Czy przez katar można stracić smak?

Czy przez katar można stracić smak

Czy wiesz o tym, jak ściśle powiązane są ze sobą zmysł smaku i węchu? Co wspólnego z tym wszystkim mają lekkie infekcje i przeziębienia? Czy brak smaku przy katarze jest normalny, czy jednak powinien Cię martwić? Odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania znajdziesz w tym wpisie!

Katar a utrata smaku – co może być jej przyczyną?

Zacznijmy od tego, jak w ogóle działa węch, bo ma to duże znaczenie dla tego, abyś jak najlepiej zrozumiał, czy przez katar można stracić smak, czy jednak musisz szukać przyczyn gdzie indziej. Przede wszystkim – pamiętaj, że pogorszenie węchu znacząco upośledza to, jak interpretujesz smaki, a zatkany przez katar nos zdecydowanie nie sprzyja prawidłowemu interpretowaniu przez mózg bodźców odbieranych przez zmysły. Smak odczuwasz przez receptory znajdujące się na języku, podniebieniu, na nagłośni uraz u wejścia do krtani, a każde z tych miejsc może zostać podrażnione podczas infekcji. Połączenie smaku z zapachem jest o tyle istotne, że receptory węchowe mieszczą się właśnie w jamie nosowej. Jednak nie wszystko jest winą kataru, a utrata smaku może mieć inne przyczyny. Jakie?

Do najczęstszych przyczyn utraty smaku należą:

  • zapalenie jamy ustnej lub języka;
  • operacje chirurgiczne w obrębie krtani, języka, podniebienia;
  • choroby ogólnoustrojowe i stany metaboliczne, np. cukrzyca, problemy z nerkami czy wątrobą, a nawet insulinooporność;
  • niedobór witamin (szczególnie A, B i C);
  • niedobór cynku i miedzi;
  • przyjmowanie leków, które w efektach ubocznych posiadają możliwą utratę smaku, np.  metronidazol, leki na epilepsję.

W takim razie – czy przez katar można stracić smak? Tak, mimo że przyczyn utraty smaku jest bardzo wiele, należy zaznaczyć, że przeziębienia, blokada nosa, infekcje wirusowe, suchość błon śluzowych w obrębie górnych błon oddechowych, a także pogorszenie węchu może negatywnie oddziaływać na odbierane bodźce smakowe, a nawet całkowite czasowe upośledzenie tego zmysłu.

Czy przy katarze można stracić smak

Mam katar i nie czuję smaku! Czy to COVID?

Istnieje prawdopodobieństwo, że utrata smaku może być objawem przebytego zakażenia koronawirusem. Aby wykluczyć chorobę, należy udać się na testy lub pobrać krew, by oznaczyć poziom przeciwciał w klasie IgM oraz IgG. Warto zauważyć, że nowe mutacje wirusa COVID-19 powodują coraz lżejsze objawy, często ograniczone do samego kataru i przypominające przeziębienie, ale symptomy takie jak utrata węchu czy smaku wciąż są aktualne. 

Co robić, jeśli zauważysz u siebie utratę smaku przy katarze?

W zależności od tego, czy doskwiera Ci pogorszenie zmysłu smaku, czy całkowita ageuzja (stuprocentowa utrata smaku), oraz jak długo utrzymują się takie objawy, podejmowane działania mogą się między sobą różnić. Wiele zależy od charakteru kataru. Faktem jest, że czasem zwykłe przeziębienie, które nie daje innych objawów niż katar, jest tak naprawdę lekką infekcją wirusową, której jednym z powikłań jest właśnie utrata smaku. W takim wypadku koniecznie udaj się do specjalisty laryngologa, który podpowie Ci, co dalej – jakie leczenie wdrożyć donosowo, co można zrobić ogólnie dla poprawy samopoczucia? Nie martw się – utrata smaku najczęściej jest odwracalna, ale lepiej nie działać na własną rękę, ponieważ można sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jeśli istnieje ryzyko, że katar jest objawem zakażenia koronawirusem, udaj się do najbliższego punktu wykonującego testy w kierunku COVID-19 lub skorzystaj z testu, który możesz kupić w aptece. 

Na naszym blogu przeczytasz także: Czy przy katarze można stracić węch?

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *