Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nosek?

Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos? Praktyczny poadnik

Niby nic skomplikowanego. Dmuchanie nosa to banalna czynność, którą wykonujemy na co dzień i nad którą pewnie nawet specjalnie się nie zastanawiamy. Ale tylko do czasu, gdy zostajemy rodzicami. Wówczas zaczynamy zdawać sobie sprawę, że ta czynność – inaczej niż oddychanie – nie jest wrodzona, lecz trzeba się jej nauczyć. Katar u niemowlaka usuwamy aspiratorem, z biegiem czasu i wraz rozwojem dziecka uczymy malucha używać chusteczek i oczyszczać nos samodzielnie. Nie zawsze jest to jednak proste zadanie. Jak z sobie z nim poradzić i jak nauczyć dziecko dmuchać nos?

Kiedy dziecko powinno się nauczyć dmuchać nos?

W teorii dziecko przed skończeniem drugiego roku życia powinno potrafić już samodzielnie wydmuchiwać nos. Bywa, że ten czas zbliża się nieubłaganie, a nasze nauki idą w las. Istnieją jednak sposoby, które w końcu muszą poskutkować. Oto pięć patentów, które polecam Wam za radą doświadczonych lekarzy pediatrów.

Sposoby na to jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos

Istnieje kilka sposobów na to, jak nauczyć dziecko smarkać nos. Jest to jedna z podstawowych umiejętności, które nasz maluszek powinien posiąść. Jeśli jest to zadanie problematyczne, w tym artykule znajdziecie podpowiedzi, jak uprościć i wytłumaczyć tę czynność.

Podejmuj próby „na sucho”

Co to znaczy? By uczyć malucha wtedy, gdy jego nosek jest drożny, czysty, słowem – zdrowy. Podczas choroby czy infekcji dziecko bywa rozdrażnione i negatywnie nastawione do świata. W takiej sytuacji nie będzie współpracować i wykazywać zainteresowania nauką nawet w najmniejszym stopniu. Zamień więc tę czynność w zabawę. Jest lato? Zerwij dmuchawiec i poproś dziecko, żeby spróbowało go zdmuchnąć powietrzem wypuszczonym nie ustami, a nosem. W domu zapal kolorowe świeczki i powiedz dziecku, żeby zdmuchiwało je noskiem. Należy przy tym zaznaczyć, że na tym samym polega wydmuchiwanie kataru. Dziecko powinno zapamiętać, że kiedy będzie miało katar, podobne dmuchanie w chusteczkę pomoże mu się go pozbyć.

Zaprzyjaźnij dziecko z chusteczkami

Dzieci lubią rzeczy ładne, kolorowe, bajkowe – każdy rodzic o tym wie. Takie same powinny być więc chusteczki higieniczne, które im dajemy. Na szczęście w sklepach aż roi się od chusteczek z barwnymi postaciami z ulubionych bajek dzieci. Takie chusteczki przyciągają dziecięcy wzrok i wywołują uśmiech na ich twarzach.

Daj dziecku przykład

Człowiek najłatwiej uczy się nowych rzeczy poprzez praktykę. Dziecko natomiast – przez naśladowanie dorosłych, przede wszystkim własnych rodziców. Gdy masz katar bądź po prostu akurat potrzebujesz wydmuchać nos, zawołaj dziecko. Zaprezentuj mu, jak się to prawidłowo robi. Pokaż, że bez porządnego dmuchnięcia w chusteczkę katar wycieka z nosa, co jest niehigieniczne i nieestetyczne. Że zatyka nos i przeszkadza w swobodnym oddychaniu. W tym celu zrób parę wdechów i wydechów przed opróżnieniem nosa, a następnie po. Dziecko powinno usłyszeć różnicę i nauczyć się jak dmuchać noc.

Rozrzedzaj wydzielinę

Jeśli dziecko jest niechętne chusteczkom, bo jego nos jest niedrożny i dmuchanie nie przynosi rezultatu, pomóż mu rozrzedzić wydzielinę. Czym rozrzedzić katar u dziecka? Zaaplikuj szkrabowi roztwór soli fizjologicznej a następnie pomóż mu wydmuchać nosek. Poproś, by paluszkiem zatkał jedną dziurkę i dmuchnął, a następnie powtórzył czynność na drugą stronę. Dziecko nie powinno wydmuchiwać kataru z obu dziurek na raz, bo wówczas wydzielina może przemieszczać się do ucha środkowego, powodując zakażenie ucha.

Użyj aspiratora

Frida aspirator do odkurzacza (czyli Katarek) przeznaczona jest nie tylko dla niemowląt. Z powodzeniem mogą korzystać z niej także starsze dzieci i wręcz samodzielnie się nią obsługiwać. Może się wydawać, że używanie aspiratora to stanie w miejscu. Że przez niego dziecko nigdy nie nauczy się dmuchać nos w chusteczkę. Nic bardziej mylnego! Aspirator pozwala dziecku poczuć na własnej skórze (a właściwie nosku), jak przyjemnie mieć znów drożny nosek. Móc swobodnie oddychać. Powinno go to zachęcić do regularnego sięgania także po chusteczki.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *