Sposoby na złagodzenie objawów kataru u dzieci, w tym domowe sposoby na udrożnienie nosa i złagodzenie kichania

skuteczne sposoby na katar u dziecka

Spis treści

Domowe sposoby na udrożnienie nosa u dziecka

Jakie są domowe sposoby na katar u dziecka? Zacznijmy od podstawowych, bardzo prostych rozwiązań. 

Czasem pomaga świeże powietrze, które obkurcza naczynia krwionośne, udrażniając dzięki temu nos. Dlatego warto często wietrzyć pomieszczenia w domu, a dziecko (oczywiście, jeśli nie ma gorączki i czuje się dobrze, poza katarem) zabrać na spacer. W lecie może być nieco trudniej, ponieważ upał nie sprzyja leczeniu kataru, a ewentualne alergie wziewne mogą komplikować sprawę – wtedy postaw na pozostałe metody.

Jeśli chcesz, żeby maluch dobrze spał, koniecznie zastosuj inhalacje. Bardzo prosto możesz je przeprowadzić domowym sposobem – wystarczy nawet garnek i ręcznik, a jeśli masz specjalny inhalator, będzie jeszcze łatwiej. W garnku zagotuj wodę z olejkami eterycznymi lub ziołami (ważne: nie stosuj tej metody u najmłodszych dzieci lub jeśli wiesz, że Twoja pociecha cierpi na alergię) i zachęć dziecko do powolnego, regularnego wdychania pary i opróżniania nosa. Założenie ręcznika na głowę malucha zapobiega uciekaniu pary na boki i zapewni większą skuteczność. Uważaj, tylko aby przygotowany płyn nie był zbyt gorący!

domowe sposoby na katar u dziecka

Wskazówka: Przy inhalacjach świetnie sprawdzą się mieszanki mięty, rumianku lub lipy – mięta pozwala udrożnić nos, rumianek łagodzi podrażnienia, a lipa wpływa pozytywnie na układ oddechowy. Do tego warto rozważyć dodanie szałwii, która potrafi złagodzić towarzyszące często katarowi bóle gardła.

Jeśli chcesz użyć olejków eterycznych, w pierwszej kolejności skonsultuj to z lekarzem! Następnie zdecyduj się na delikatne i sprawdzone opcje. Sprawdź też koniecznie, czy dany produkt rzeczywiście zawiera odpowiednie olejki, czy tylko aromaty – te drugie nie będą szczególnie pomocne. W udrożnianiu nosa dziecka warto zastosować takie olejki eteryczne jak: miętowy, sosnowy czy z trawy cytrynowej. Jeśli wolisz mniej bezpośrednie sposoby niż inhalacja, możesz też skropić odpowiednimi olejkami pościel dziecka lub wykorzystać je w kominku na wosk. 

Niezastąpione rozwiązanie to połączenie soli fizjologicznej i nebulizatora. Odpowiedni roztwór nawilży podczas inhalacji podrażnioną śluzówkę, a także ułatwi pozbycie się wydzieliny, umożliwiając swobodne oddychanie. 

Dodatkowo musisz skupić się na metodzie trzech kroków i odciąganiu kataru! Unikaj gruszek, które są siedliskiem bakterii i bardzo trudno utrzymać je w czystości. Lepiej sprawdzą się aspiratory do nosa.

Pamiętaj też o tym, aby unikać przesadnego ogrzewania pomieszczeń – suche powietrze nie jest sprzymierzeńcem zmęczonej katarem śluzówki! Jeśli borykasz się z problemem zbyt niskiej wilgotności powietrza w domu, użyj nawilżaczy powietrza albo połóż mokry ręcznik na kaloryferze.

Jak złagodzić kichanie?

Kichanie można złagodzić dzięki nawilżaniu nosa i regularnemu oczyszczaniu go, ponieważ właśnie na tym polega ten mechanizm – ma “oczyszczać” śluzówkę i usuwać potencjalnych wrogów układu odpornościowego. Takie gwałtowne wyrzucenie powietrza z płuc usuwa wszystko, co mogło zalegać w drogach oddechowych, także katar. Regularne nawilżanie nosa, stosowanie się do wymienionych wyżej zasad i odciąganie kataru zapobiegną nadmiernemu kichaniu. A jeśli u źródła problemu leży silna alergia – musisz skontaktować się z dobrym alergologiem dziecięcym i zastosować leczenie przyczynowe, nieobjawowe.

Klaudia

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *