Kolor kataru u dziecka - o czym świadczy i kiedy udać się do lekarza?

katar z krwią u dziecka

Nieżyt nosa to uciążliwa, a zarazem bardzo powszechna dolegliwość u maluchów. Na szczęście obserwując rodzaj oraz kolor kataru u dziecka, w dużej mierze określić możemy przyczynę infekcji, a co za tym idzie – wdrożyć odpowiednie leczenie. Podpowiadamy, co oznacza kolor kataru oraz czym zielony katar, żółty katar oraz biały katar różnią się od bezbarwnej wydzieliny z nosa. Radzimy także, kiedy skorzystać należy z pomocy specjalisty.

Kolor kataru u dziecka: co zonacza?

Kolor kataru u dziecka oraz jego gęstość stanowią ważne wskazówki diagnostyczne. Na ich podstawie stwierdzić możemy, czy stan zapalny w obrębie błony śluzowej nosa spowodowany został przez wirusy, bakterie czy alergeny.

Bezbarwny katar

Wodnisty, bezbarwny katar jest najczęściej objawem alergicznego nieżytu nosa . Zazwyczaj pojawia się podczas kontaktu z alergenami – pyłkami roślin, roztoczami, pleśnią oraz pierzem i sierścią zwierząt. Oprócz bezbarwnej wydzieliny z nosa u dziecka występuje kichanie oraz swędzenie, łzawienie i zaczerwienienie oczu. Dochodzi ponadto do upośledzenia drożności lub zatkania przewodów nosowych, temperatura ciała nie jest jednak podwyższona. Jeśli podejrzewamy, że u malucha występuje katar alergiczny, skonsultujmy się z pediatrą . Zdecyduje on, czy konieczne jest wykonanie testów alergicznych, na podstawie których możliwe będzie wykrycie alergenów powodujących katar.

Biały katar

Obfity, bezbarwny katar jest również jednym z objawów początkowej fazy ostrego nieżytu nosa . W tym przypadku jednak pod wpływem dużej ilości leukocytów, czyli komórek układu odpornościowego walczących z wirusem, wodnisto-śluzowata wydzielina staje się gęsta i biała. Gdy mamy do czynienia z infekcją wirusową, oprócz białego kataru u dziecka pojawia się także złe samopoczucie oraz – nierzadko – lekko podwyższona temperatura . Infekcji wirusowej u malucha nie należy lekceważyć. W przeciwnym razie przekształcić może się ona w infekcję bakteryjną, której objawy są dużo bardziej uciążliwe dla dziecka i trudniejsze do wyleczenia. W większości wypadku z wirusowym nieżytem nosa poradzić możemy sobie bez konieczności wizyty u lekarza. Wystarczy zastosować domowe metody oraz zadbać o staranne i systematyczne oczyszczanie zatkanych przewodów nosowych malucha – zwłaszcza jeśli nie umie on jeszcze samodzielnie wydmuchiwać nosa. Specjaliści zalecają stosowanie metody trzech kroków , składającej się z trzech kolejno następujących po sobie etapów: rozrzedzania, odciągania i nawilżania. Najpierw rozrzedzamy zalegający w nosie malucha biały katar poprzez aplikację dwóch, trzech kropli soli fizjologicznej do każdego z otworów nosowych dziecka, a następnie odciągamy ją przy pomocy aspiratora do nosa . Na zakończenie – nawilżamy delikatną śluzówkę nosa poprzez powtórne zastosowanie soli fizjologicznej.

Biały katar u dziecka - co oznacza?

Żółty katar oraz zielony katar u dziecka

Żółty katar oraz zielony katar u dziecka świadczą o wystąpieniu u dziecka infekcji o podłożu bakteryjnym. Dochodzi do niej najczęściej na skutek powikłań po niewłaściwie leczonym katarze wirusowym. Leczenie w tym przypadku każdorazowo powinno być prowadzone pod kontrolą pediatry . Terapia nierzadko wymaga włączenia antybiotyków – infekcja bakteryjna może prowadzić bowiem do poważnych powikłań, rozprzestrzeniając się na oskrzela lub płuca.

Oczyszczanie nosa to konieczność

Bez względu na to, jaki rodzaj kataru ma Twój maluch, niezbędne będzie oczyszczanie noska. Najlepiej proces ten przeprowadzić według sprawdzonego schematu, jakim jest metoda 3 kroków, z użyciem aspiratora. Musisz pamiętać, że maluch nie potrafi samodzielnie wydmuchać kataru, a najmłodsze dzieci dodatkowo nie potrafią też oddychać ustami, co sprawia, że mają problem z jedzeniem i spaniem. Dlatego odciągaj wydzielinę z nosa swojego maleństwa, żeby zapewnić mu większy komfort w trakcie infekcji i zapobiec ewentualnym powikłaniom. 

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *