Czy moje dziecko ma autyzm?

Objawy autyzmu u dziecka

Im szybciej autyzm jest zdiagnozowany, tym szybciej można rozpocząć terapię i dać dziecku szansę na normalne życie. Jakie zachowania powinny niepokoić rodziców? Sprawdź jakie są objawy autyzmu u dzieci! Zaburzenia należące do spektrum autyzmu, czyli autyzm czy Zespół Aspergera, to zaburzenia całościowe, mające swój początek w dzieciństwie. Charakteryzują się przede wszystkim trudnościami w komunikacji  i nietypowymi zachowaniami. Jakie zachowania twojego dziecka powinny dać ci do myślenia?

Objawy autyzmu u dzieci

  1. Dzieci zaczynają wypowiadać pierwsze słowa około pierwszego roku życia. Dwulatek mówi już prostymi zdaniami. W trzecim roku życia dziecko posługuje się 800-1500 słowami, ale zna ich wiele więcej, mówi zdaniami, zadaje pytania. Twój dwu – trzylatek nie mówi lub wypowiada słowa, ale nie komunikuje się za ich pomocą. Więcej informacji w tym zakresie, zdobędziesz czytając artykuł o tym kiedy dziecko zaczyna mówić.
  2. Dzieci nawiązują kontakt wzrokowy, odwzajemniają uśmiech, reagują na swoje imię. Twoje dziecko nie reaguje, gdy jest wołane, nie odwzajemnia uśmiechu, nie utrzymuje kontaktu wzrokowego, patrzy jakby w dal, przed siebie.
  3. Twoje dziecko nie potrafi bawić się w „udawanie” (np. nie może zaakceptować umowy, że banan będzie w zabawie telefonem) albo bawi się schematycznie – układając klocki czy zabawki w kolejności kolorystycznej czy wielkościowej.
  4. Jednym z objawów autyzmu u dwulatka to bardzo wąskie, nietypowe zainteresowania, np. ciekawią go tylko pociągi, tylko autobusy, tylko odkurzacze itd.
  5. Nie lubi zmian w harmonogramie swojego dnia, np. gdy zmieniacie drogę do szkoły, gdy ktoś zajmie jego miejsce w aucie czy przedszkolu; gdy na lekcje przychodzi inny nauczyciel w zastępstwie itd.
  6. Woli bawić się sam, albo „obok” dzieci, ale nie z nimi.
  7. Gwałtownie reaguje na intensywne zapachy, tłok, hałas; nie lubi być dotykany, przytulany. Zachowuje się jakby dotyk go bolał. Jest bardzo wybredny w doborze ubrań (wszystko go drapie).

Nie jesteś pewna, czy Twoje dziecko ma objawy autyzmu? Nie czekaj, idź do specjalisty

Jeśli u swojego dziecka widzisz kilka z wymienionych wyżej zachowań, powinnaś skonsultować się z lekarzem i psychologiem dziecięcym. On zdecyduje, czy są to objawy autyzmu u dzieci. Lepiej chuchać na zimne i zasięgnąć opinii specjalistów niż zbagatelizować objawy zaburzenia. Autyzm czy Zespół Aspergera to zaburzenia, z których  nie można się wyleczyć, ale dobrze prowadzona terapia może sprawić, że dziecko będzie miało szansę na zdobycie przyjaciół, chodzenie do zwyczajnej szkoły, znalezienie kiedyś pracy czy partnera na życie. Autyzm to nie choroba psychiczna! Warto znaleźć odpowiednią literaturę i książki dla przyszłych mam, w których znajdziesz więcej informacji!

Maria Gaj – psycholog w trakcie szkolenia terapeutycznego w nurcie poznawczo – behawioralnym

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *