które oczywiście łagodzimy zgodnie z zaleceniami lekarza.

3. Choroby dziecięce związane z trawieniem 

Wymioty i biegunki, którym czasem towarzyszy podwyższona temperatura. Przyczyn może być wiele. Mają najczęściej związek z wirusami lub zatruciem pokarmowym. Czasem to objaw innej choroby, a zdarza się też, że to samodzielnie występująca dolegliwość. Biegunka i wymioty mogą być bardzo niebezpieczne dla dzieci, bo stwarzają ryzyko odwodnienia. Dlatego przy tego typu problemach musimy pilnować, by dziecko piło dużo wody. Pomocna okazuje się delikatna, lekkostrawna dieta. Jeśli się nasila lub maluch nie chce pić, należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza.

4. Szkarlatyna

Choroba zakaźna pochodzenia bakteryjnego. W początkowej fazie przebiega ostro i objawia się bardzo wysoką temperaturą (39-40 stopni). Do tego może wystąpić ból brzucha oraz wymioty. Migdałki i węzły chłonne powiększają się, a gardło zaczerwienia. Do tego dochodzi wysypka zlokalizowana głównie w zgięciach ciała i na brzuchu. Dziecko dostaje też wypieków. Po 2-3 dniach skóra z wypryskami zaczyna się łuszczyć. Szkarlatynę leczymy antybiotykami.

5. Ospa

Zwykle dopada dzieci w wieku przedszkolnym. Ma podłoże wirusowe, objawia się podwyższoną temperaturą i charakterystyczną wysypką. Ponieważ wypryski swędzą, a zdrapywane pozostawiają blizny, podczas choroby należy szczególnie zadbać o pielęgnację skóry dziecka. W celu odkażenia i wysuszenia krost używamy łagodnych preparatów antybakteryjnych bez alkoholu oraz roztwór nadmanganianu potasu. Jeśli choroba przebiega bez powikłań, trwa zwykle 2-3 tygodnie.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *