Ciemieniucha czy alergia?

Ciemieniucha a alergia - sprawdzanie skóry dziecka

Na główce Twojego dziecka pojawiły się dziwne żółte strupki? Nie bój się to ciemieniuszka i łatwo możesz ją zwalczyć – wystarczy stanowcze i systematyczne działanie. Ciemieniucha a alergia – sprawdź, jak je rozróżnić.

Czym jest ciemieniucha?

Ciemieniucha to łuski o żółtym zabarwieniu, które przypominają łupież i pojawiają się na główce noworodków i niemowląt. Co ważne – na szczęście oprócz nieestetycznego wyglądu nie są one groźne dla malucha – nie swędzą i nie powodują żadnego dyskomfortu. Ufff … Nie jest ona zależna od braku higieny czy zaniedbań. Organizm dziecka wytwarza po prostu zbyt intensywnie sebum.

Przyczyna ciemieniuchy

Przyczyną powstawania ciemieniuchy u niemowlaka jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych – to nadmiar łoju stoi za nieestetycznymi strupkami na głowie Twojego dziecka.  Dlatego też ciemieniucha często pojawia się latem lub gdy maluch zostanie przegrzany.

Jak wyleczyć ciemieniuchę?

Najprostszym i najtańszym sposobem walki z ciemieniuchą jest użycie zwykłej oliwki dla niemowląt. Pół godziny przed kąpielą smarujemy główkę dziecka oliwką, tak aby rozmiękczyć naskórek. Następnie wykąp dziecko i delikatnie umyj jego główkę. Po wysuszeniu włosów za pomocą grzebyka lub miękkiej szczotki wyczesz pozostałości ciemieniuchy. Bądź delikatna i uważaj na główkę maluszka. Cały ten zabieg musisz zazwyczaj powtórzyć kilkukrotnie zanim na dobre pożegnasz ten uporczywy problem. Przy silnym ataku ciemieniuchy powinnaś namoczyć w oliwce wacik i nałożyć na chwilę czapeczkę.

Prawidłowe leczenie ciemieniuchy trwa od 7 do 14 dni, pamiętaj jednak aby zabiegi oczyszczania główki powtarzać codziennie!

Postępowanie przy ciemieniuszce

Pierwszymi jej objawami mogą być zmiany skórne- białe łuski występujące na rączkach bądź nóżkach dziecka. Kolejnym etapem są właśnie nieestetyczne żółte strupki na główce dziecka.

Ważne!

  • Nie zastępuj oliwki oliwą z oliwek, która sprzyja rozwojowi grzybicy.
  • Nie wydrapuj łusek z głowy dziecka paznokciami.
  • Nie używaj dla dziecka szamponów przeciwłupieżowych oraz maści ze sterydami.
  • To twoje dziecko, a nie królik doświadczalny! Jeśli ciemieniuszka utrzymuje się powyżej 14 dni idź do lekarza!

Ciemieniucha a alergia – jak je rozróżnić

Ciemieniuchę łatwo pomylić z alergią skórną. Kiedy tak naprawdę mamy do czynienia z alergią?

  • Gdy dziecko zaczyna się drapać, czyli pojawi się świąd.
  • Gdy zmiany skórne rozprzestrzenią się poza główkę dziecka.
  • Jeśli ciemieniucha uporczywie nawraca.

Najczęstszą alergia u małych dzieci jest nietolerancja laktozy, czyli mleka krowiego.

Nawroty ciemieniuchy mogą się powtarzać w późniejszych okresach rozwoju dziecka.

Oczywiście w aptece można zakupić wiele specyfików dedykowanych walce z ciemieniuchą, ale  gwarantuję, że oliwka da sobie z tym radę. Przetestowałam to na synku i spisało się to bardzo dobrze. Jeżeli jednak wolisz zakupić produkt specjalnie przeznaczony do tego typu problemów niemalże każda firma produkująca kosmetyki dla dzieci ma w swej ofercie taki specyfik.

Autorka:

Filiz Sulejman- Srokosz

Przeczytaj również: Higiena dziecka i noworodka. Jak pielęgnować maluszka?

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *