Katar a narkoza u dziecka

Katar a narkoza u dziecka, co powinieneś wiedzieć

Spis treści

Czy już delikatny katar wyklucza narkozę? Co na ten temat mówią anestezjolodzy dziecięcy? I dlaczego narkoza przy katarze może być ryzykowna? W tym artykule podpowiemy Ci, co zrobić, kiedy Twoje dziecko wykazuje objawy przeziębienia, takie jak katar, 

Czy katar u dziecka wyklucza narkozę?

Na wstępie zaznaczmy, że ostateczną decyzję dotyczącą podania narkozy dziecku z katarem powinien podjąć wykwalifikowany lekarz anestezjolog, który oceni ryzyko i korzyści z zastosowania narkozy w danym przypadku.

Katar u dziecka może stanowić pewne wyzwanie w trakcie znieczulenia ogólnego z powodu możliwości utrudnienia oddychania. Katar może prowadzić do blokady nosa, co z kolei przekłada się na utrudniony przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Jeśli dziecko ma trudności z oddychaniem, podanie narkozy ogólnej może zwiększyć ryzyko powikłań. W przypadku planowanej operacji lub procedury zawsze należy poinformować lekarza o stanie zdrowia dziecka, w tym właśnie o katarze. Lekarz będzie w tym wypadku najbardziej kompetentną osobą do tego, by ocenić sytuację i podjąć decyzję dotyczącą dalszych działań. W niektórych przypadkach, jeśli katar jest łagodny i nie powoduje trudności w oddychaniu, narkoza może być nadal możliwa, ale ostatecznie osobą decydującą będzie lekarz, który dzięki wiedzy o samopoczuciu dziecka będzie miał szanse na ewentualne podjęcie dodatkowych środków ostrożności. Jeśli chcesz sprawdzić, jaka jest intensywność, gęstość i kolor kataru, spróbuj go odciągnąć za pomocą urządzeń takich jak aspirator do kataru.

Wskazówka: Jeśli masz wątpliwości, przed wizytą w szpitalu skonsultuj się telefonicznie z lekarzem pediatrą lub anestezjologiem, którzy udzielą Ci konkretnych informacji na podstawie krótkiego wywiadu.

Dlaczego katar bywa przeciwwskazaniem do operacji u dziecka? Brak drożnych dróg oddechowych

Katar powoduje zwykle zatkanie nosa i utrudnienia w obszarze dróg oddechowych. Podczas operacji, gdy dziecko jest poddawane znieczuleniu ogólnemu, drogi oddechowe są utrzymywane przez intubację lub specjalną maskę. Jeśli drogi oddechowe są już zwężone z powodu kataru, utrudnienia te mogą się pogłębić, co zwiększa ryzyko powikłań związanych z oddychaniem. 

Lekki katar a narkoza nie są aż tak niepokojącym połączeniem, jak chociażby gęsty, żółty katar świadczący o chorobie, ale nie można ich bagatelizować.

Objaw infekcji

Katar często jest objawem bakteryjnego lub wirusowego zakażenia dróg oddechowych. Po zabiegu istnieje wówczas ryzyko obniżenia zdolności organizmu do szybkiego powrotu do zdrowia

Trudny zabieg wymaga 100% zdrowia dziecka

Znieczulenie ogólne jest skomplikowanym procesem, który wymaga tego, aby dziecko było w jak najlepszym stanie zdrowia. Katar może prowadzić do powikłań związanych z oddychaniem, istnieje również ryzyko zwiększenia ciśnienia wewnątrzczaszkowego podczas kichania, co może być niebezpieczne podczas rekonwalescencji po niektórych zabiegach.

Katar a narkoza u dziecka – o czym musisz pamiętać?

Warto zaznaczyć, że lekki katar a narkoza z reguły nie są istotnym problemem (choć, podkreślmy to raz jeszcze, ostatecznie decyduje o tym lekarz i musisz zaufać jego opinii). 

O czym pamiętać, przygotowując dziecko do zabiegu?

  • Przed operacją dziecko musi na czczo przez określony czas, co oznacza, że nie powinno spożywać pokarmów i gęstych płynów. To zapobiega ryzyku aspiracji żołądkowej podczas znieczulenia. 
  • Przed zabiegiem przeprowadza się badania krwi i moczu, aby ocenić stan zdrowia dziecka – jeśli maluch miał już wykonane badania, przynieś ich wyniki ze sobą.
  • Jeśli dziecko było chore lub przyjmowało antybiotyki w ciągu dwóch tygodni poprzedzających zabieg, należy odroczyć planowaną procedurę. 
  • Infekcje mogą wpływać na bezpieczeństwo znieczulenia, dlatego konieczne jest, aby dziecko było zdrowe przed przystąpieniem do zabiegu.
  • Szczepienia i zabiegi medyczne powinny być planowane z zachowaniem odpowiedniego odstępu czasowego (min. dwa tygodnie między szczepieniem a zabiegiem), co pozwoli uniknąć komplikacji i zapewni prawidłową odpowiedź immunologiczną.

Pamiętaj: Anestezjologia dziecięca to wyspecjalizowana dziedzina medycyny, która łączy w sobie wiedzę z zakresu pediatrii i anestezjologii. Lekarze anestezjolodzy posiadają specjalne szkolenie i doświadczenie w opiece nad dziećmi podczas znieczulenia, aby zapewnić im bezpieczny i komfortowy przebieg zabiegu. Właśnie dlatego jeśli zastanawiasz się, czy narkoza przy katarze jest możliwa, skonsultuj się ze specjalistą.

 

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/152940,specyfika-znieczulania-dzieci

https://rcoa.ac.uk/sites/default/files/documents/2022-08/YCGA_Polish.pdf

https://www.umb.edu.pl/s,14072/Przyjecie_w_dniu_zabiegu_wymagajacego_znieczulenia_ogolnego

W tekście wspomniano o aspiratorach marki Katarek.

Producent:

Illes Csok es Tsa 1146 Budapest, Ajtosi Durer sor 37

Podmiot Prowadzący/dystrybutor:

Duna Sp. z o.o. ul. Przemysłowa 13/1, 30-701 Kraków

Zastosowanie:

Katarek Plus służy do usunięcia wydzieliny z jamy nosowej u dzieci. Nie wolno stosować do innych celów!

Przeciwwskazania:

  • W przypadku hemofilii lub krwawienia z nosa należy skonsultować się z lekarzem!
  • Jeżeli po zastosowaniu urządzenia pojawi się wysypka alergiczna lub zaczerwienienie na nosie dziecka, należy przestać używać urządzenie! Należy skonsultować się z lekarzem!

Ostrzeżenie:

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *