Nudności i brak siły w pierwszym trymestrze ciąży

pierwszy trymestr ciąży objawy mdłości i brak sił

Jednymi z najczęściej wstępujących dolegliwości ciążowych są tzw. „poranne nudności”. Termin ten jest jednak nieprecyzyjny, ponieważ nudności mogą towarzyszyć Ci przez cały dzień. Zazwyczaj zaczynają się one już nawet w 5 czy 6 tc. i są jedną z pierwszych jej oznak. W większości przypadków dolegliwości te ustępują wraz z końcem pierwszego trymestru (14 tc.), ale niektóre kobiety skarżą się na nie aż do końca ciąży. Przyczyna nudności w ciąży nie jest do końca znana, choć wielu lekarzy wskazuje na związek z aktywnością gonadotropiny kosmówkowej (wytwarzanej przez łożysko oraz zarodek). 

Jakie są objawy w pierwszym trymestrze ciąży?

Nudności nie zawsze prowadzą do wymiotów, ale nawet w takiej postaci są męczące. Nie obawiaj się, nie wyrządzą one dziecku żadnej szkody (wyjątkiem są sytuacje, gdy silne wymioty prowadzą do odwodnienia organizmu – wtedy może być konieczna wizyta w szpitalu w celu podania kroplówki). Zdarza się, że kobiety chudną w pierwszym trymestrze ciąży –  dlatego jeśli przydarzy się to Tobie nie obawiaj się, to nic złego.

Jak można sobie poradzić z mdłościami w ciąży? Przede wszystkim, pamiętaj aby nigdy nie doprowadzać do sytuacji, w której twój żołądek będzie pusty – pusty żołądek wzmaga nudności. Jedz mało, ale często. Z doświadczenia wiem, że pomocny może być imbir – w postaci herbatki, ciasteczek, tabletek lub nawet surowy (niekiedy samo wąchanie imbiru pomagało mi pokonać chęć zwymiotowania). Metodą prób i błędów sprawdzisz, które pokarmy są w porządku, a które należy odstawić na czas pierwszego trymestru. Zmorą pierwszych tygodni mojej ciąży był kurczak i wciąż nie mogę pokonać tej awersji 🙂

Co na nudności w ciąży? Czyli rady innych mam

 • Picie ciepłego lub zimnego mleka
 • Skórka z chleba jedzona na czczo
 • Podpalany chleb
 • Picie dużej ilości wody, ale małymi łykami
 • Mięta, rumianek lub melisa
 • Jedzenie płatków kukurydzianych „na sucho”
 • Ciasteczka imbirowe, imbir
 • Krakersy
 • Coca- cola- Tak wiem, że niezdrowe, ale pomaga w sytuacjach krańcowych 🙂

Skrajne wyczerpanie i ślinotok

Kolejną dolegliwością i objawami pierwszego trymestru w ciąży jest skrajne wyczerpanie. Jest ono związane ze zmianami fizjologicznymi organizmu – Twoje ciało zaczyna pracować na maksymalnych obrotach! Dlatego nie czuj winy i odpoczywaj kiedy tylko to możliwe. Nikt nie oczekuje od Ciebie nieludzkich wyrzeczeń. Nakłoń bliskich do pomocy w codziennych obowiązkach. Zdrzemnij się w trakcie dnia – to pozwoli naładować Ci akumulatory, a czasem nawet przespać okres największych nudności. Na koniec trymestru powinnaś odzyskać siły.

W pierwszym trymestrze może pojawić się także ślinotok – niestety wzmożone wydzielanie śliny o nieprzyjemnym smaku wzmaga nudności. Dla mnie deską ratunku okazało się żucie gumy miętowej oraz częste mycie zębów. Pamiętam też, że ulgę przynosiło mi jedzenie owoców, które w pewien sposób łagodziły nadmierne wydzielanie śliny.

A jakie są Wasze doświadczenia? Być może znacie inne sposoby radzenia sobie z tymi  dolegliwościami?

Autorka:
Filiz Sulejman

Warto dbać w pełni o siebie i o dziecko podczas ciąży, dlatego sprawdź jak przyjmować żelazo i magnez oraz badania w pierwszych tygodniach ciąży należy wykonać.

Klaudia

2 komentarze

 1. Justyna

  Objawy odwodnienia przy biegunce sucha pieluszka to chyba się wyklucza

  Odpowiedz
 2. Grażyna

  Moja wnuczka skończyła w kwietniu 2 lata. Czasami jej „wyjdzie słowo mama” ale cały czas coś gada ale nie są to słowa.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *